Domowe sposoby na jelitówkę - u dziecka, u dorosłych

Domowe sposoby na jelitówkę, to przede wszystkim odpowiednia dieta, a także silne nawadnianie organizmu oraz działania osłonowe z użyciem naturalnych preparatów i surowców zielarskich. Poznaj domowe sposoby na grypę żołądkową u dorosłych i dzieci.

jelitowka

Domowe sposoby na jelitówkę

Medycyna i farmakologia nie znają skutecznego leku na wirusowe zapalenie żołądka i jelit, potocznie zwane „jelitówką” lub grypą żołądkową. Nie wskazane jest też stosowanie farmaceutyków, które wykorzystuje się w leczeniu infekcji bakteryjnych układu trawiennego, w tym środków hamujących biegunkę (mogą one spowolnić proces oczyszczania się organizmu z chorobowych toksyn).

Na jelitówkę zalecane są:

  • lekkostrawna dieta,
  • intensywne nawadnianie organizmu,
  • zioła działające rozkurczowo i osłonowo na błony śluzowe żołądka i jelit.

Dodatkowo osoby zdrowe, ale przebywające w pobliżu chorych na wirusowe zapalenie żołądka i jelit, powinny zachować maksymalne środki ostrożności dotyczące zarówno separacji od źródła zarazków, jak i przestrzegania rygorystycznych zasad higieny.

Domowe sposoby na jelitówkę – dieta

Grypa jelitowa de facto przechodzi samoistnie. W większości przypadków najpóźniej po 72 godzinach nie ma po niej śladu, poza ewentualnym osłabieniem i odwodnieniem.

Do tego jednak czasu chory zmaga się z bardzo dotkliwymi objawami, w poczet których zaliczyć można między innymi:

  • wymioty,
  • biegunkę,
  • nudności,
  • ból brzucha,
  • symptomy grypopodobne.

Charakterystyczne jest też osłabienie apetytu. To wszystko razem sprawia, że podstawową strategią terapeutyczną w przypadku jelitówki pozostaje dieta. Powinna ona być lekkostrawna, by dodatkowo nie podrażniać błon śluzowych żołądka, ale też nie powodować dłuższego zalegania pokarmu. W przypadku grypy żołądkowej, biegunka i wymioty, choć uciążliwe, pełnią pożyteczną rolę, oczyszczając organizm z toksyn. W dawniejszych czasach, pacjenci ortodoksyjnie trzymający się sprawdzonych przez pokolenia domowych sposobów na jelitówkę, prowadzili 1-2 dniową głodówkę. Dziś zalecenia są znacznie łagodniejsze. Uważa się, że nawet przy ostrych wymiotach i biegunce, pacjent może jeść przynajmniej sucharki i biszkopty. A co poza tym?

Warto spożywać m.in.:

  • gotowany kurczak,
  • gotowana marchew,
  • gotowane ziemniaki,
  • biały ryż,
  • kleik ryżowy.

Domowe sposoby na jelitówkę – nawadnianie

Biegunka i wymioty o dużym natężeniu potrafią doprowadzić do utraty nawet kilku litrów wody z organizmu. Dodatkową zaś konsekwencją jest wypłukanie cennych elektrolitów, co z kolei może prowadzić do zaburzenia pracy układu krwionośnego, czy systemu mięśniowego. O tym, że doszło do odwodnienia, świadczyć będzie między innymi wygląd skóry oraz błon śluzowych.

W większości przypadków wystarczającym środkiem zaradczym będzie zwykła woda. Osoba chora powinna pić przynajmniej 2 litry dziennie, najlepiej w małych dawkach, za to w bardzo niewielkich odstępach czasu (nawet co 10-15 minut). Pozwoli to na równomierne zaopatrzenie komórek ciała w życiodajny płyn. Jeżeli efekty będą niezadowalające, skorzystać można z dostępnych w aptekach płynów nawadniających, pozwalających dodatkowo uzupełnić niedobory elektrolitów.

Domowe sposoby na jelitówę – zioła

Dolegliwości związane z grypą żołądkową powodują nie tylko odwodnienie, ale też silne podrażnienie błon śluzowych żołądka, jelit oraz przełyku, a nawet jamy ustnej (w przypadku wymiotów). Konieczne może więc być zastosowanie środków łagodzących stany zapalne, przyspieszających gojenie się śluzówki oraz redukujących objawy takie, jak ból czy skurcze brzucha. W grę wchodzą w tym przypadku głównie różnego rodzaju surowce zielarskie.

W tym kontekście wymienić można między innymi takie rośliny, jak:

  • rumianek – najpowszechniej używana w Europie roślina lecznicza. Działa przeciwzapalnie i rozkurczowo,
  • podbiał - łagodzi podrażnienia błon śluzowych, przydatny szczególnie w przypadku wymiotów,
  • nagietek – uznana roślina lecznica o działaniu przeciwzapalnym,
  • czarny bez – skutecznie pozwala zbijać gorączkę, jeśli nie chcemy, albo nie możemy stosować środków farmaceutycznych.

Domowe sposoby na jelitówkę u dziecka

W sposób szczególny na jelitówkę narażone są dzieci, zwłaszcza w wieku przedszkolnym. W przypadku maluchów choroba ta, przy nieodpowiednim postępowaniu, może mieć skutki śmiertelne (głównie w efekcie odwodnienia).

Szacuje się, że na całym świecie, z powodu ostrej biegunki zakaźnej, rocznie umiera nawet 2 miliony dzieci w wieku poniżej 5 lat. Dane te w dużym stopniu generowane są przez statystki krajów trzeciego świata, nie mniej nawet w państwach rozwiniętych grypa żołądkowa stanowi poważny problem epidemiologiczny. Choroba ta bardzo często jest powodem hospitalizacji małych pacjentów. Pamiętajmy, że szczególnie w wielu niemowlęcym, niezwykle łatwo jest o odwodnienie organizmu.

Jego objawy są widoczne od razu. To:

  • wysuszenie warg, błony śluzowej jeżyka i podniebienia,
  • zmniejszona elastyczność skóry,
  • niepokój, marudność dziecka.

Najistotniejsze w przypadku dzieci jest więc niedopuszczenie do odwodnienia. Nawet jeśli maluch ma zaburzenia łaknienia i nie chce jeść, bezwzględnie przez cały okres choroby należy podawać mu duże ilości płynów. Jeśli jest to niemożliwe, trzeba z dzieckiem zgłosić się do szpitala.

Autor: Piotr Brzózka

Czytaj też:

Źródła:

  • Krzysztof Gutkowski, Marek Hartleb, Biegunka – Algorytmy diagnostyczne i zasady leczenia, Medycyna po dyplomie, 2012/09
  • Dennis L. Kasper; Anthony S. Fauci, Choroby zakaźne, rozdział 91: Umesh D. Parashar, Roger I. Glass. Wirusowe zapalenia żołądka i jelit. (biegunki wirusowe). polskie: Lublin 2012, Czelej

 

 

 

 

Piotr Brzózka

Piotr Brzózka

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.