Domowe sposoby na katar - co na katar? Metody

 Domowe sposoby na katar

Domowe sposoby na katar - czasem w zupełności wystarczą. W przypadku niezbyt uciążliwych dolegliwości: inhalacje, czosnek i ciepła kołdra. Czasem potrzebne są krople na katar, bo mogą być jedyną kuracją, której potrzebujemy. Zobacz, jakie są sprawdzone i niedrogie domowe sposoby na katar, co na katar zwykły okaże się najskuteczniejsze, a co na zatokowy; co na katar w ciąży polecają lekarze?

Domowe sposoby na katar - rodzaje kataru

Jak wyleczyć katar? Wszystko zależy od tego, z jakim rodzajem kataru mamy do czynienia. Katar ma różne podłoże i różne przyjmuje postaci. Katar w powszechnym, potocznym rozumieniu, to wirusowy nieżyt nosa – choroba, lub też zespół objawów zapalenia błony śluzowej. Zakażenie przenoszone jest w tym przypadku drogą kropelkową, a pierwsze objawy występują po około 2 dobach. Należą do nich:  

  • uczucie zapchania nosa,
  • wyciek wydzieliny z nosa, a także jej spływanie po tylnej ścianie gardła.

Dodatkowo katar może powodować podrażnienie i ból gardła, kaszel, niewielką gorączkę. Zdarzają się bakteryjne powikłania. Na szczęście nie jest to ciężka choroba, domowe sposoby na katar zazwyczaj w pełni zadają egzamin.

Sposoby na katar zatokowy

Inny rodzaj kataru to katar zatokowy. Wyjątkowo nieprzyjemny. Gęsty, lepki, żółty, ciężko się wydmuchuje, obficie spływa po tylnej ściance gardła, prowadząc do podrażnień błony śluzowej i ostrego kaszlu. Może też wywoływać silny ból w okolicach czoła, oczu i policzków. Wywoływany jest poprzez zatkanie ujścia zatok, często wskutek przewlekłego nieżytu nosa. Sam też może przybrać postać przewlekłą, w skrajnych przypadkach może nawet stanowić zagrożenie dla życia. Na katar tego typu domowe sposoby mogą okazać się niewystarczające.

Wyróżniamy też katar sienny, czyli alergiczny nieżyt nosa. Jest to stan zapalny błon śluzowych nosa wywołany wdychanymi alergenami – najczęściej pyłkami roślin: traw, chwastów i drzew. Wskutek reakcji organizmu na alergen, uwalniana jest wtedy drażniąca błonę śluzową nosa - histamina.

Zobacz też: Tabletki na katar - jaki lek wybrać? Preparaty bez recepty

Co na katar? Inhalacje na nieżyt nosa

Na katar wytoczyć można cały arsenał środków, od leczenia farmakologicznego, po typowo domowe sposoby na katar, do których zaliczyć można inhalacje nad miską z wodą pełną soli, czy spożywanie czosnku oraz warzy i owoców bogatych w witaminę C. Skupmy się teraz na tych drugich.

Inhalacje wśród domowych sposobów na katar pełnią rolę szczególną. Stosowane od wieków, znane są ze skuteczności. Ulgę przynoszą natychmiast, odkorkowując zapchany nos, rozpulchniając zalegającą wydzielinę i ułatwiając jej spływanie oraz wydmuchiwanie.

Sprawdź: Inhalator na zatoki, astmę i kaszel – zastosowanie

Jak szybko wyleczyć katar?

Za pomocą inhalacji, to bardzo proste. Na katar będący zwykłym nieżytem nosa, możemy przygotować inhalację z soli. Wystarczy kilka jej łyżek w sypać do dużego naczynia ze świeżo zagotowaną wodą, a następnie pochylić się nad miksturą, nakrywając głowę ręcznikiem. Po 10 minutach inhalację przerywamy i kilkukrotnie przedmuchujemy nos. Oprócz tego, że odczujemy doraźną ulgę, zmniejszy się też ilość wydzieliny drażniącej nozdrza i gardło, rozsiewającej infekcję po całym organizmie.

