Herbata na wątrobę – jaką wybrać? Rodzaje

Herbata na wątrobę, idealnie skomponowana, doskonale oczyszcza i wspomaga wątrobę. Ten ważny narząd odpowiada za oczyszczanie organizmu z toksyn, trawienie tłuszczu czy metabolizm cukrów. Wątroba spełnia bardzo wiele funkcji w organizmie człowieka, a zatem warto wspomóc ją w tych działaniach, a także w regeneracji jej samej. Wystarczy tylko wiedzieć, jaką herbatę wybrać?

harbata-na-watrobe

Herbaty wątrobowe to najczęściej mieszanki różnych ziół. Odpowiednio skomponowane mają za zadanie pomoc wątrobie w zwalczaniu wielu dolegliwości. Składniki ziołowe od wielu lat stosowane są w leczeniu wątroby. Wśród wielu lekarzy pojawia się opinia, iż jest za mało leków, wspomagających leczenie przewlekłych stanów chorobowych wątroby. Stąd ogromne zainteresowanie ziołolecznictwem. Herbaty ziołowe na wątrobę doskonale ją odtruwają i regenerują.

Herbata na wątrobę – działanie

Wszystkie herbaty działające na układ trawienny, a tym samym na wątrobę, tworzone są ze specjalnie dobranych kompozycji ziołowych. Ich głównym zadaniem jest wspomaganie układu pokarmowego. Na rynku dostępne są już również herbaty, których celem jest wspomaganie przede wszystkim (albo tylko) wątroby.

Do głównych zadań herbaty na wątrobę należy:

  • ochrona komórek wątrobowych przed uszkodzeniami,
  • wspomaganie produkcji żółci,
  • ułatwianie przepływu żółci,
  • łagodzenie stanów zapalnych,
  • obniżanie poziomu cholesterolu,
  • ochrona przed działaniem toksyn,
  • przyspieszanie usuwania toksyn z wątroby,
  • rozkurczanie przewodów żółciowych,
  • zapobieganie tworzeniu się kamieni,
  • stłuszczenie wątroby.

Warto sięgać po herbaty na wątrobę, aby łagodzić skutki nieprawidłowej diety i dolegliwości bólowe.

Jaka herbata na wątrobę?

Herbaty na wątrobę są ważnym elementem diety regeneracyjno–oczyszczającej. Regeneracja wątroby jest bardzo ważna. To wyjątkowy narząd, odgrywający kluczową rolę w procesach życiowych każdego człowieka. Dlatego też należy ją chronić i wspomagać. Zbiór ziół, z których tworzone są herbaty na wątrobę jest dość duży.

Oto najpopularniejsze i najskuteczniejsze herbaty na wątrobę:

  • herbata z ostrokrzewu paragwajskiego - chroni komórki wątrobowe przed działaniem toksyn, powoli zwiększa wydzielanie żółci, a to powoduje obniżenie cholesterolu,
  • herbata z ostropestu plamistego - to ziele często nazywane jest przyjacielem wątroby, a stworzona z niego herbata działa przeciwzapalnie na wątrobę, przeciwdziała jej marskości, a także zapobiega tworzeniu się kamieni żółciowych,
  • herbata z liści i korzenia karczocha - liście i korzenie karczocha zawierają cynarynę, a to ona odpowiada za opróżnianie pęcherzyka żółciowego, pobudzając wydzielanie żółci,
  • herbata z dziurawca - dziurawiec idealnie pomaga w trawieniu po tłustych i obfitych posiłkach,
  • herbata z mniszka lekarskiego - ta roślina wspomaga wątrobę dzięki swoim właściwościom ściągającym i przeciwzapalnym,
  • herbata z kurkumy (tzw. ostryż długi) - poprawia ona przepływ żółci i ochrania miąższ wątroby, ma silne działanie żółciotwórcze i rozkurczowe,
  • herbata z lukrecji - składnikiem lukrecji jest glicyryzyna, która ma silne właściwości przeciwzapalne. Skutecznie uniemożliwia wirusom zapalenia wątroby przedostać się do jej środka, zmniejsza ryzyko zachorowania na raka wątroby.

