Herbata z bratka - właściwości bratka, skutki uboczne, działanie

 Herbata z bratka

Bratek polny to roślina o właściwościach leczniczych, polecana przede wszystkim osobom borykającym się z tłustą cerą. Bratek świetnie oczyszcza organizm z toksyn, poprawiając funkcjonowanie całego organizmu i spowalniając proces starzenia się komórek.

Bratek, czyli... fiołek

Bratek polny to ludowa nazwa fiołka trójbarwnego - rośliny jednorocznej lub dwuletniej, która rośnie dziko na kwaśnych glebach na terenie niemal całej Europy i Azji. Najczęściej można ją spotkać na łąkach, przydrożach i polach. Często rośnie w ogrodach i jest traktowana jako chwast, choć wyglądem przypomina bardziej roślinę ozdobną.

Kwiaty fiołka trójbarwnego są biało-fioletowo-żółte i właśnie temu zawdzięcza ona swoją nazwę. Bratek polny osiąga wysokość maksymalnie 30 cm, kwitnie przez cały sezon letni. Fiołek trójbarwny jest rośliną leczniczą, która dzięki swoim składnikom cieszy się rosnąca popularnością jako ziele do picia i suplement diety w tabletkach.

Przeczytaj także: Wierzbownica drobnokwiatowa - właściwości, skutki uboczne

Bratek - właściwości

Bratek polny jest bogaty w składniki bioaktywne, które korzystnie działają na organizm człowieka. Największym atutem bratka jest to, że wspomaga on proces wydalania toksyn z organizmu. Z tego względu jest polecany osobom borykającym się z problemami skórnymi, chorobami układu moczowego lub trawiennego. Zawarte z nim substancje wpływają korzystnie na wzrok, a także pomagają obniżyć ciśnienie krwi.

            Bratek działanie:

  • Reguluje pracę układu trawiennego - pobudza metabolizm, a jednocześnie wywołuje uczucie sytości.
  • Działa moczopędnie (działanie diuretyczne), a to z kolei przyspiesza proces oczyszczania się organizmu z toksyn. Z tego względu bratek jest zalecany osobom chorującym na dolegliwości układu moczowego oraz nerek.
  • Pomaga w chorobach skórnych, normuje ilość sebum produkowanego przez skórę; ma działanie antyłojotokowe. Stosowany regularnie znacznie poprawia kondycję włosów, skóry i paznokci.
  • Działa wykrztuśnie, dlatego jest zalecany przy chorobach górnych dróg oddechowych.
  • Wzmacnia naczynia krwionośne - z tego powodu jest składnikiem wielu kosmetyków do pielęgnacji twarzy, zwłaszcza skóry z tendencją do pękania naczynek.
  • Działa przeciwzapalnie - może być stosowany także zewnętrznie na podrażnienia skóry.

 

Zobacz: Szyszki chmielu - właściwości, działania niepożądane, działanie

Bratek na trądzik

Bratek do picia lub bratek w tabletkach słynie przede wszystkim ze swoich właściwości oczyszczających. Dzięki działaniu antyoksydacyjnemu, wspomaga organizm w usuwaniu toksyn. Przeciwutleniacze (flawonoidy) hamują proces starzenia się skóry, mają też korzystny wpływ na ilość wydzielanego przez skórę sebum (łoju). Regularne picie naparu z bratka przynosi zauważalne efekty jeśli chodzi o wygląd cery - staje się gładsza, bardziej matowa i zdrowsza.

Herbata z bratka łagodzi obrzęki i zaczerwienienia oraz stany zapalne skóry. Bratek jest stosowany także w przemyśle kosmetologicznym. Można go stosować zewnętrznie w celu przyspieszenia regeneracji skóry.

To może Cię zainteresować: Karczochy - właściwości, smak, skutki uboczne. Tabletki, sok

Herbata z bratka

Bratek do picia to nic innego, jak suszone części roślin, z których przyrządza się napar. W sklepach ze zdrową żywnością oraz w aptekach można kupić gotowy susz z bratka polnego, najczęściej w formie saszetek. Napar należy parzyć około 5-7 minut pod przykryciem. Dzienne spożycie to zazwyczaj 1-2 kubki naparu dziennie.

Herbata z bratka pobudza metabolizm, działa moczopędnie, a także rozgrzewająco, dlatego nie należy przekraczać zalecanej ilości dziennego spożycia.

Herbata z bratka - skutki uboczne

W zalecanych dawkach dziennych, bratek nie wywołuje skutków ubocznych. U osób, które znacznie przekraczają zalecaną ilość, mogą wystąpić nudności i wymioty. Ze względu na brak informacji na temat działania bratka na organizm kobiety i dziecka w okresie ciąży oraz karmienia piersią, zalecane jest unikanie picia naparu z tej rośliny w tym czasie. Herbata z bratka i tabletki zawierające ekstrakt z bratka polnego nie powinny być przyjmowane przez osoby cierpiące na zakrzepicę lub wielopłytkowość, ponieważ pod wpływem składników bioaktywnych może dojść do agregacji (zlepiania się) płytek krwi.

W skrócie - herbata z bratka może wywoływać następujące skutki uboczne:

  • nudności i wymioty (w przypadku znacznego przekroczenia dziennej dawki);
  • agregacja płytek krwi (czyli zlepianie się płytek ze sobą) co może być niebezpieczne dla osób z zakrzepicą lub wielopłytkowością.

 

Sprawdź też: Fenkuł (koper) włoski - właściwości lecznicze

Bratek na odchudzanie

Bratek, ze względu na swoje właściwości oczyszczające, jest polecany osobom, które chcą zrzucić zbędne kilogramy. Działanie moczopędne wspomaga zwalczanie wzdęć i pozbywanie się zbędnych produktów przemiany materii. Nie należy jednak przyjmować, że napar z bratka bezpośrednio wpłynie na spadek wagi.

Herbata z bratka wspomaga przede wszystkim proces usuwania z organizmu toksyn i może być stosowana jako suplement pomocniczy. Aby zrzucić zbędne kilogramy należy jeść regularnie, nie przekraczając dziennego zapotrzebowania energetycznego. Warto też wprowadzić do swoich codziennych zajęć odpowiednią dawkę ruchu.

Polecamy: Zioła na odchudzanie - jakie zioła są skuteczne przy odchudzaniu?

Bratek – tabletki

Bratek jest stosowany do produkcji suplementów farmakologicznych. Można go zatem kupić w formie kapsułek, do codziennego spożycia. Bratek w tabletkach to popularny suplement diety, dostępny w aptekach w całej Polsce, można kupić go bez recepty.

Czytaj też: Kwiat lipy - właściwości. Syrop, miód, sok, nalewka

 

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.