Kiedy zrobić test ciążowy, po ilu dniach? Wiarygodność

 Kiedy zrobić test ciążowy

Kiedy zrobić test ciążowy? Po ilu dniach można zrobić test ciążowy, kiedy najlepiej zrobić test ciążowy – to pytania, którymi internauci (głównie internautki) dosłownie zalewają wyszukiwarki. Odpowiedź na nie jest wyjątkowo prosta, aczkolwiek kwestia tego kiedy test ciążowy można wykonać najwcześniej, zależy od rodzaju testu. Zobacz więc, kiedy zrobić test ciążowy, a przy okazji dowiedz się kiedy są pierwsze objawy ciąży, bo to często one alarmują nas o potrzebie wykonania testu.

Kiedy zrobić test ciążowy

Kiedy zrobić test ciążowy? Zanim odpowiemy na to pytanie, wyjaśnijmy na czym polega działanie tego typu narzędzi diagnostycznych. Dzięki temu dowiemy się, dlaczego nie ma sensu wykonywanie testów bezpośrednio po stosunku.

Istnieje kilka typów testów ciążowych. W pierwszej kolejności zazwyczaj przeprowadza się testy domowe:

  • paskowe,
  • strumieniowe,
  • płytkowe – wszystkie z użyciem próbki moczu.

Mają one skuteczność ocenianą na około 90-99 procent. 100-procentową pewność dają testy laboratoryjne, wykonane albo z moczu, albo – częściej – z krwi. Testy domowe i laboratoryjne łączy jedno – wykrywają obecność gonadotropiny. Co to takiego?

Zobacz produkty z kategorii: Testy ciążowe

Kiedy zrobić test ciążowy – powstawanie gonadotropiny

Gonadotropina (HCG od angielskiego Human chorionic gonadotropin) jest hormonem, którego pojawienie się - mówiąc w bardzo dużym uproszczeniu - świadczy o zajściu w ciążę.Gonadotropina wytwarzana jest pierwotnie przez zarodek, a następnie także przez łożysko.

Jej zadaniem jest utrzymywanie funkcji ciałka żółtego, a później – produkcja progesteronu. Najwięcej gonadotropiny wydzielane jest w 10 tygodniu ciąży, potem jej poziom zaczyna spadać. Nas jednak bardziej interesuje, kiedy gonadotropina w ogóle zaczyna być wydzielana, bo od tego zależy odpowiedź na nurtujące nas pytanie: kiedy zrobić test ciążowy?

Czytaj też: Jak zrobić test ciążowy? Sposoby wykonania i odczytania wyniku

Test ciążowy - po ilu dniach?

Zapłodniona komórka jajowa lokuje się w macicy w ciągu 6 dni. Do tego czasu żadne badanie nie wykaże ciąży. To częściowo przynosi nam odpowiedź na pytanie kiedy najwcześniej można zrobić test ciążowy: na pewno nie przed upływem 6 dni od stosunku, w wyniku którego mogło dojść do zapłodnienia.

Dopiero po zagnieżdżeniu się zarodka w macicy, zaczyna on wytwarzać gonadotropinę. I to daje nam wiedzę, po ilu dniach można zrobić test ciążowy, aby był on wiarygodny: śladowe ilości gonadotropiny pojawiają się siódmego dnia od momentu zapłodnienia. Tyle, że nie każdy test poradzi sobie z ich wykryciem.

Po ilu dniach można zrobić test ciążowy - laboratorium

Po ilu dniach można zrobić test ciążowy w laboratorium? Właśnie po siedmiu, pamiętając że jest to absolutne minimum i ilość wykrytej ewentualnie gonadotropiny będzie minimalna. W takich sytuacjach lekarz często zaleca powtórzenie badania po kolejnych 7 dniach, mimo iż testy laboratoryjne mają bardzo dużą wiarygodność – są skuteczne praktycznie w 100 procentach.

Laboratoryjny test ciążowy można wykonać krwi oraz z moczu, przy czym zdecydowanie częściej wybiera się tę pierwszą, mniej przyjemną metodę.

Zobacz: Test ciążowy - wynik testu ciążowego. Płytkowy i strumieniowy

Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy?

A kiedy najlepiej zrobić test ciążowy w domu? Nie tak szybko jak w laboratorium, aczkolwiek różnica w czasie bynajmniej nie jest duża – jest to kwestia dodatkowych 3-4 dni życia w niepewności. Ze względu na niewielką ilość gonadotropiny w pierwszych dniach po zapłodnieniu, domowe testy ciążowe są w stanie ją oznaczyć po około 10 dniach od zapłodnienia.

Kiedy są pierwsze objawy ciąży

Na pytanie kiedy test ciążowy, wiele osób odpowie – kiedy są pierwsze objawy ciąży. Dotyczy to oczywiście osób, które nie planowały i nie spodziewały się potomstwa. Dla nich wykonanie testu ciążowego będzie reakcją na objawy świadczące o tym, że mogło jednak dojść do zapłodnienia.

Standardowo przyjęło się uważać, że najbardziej oczywistym objawem ciąży jest brak miesiączki w spodziewanym terminie. Zazwyczaj jest to około 2 tygodni od stosunku, który mógł doprowadzić do zapłodnienia, ale trzeba pamiętać, że zaburzenia cyklu miesięcznego mogą mieć zupełnie inne podłoże – na przykład hormonalne, czy nerwowe.

Tuż po zapłodnieniu wzrasta zazwyczaj o około pół stopnia temperatura ciała, stan ten utrzymuje się przez dwa-trzy tygodnie, ale ten akurat objaw łatwo przegapić, jeśli na co dzień nie używa się termometru.

Po około 6 tygodniach od zapłodnienia piersi stają się większe i bardziej drażliwe. Wtedy też pojawia się drugi z najbardziej charakterystycznych objawów ciąży – nudności.

Zobacz także: Jakie witaminy dla kobiet w ciąży – A, D, E i C

 

 

Piotr Brzózka

Piotr Brzózka

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.