Domowe sposoby na przeziębienie – naturalne leczenie

 domowe sposoby na przeziębienie

Domowe sposoby na przeziębienie mogą się okazać wystarczającym środkiem zaradczym na gorączkę i katar, pod warunkiem że… faktycznie mamy do czynienia z przeziębieniem. Objawy przeziębienia często są bowiem mylone z grypą. Sprawdź, dlaczego tak skuteczny jest czosnek na przeziębienie, jakie są najlepsze zioła na przeziębienie, jak przygotować herbatę na przeziębienie, jakie owoce najlepiej nadają się na sok na przeziębienie.

Domowe sposoby na przeziębienie – jak odróżnić przeziębienie od grypy

Przeziębienie to choroba wirusowa o łagodnym przebiegu, objawiająca się katarem i niedrożnością nosa, bólem gardła, nieco rzadziej - kaszlem i gorączką. Gorączka, jeśli występuje, to z reguły nie jest wysoka. Objawy te są wynikiem odpowiedzi immunologicznej na infekcję.

Przeziębienie zazwyczaj rozpoczyna się gorszym samopoczuciem, bólem mięśni i stawów, bólem głowy, lekkim bólem gardła, po czym niemal zawsze występuje katar. Najsilniej przeziębienie objawia się między 2 a 4 dniem choroby, która łącznie trwa około 6-7 dni, ale u niektórych osób potrafi się utrzymać nawet 2 tygodnie, szczególnie jeśli nie jest leczona. Tyle, że są to objawy na tyle niegroźne, że domowe sposoby na przeziębienie w zupełności powinny wystarczyć.

Jak odróżnić przeziębienie od grypy, która przebiega podobnie i też jest chorobą wirusową? Najlepiej zostawić to do oceny lekarzowi. Jeśli jednak objawy nie są zbyt silne i w początkowej fazie choroby chcemy poradzić sobie sami, należy czujnie wsłuchać się w sygnały ze swojego organizmu. Istotne jest nasilenie i charakter objawów.

  • W przeziębieniu gorączka jest niska, w grypie – zazwyczaj wysoka, utrzymująca się od 1 do 3-5 dnia choroby
  • Przeziębienie atakuje stopniowo, grypa „rozkłada” chorego w ciągu 2-3 godzin
  • Przeziębienie ma łagodniejszy charakter, rzadziej towarzyszy mu silny ból gardła czy ostry kaszel
  • W przeziębieniu niemal zawsze występuje katar, co nie jest regułą w przypadku grypy.


Kiedy jesteśmy pewni, że nie dopadła nas groźna grypa, możemy spróbować kuracji na własną rękę. Jakie są najskuteczniejsze domowe sposoby na przeziębienie?

Czosnek na przeziębienie

O tym, że czosnek na przeziębienie nie ma sobie równych, słyszy większość z nas od dziecka, w szczególności w przypadku kataru. Nie każdy zaakceptuje w domowej apteczce czosnek ze względu na intensywny i zapach. Nie mniej ludowa prawda w tym przypadku znajduje potwierdzenie w faktach: czosnek na przeziębienie jest naprawdę skuteczny. Ze względu na swoje właściwości czosnek często jest nazywany naturalnym antybiotykiem.

Czosnek zawiera:

  • białka,
  • węglowodany,
  • błonnik,
  • flawonoidy,
  • fitosterole,
  • pektyny.


Szczególne znaczenie mają pochodne siarki. W czasie rozgniatania czosnku uaktywnia się enzym o nazwie allinaza. Pod jego wpływem siarkoorganiczny związek allliina, w który bogaty jest czosnek, rozkłada się do allicyny, która odpowiada za antybiotyczne właściwości tej rośliny. Dlatego właśnie rozgniatanie, lub drobne siekanie czosnku jest tak istotne - ten właśnie mechanizm sprawia, że czosnek na przeziębienie jest wyjątkowo skuteczny.

Jednak używając czosnku na przeziębienie należy zachować umiar, nie zaleca się spożywania więcej niż 2-3 ząbków dziennie.

Kwiaty, owoce i zioła na przeziębienie

Kwiaty, owoce i zioła na przeziębienie będą przydatne zarówno w postaci pitnej, jak i naparu do inhalacji.

Jedną z najczęściej stosowanych na przeziębienie roślin jest jeżówka, być może bardziej znana pod łacińską nazwą Echinacea. Preparaty lecznicze przygotowuje się na bazie popularnej jeżówki purpurowej, a także wąskolistnej oraz bladej. Jeżówka ma działanie przede wszystkim stymulujące odporność organizmu. Stosuje się ją także w przypadku osłabienia organizmu antybiotykoterapią. Echinaceę można kupić w płynie, lub tabletkach.

Na przeziębienie używa się całej palety owoców, których można dodawać lub dolewać (w postaci soku), takich jak lipa, czarny bez, aronia, czarna porzeczka, malina, dzika róża, cytryna.

Z popularnych ziół na przeziębienie można wymienić szałwię, która ma działanie antyseptyczne i przeciwzapalne. Podobnie działa rumianek, który po zaparzeniu nadaje się zarówno do wypicia, jak i do inhalacji.

Zobacz też: Pokrzywa zwyczajna - właściwości i działanie soku i herbaty

Herbata na przeziębienie

Herbata na przeziębienie może być stosowana już dla samego rozgrzania organizmu nękanego przez dreszcze. Ale herbata z dodatkiem owoców, czy soków, będzie mieć też lecznicze właściwości.

W roli herbaty na przeziębienie może wystąpić napar z:

  • lipą,
  • maliną,
  • imbirem,
  • dziką różą,
  • czarną porzeczką,
  • aronią,
  • cytryną.


Mają one właściwości rozgrzewające, napotne, dostarczają do organizmu wielu cennych witamin, chociażby witaminy C, w którą w szczególnie bogata jest dzika róża (ma w sobie około 30 razy więcej witaminy C, niż cytrusy). Dobrą herbatą na przeziębienie jest też herbata zielona, która łagodzi chwilowo dolegliwości związane z bólem gardła.

Czytaj też: Nagietek lekarski – właściwości herbaty i olejku

Sok na przeziębienie

Najpopularniejsze soki na przeziębienie pozyskiwane są z owoców maliny, dzikiej róży i aronii. Zazwyczaj spożywane są jako dodatek do herbaty, rzadziej z wodą lub osobno. Wszystkie można dostać w postaci gotowej, w fabrycznie zapakowanych butelkach, do kupienia i w aptekach i w hipermarketach, można je też przygotować samodzielnie.

Wspomnieć w tym miejscu należy również o cebuli. Na przeziębienie doskonały jest jej sok, który zawiera wiele witamin i mikroelementów. Jego przygotowanie nie wymaga zachodu. Wystarczy do słoika włożyć obraną i drobno pokrojoną cebulę, zasypać 2 łyżkami cukru, zakryć i poczekać, aż cebula puści soki.

Czytaj też: Inhalacje na katar z soli i nie tylko – jak stosować?

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.