Ziołowe herbaty to dobry sposób na dolegliwości związane z wątrobą. Skutecznie poprawiają funkcjonowanie tego narządu. Ale nie tylko można zakupić gotowe herbaty. Można też kupować zioła i samemu przyrządzać mieszanki. Warto też zastępować leki herbatami. Codziennie można pić nawet do 4 szklanek herbaty ziołowej, najlepiej przed posiłkiem.

Herbata na wątrobę – sposoby przyrządzania 

W aptekach lub sklepach z ziołami można kupić odpowiednie zioła i skomponować własną herbatę na wspomaganie wątroby. Należy tylko właściwie dobrać zioła, zaparzyć i korzystny efekt zapewniony. Jak odpowiednio komponować zioła, aby stworzyć skuteczną herbatę na wątrobę?

  • Dobrą herbatę na wątrobę można stworzyć z połączenia 3 ziół – kopru, anyżu i kminku. Tak przygotowany wywar wspiera produkcję żółci i ochrania wątrobę, leczy niestrawność.
  • Herbata z kurkumą także wspomaga pracę wątroby i pomaga w metabolizmie tłuszczy. Aby przygotować taką herbatę należy w dwóch szklankach wody wymieszać 1 łyżeczkę kurkumy, pół łyżeczki cynamonu, sok z cytryny i ewentualnie miód. Wszystkie składniki wymieszane należy doprowadzić do wrzenia i gotować na małym ogniu przez 10 minut. Przelany przez sitko wywar jest już gotowy do spożycia.
  • Prace wątroby wspomaga również mieszanka ziołowa z liścia mięty pieprzowej, owocu kolendry i kminku, kopru włoskiego i kłącza kurkumy. Takie połączenie wspomaga funkcjonowanie wątroby i dróg żółciowych.
  • Popularnym ziołowym połączeniem, wspomagającym wątrobę jest dziurawiec (30 g), rumianek (20 g), kocanka piaskowa (15 g), majeranek (15 g). Zioła trzeba wymieszać i zrobić z nich napar. Wystarczy łyżkę stołową mieszanki wsypać do szklanki, zalać wrzątkiem. Po 20 minutach napar jest gotowy do picia.

Codzienne picie herbaty na wątrobę wzmacnia ją i oczyszcza. Mieszanki ziołowe wspomagają funkcjonowanie wątroby i przyspieszają jej regenerację.

Zielona herbata na wątrobę

Powszechnie wiadomo, iż zielona herbata ma dobroczynny wpływ na organizm człowieka. Poprawia też kondycję wątroby, ale musi być przyjmowana w rozsądnych niewielkich ilościach. Naukowcy amerykańscy stwierdzili, że przeciwutleniacze zawarte w zielonej herbacie podawane w dużych ilościach doprowadzają do uszkodzeń wątroby. Ale nawet 10 szklanek tego naparu dziennie jest bezpieczne. Dlatego zieloną herbatę na wątrobę należy pić z umiarem. Zielona herbata zawiera kofeinę, która bardzo skutecznie potrafi odtłuszczać  wątrobę.

Czytaj też:

Bibliografia:

  • Cichoń, M. Miśniakiewicz, E. Szkudlarek „Właściwości zielonej herbaty” , Zeszyty Naukowe nr 743 Akademii Ekonomicznej w Krakowie, 2007 r.,
  • Habior, „Zioła i suplementy diety a ryzyko uszkodzenia wątroby”, Klinika Gastroenterologii i Hepatologii, Centrum Medyczne Kształcenie Podyplomowego, Warszawa, 2012 r.,
  • Ciok, „Preparaty roślinne i ich znaczenie dla wątroby”, Wydawnictwo Lekarskie, 2008 r.,
  • Samosiej „Tradycyjne ziołolecznictwo klasztorne jako narzędzie dla współczesnego lekarza”, Poradnia Ziołolecznicza Konwentu Bonifratów w Łodzi, 2014 r.

       

 

Joanna Woźniak

Joanna Woźniak

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.