Domowe sposoby na katar u dziecka

Ponieważ zwykła sól może działać drażniąco na błony śluzowe, identyczny zabieg na katar można przeprowadzić z użyciem soli fizjologicznej. Jest ona znacznie łagodniejsza, dlatego można jej używać do inhalowania dzieci. Warto się tej rady stosować również dlatego, że maluchy szczególnie często mogą mieć okazję do bycia inhalowanymi – na wirusowy nieżyt nosa zapadają 2-3 razy częściej niż dorośli. Nie ma sensu maltretować dzieci drażniącymi inhalacjami ze zwykłej soli.

Jak wyleczyć katar? Inhalacja z olejków eterycznych

Szybki sposób na katar zatokowy? Katar zatokowy to poważniejsza choroba, domowe sposoby na katar zatokowy mogą pełnić jedynie rolę wspomagającą leczenie farmakologiczne. Nie mniej, warto i w tym przypadku na katar zastosować inhalację, tyle że z użyciem innych, mocniejszych substancji. W tej roli sprawdzą się olejki eteryczne, takie jak:

Skuteczne w przepychaniu zakorkowanych zatok są też mieszanki ziołowe na bazie mięty, szałwii, tymianku, majeranku czy rumianku. Po zakończonej inhalacji również należy kilkukrotnie przedmuchać nos, używając do tego całej dostępnej mocy – katar zatokowy zalega bardzo głęboko i niezwykle ciężko się go pozbyć.

Pamiętajmy – pojedyncza, a nawet kilkukrotna inhalacja jedynie pomoże pozbyć nam się części wydzieliny i uzyskać chwilowe uczucie ulgi w nosie. Zatoki będą jednak blokować się nadal – w tym przypadku konieczne jest zastosowanie leków, a nawet skorzystanie z  zabiegu przeczyszczenia zatok.

Czosnek na katar

Czosnek na katar należy do sprawdzonych domowych sposobów. Na katar czosnek stosujemy w formie surowej, po bardzo dokładnym posiekaniu lub rozgnieceniu. Dlaczego to takie ważne? W czasie rozgniatania czosnku uwalnia się enzym o nazwie allinaza. Powoduje on rozkład zawartego w czosnku siarkoorganicznego związku nazwanego alliina do postaci allicyny, odpowiadającej za antybiotyczne właściwości tej niezwykłej rośliny.

Na katar spożywamy dwa do trzech ząbków czosnku dziennie, efekt powinien być naprawdę zadowalający. Jedyny minus to intensywny zapach – nie przez wszystkich akceptowany.

Co na katar w ciąży

Szczególnie w ciąży domowe sposoby na katar stają się przydatne, bowiem w tym wyjątkowym okresie nie wolno stosować wielu leków gwarantujących szybkie efekty. Co na katar w ciąży sprawdza się najlepiej? Wspomniany czosnek na katar będzie tak samo skuteczny w ciąży jak w każdym innym okresie życia, jednak ten rodzaj „terapii” powinno się skonsultować z lekarzem, zwłaszcza w świetle doniesień naukowych o tym, że czosnek powoduje rozrzedzanie krwi.

Na katar w ciąży bardzo dobre będą wspomniane inhalacje. Bardzo istotne jest też nawadnianie organizmu. Pozytywne skutki przyniesie również kuracja napotna, czyli gorąca herbata plus ciepła kołdra. Pamiętajmy też o podstawowych zasadach higieny, takich jak częste mycie rąk mydłem i gorącą wodą, czy regularne sprzątanie zużytych chusteczek higienicznych. 

Czytaj też: Domowe sposoby na ból gardła - jaki jest najlepszy?

 

Piotr Brzózka

Piotr Brzózka

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.