Herbata z lipy – właściwości. Jak zrobić napar lipowy?

Herbata z lipy

Herbata z lipy jest jednym z największych sojuszników w okresie zwiększonej zachorowalności na grypę i przeziębienia. Herbata lipowa działa napotnie i przeciwgorączkowo. Napar z lipy łagodzi też objawy kaszlu. Ale to nie wszystko. Ma też herbata z lipy właściwości uspokajające oraz usprawniające pracę jelit i żołądka. Czy można pić herbatę z lipy w ciąży? Czy herbata lipowa wywołuje skutki uboczne?

Herbata z lipy

Herbata z lipy jest jednym z najczęściej stosownych naturalnych środków na objawy przeziębienia, takie jak:

  • ból gardła,
  • katar,
  • gorączka.

Zdrowotne właściwości herbaty lipowej znane są Europejczykom od czasów starożytnych. Jest też lipa niezwykle ceniona przez pszczelarzy, jako źródło nektaru dla pszczół.

Lipa, z której wytwarzamy herbatę lipową, jest jednym z większych europejskich drzew, żyjącym średnio około 300-400 lat. W Polsce występują lipy o obwodzie nawet kilkuset centymetrów. Jako ciekawostkę można podać, że najstarsza i najgrubsza polska lipa, rosnąca w Cielętnikach koło Częstochowy miała ponad 11 metrów obwodu! Od wieków drzewo to było przedmiotem pielgrzymek miejscowej ludności, wierzącej, iż ma ono moc uzdrawiana zębów. Drzewo przeżyło około 700 lat. W październiku 2017 roku padło w starciu z siłą orkanu Ksawery.

Zobacz: 11 przepisów na rozgrzewające herbatki

Herbata z lipy właściwości

W przypadku lipy drobnolistnej i szerokolistnej, które są najbardziej rozpowszechnione w Polsce, surowcem zielarskim jest kwiatostan. Kwiaty lipy zawierają około 20 flawonoidów, a także:

  • fitosterole,
  • terpeny,
  • garbniki,
  • pektyny,
  • olejek eteryczny,
  • kwasy organiczne,
  • sole mineralne,
  • witaminy C i PP.

Dzięki nim herbata z lipy ma działanie napotne, a co za tym idzie – przeciwgorączkowe a także przeciwzapalne. W przeziębieniach nie tylko zbija gorączkę, ale też łagodzi dolegliwości kaszlowe. Herbata z lipy ma również właściwości moczopędne.

Herbata z lipy – na nerwy i sen

Herbata z lipy działa uspokajająco w stanach pobudzenia nerwowego. Nie nadaje się może do leczenia poważnych nerwic, ale może być używana jako naturalny środek nasenny. Zresztą od wieków wierzono, że wypoczynek na trawie pod lipą jest głęboki i pełen snów. Zawdzięcza herbata z lipy właściwości uspokajające obecności olejków eterycznych w surowcu zielarskim, z którego jest wytwarzana.

Przeczytaj: Nagietek lekarski – właściwości herbaty i olejku

Herbata z lipy – na żołądek i jelita

Ma również herbata z lipy właściwości zapewniające jej działanie przeciwskurczowe. Pobudza ona wydzielanie soków trawiennych, stymuluje przepływ żółci do dwunastnicy. Wszystko to sprawia, że herbata lipowa jest doskonałym regulatorem systemu trawiennego, w dodatku bardzo łagodnym w działaniu.

Herbata lipowa – napar z lipy

Herbatę z lipy kupimy w każdej aptece, sklepie ze zdrową żywnością, czasem zwykłych hipermarketach i dyskontach. Opakowanie kosztuje przeciętnie około 10 złotych. Herbatę z lipy można też przygotować samodzielnie, całkowicie od postaw. W tym celu potrzebować będziemy przede wszystkim surowca, a więc kwiatów lipy. Jeśli chcemy je zbierać samodzielnie, pamiętajmy, że lipa kwitnie w lipcu (zbieżność nazw nieprzypadkowa).

Kwiaty, z których zaparzymy lipową herbatę, zbieramy na samym początku kwitnienia, wykorzystując do tego ciepły i słoneczny dzień. Z troski o własne zdrowie unikajmy drzew rosnących w pobliżu dróg, zakładów przemysłowych a nawet większych skupisk domów ogrzewanych węglem czy drzewem. Kwiaty lipy chłoną szkodliwe czynniki pochodzące z rur samochodów i kominów.

Przygotowanie naparu z lipy jest bardzo proste. Wystarczy kilka zasuszonych kwiatów zalać wrzątkiem i odstawić na 15 minut.

Zobacz: Zioła i herbaty na zdrowie

Herbata lipowa – skutki uboczne

Skutki uboczne picia herbaty z kwiaty lipy nie są znane. Ze świata nauki nie płyną żadne jednoznacznie alarmujące komunikaty dotyczące herbaty lipowej i jej ewentualnej toksyczności. Aczkolwiek są podejrzenia, że w większej ilości może ona szkodzić osobom chorym na serce. Pojawiają się też doniesienia sugerujące, że herbaty lipowej nie powinny pić kobiety w ciąży. Dlaczego?

Czytaj też: Czerwona herbata - właściwości. Na odchudzanie

Herbata z lipy w ciąży

Na forach internetowych można się spotkać z opiniami, iż herbata z lipy w ciąży jest niewskazana, ponieważ powoduje gwałtowne ukrwienie skóry przy jednoczesnym odpłynięciu krwi z łożyska, czego skutkiem może być niedotlenienie płodu. Jednocześnie jednak wielu lekarzy nie umieszcza herbaty lipowej w indeksie ziół zakazanych w tym szczególnym okresie.

Najprawdopodobniej chaos informacyjny spowodowany jest – tak jak wspomnieliśmy – brakiem bardziej zaawansowanych badań nad wpływem lipy na przebieg ciąży. Dlatego, w razie przeziębienia lub innej potrzeby, najlepiej jest zasięgnąć rady zaufanego i doświadczonego lekarza.

Czytaj: Melisa dla dzieci i dorosłych – właściwości, zastosowanie i działanie

Piotr Brzózka

Piotr Brzózka

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.