Krem na cellulit - jak wybrać dobry krem antycellulitowy?

Cellulit to nieprawidłowe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej połączone ze specyficznymi zmianami tkanki podskórnej. Wyróżnia się kilka rodzajów cellulitu, a także różne stopnie zaawansowania zmian. Krem na cellulit to jedna z metod walki z tą uciążliwą dolegliwością.

 Krem na cellulit

Krem antycellulitowy to preparat, którego zadaniem jest pobudzenie krążenia skóry, co ma przyczynić się do redukcji zmian określanych jako “skórka pomarańczowa”, lub bardziej profesjonalnie - lipodystrofia. Zanim przejdziemy do tego jaki krem na cellulit warto wybrać oraz odpowiedzi na pytanie czy kremy antycellulitowe działają, przybliżymy trochę sam problem.

Rodzaje cellulitu

Cellulit to widoczna zmiana skórna, która występuje przede wszystkim na obszarach ciała, na których zbiera się najwięcej tłuszczu - są to uda, biodra, brzuch, a przy dużej otyłości także ramiona. Wyróżnia się kilka rodzajów cellulitu:

  • Cellulit obrzękowy, wodny - to najpowszechniejsza odmiana cellulitu, spowodowana zatrzymaniem wody w organizmie, gromadzeniem się jej w tkankach oraz zaburzeniami układu limfatycznego. Cellulit obrzękowy wiąże się z uczuciem opuchnięcia i ciężkości nóg; ten rodzaj zmian to jedna z pierwszych faz cellulitu, którą można stosunkowo łatwo zredukować za pomocą ćwiczeń fizycznych, kosmetyków oraz delikatnego masażu skóry. Cellulit obrzękowy jest widoczny po delikatnym ściśnięciu dłońmi skóry, w postaci fałd.
  • Cellulit miękki, lipidowy - powstaje w wyniku długotrwałego odkładania się tkanki tłuszczowej oraz nieprawidłowego funkcjonowania układu krążenia, co prowadzi do zaburzeń w warstwie podskórnej. Skóra jest wyraźnie pofałdowana, na jej powierzchni występują grudki, czasem też bolesne guzki. W zależności od stopnia zaawansowania, cellulit lipidowy może powodować większy lub mniejszy dyskomfort oraz bolesność.
  • Cellulit twardy - występuje często u młodych kobiet, także tych aktywnych fizycznie; jest widoczny wyłącznie po ściśnięciu skóry. Cellulit twardy zazwyczaj powstaje w okresie dojrzewania, gdy organizm odkłada tłuszcz oraz wodę na wypadek ewentualnej ciąży. Czasem dochodzi do nieprawidłowego pozbycia się odłożonych w ten sposób substancji pod koniec cyklu menstruacyjnego i właśnie wtedy pojawia się problem cellulitu.
  • Cellulit mieszany - to połączenie różnych zmian podskórnych, które mogą występować na poszczególnych obszarach ciała w różnym stopniu.

Cellulit występuje właściwie tylko u kobiet, u mężczyzn zdarza się niezwykle rzadko. Związane jest to prawdopodobnie z gospodarką hormonalną, bowiem z jedną z najczęściej wymienianych przyczyn powstawania lipodystrofii jest zbyt wysoka produkcja estrogenów. Inne czynniki, które mają wpływ na tworzenie się zmian podskórnych w kierunku cellulitu, to:

  • złe nawyki żywieniowe - przyjmowanie dużej ilości tłuszczów;
  • siedzący tryb życia - niedostateczna ilość aktywności fizycznej;
  • problemy z krążeniem wynikające np. z częstego chodzenia w butach na obcasie lub noszenia obcisłych ubrań;
  • zaburzenia hormonalne wynikające z chorób lub przyjmowania leków wpływających na gospodarkę hormonalną.

Dowiedz się więcej: Cellulit - ćwiczenia i zabiegi na pozbycie się cellulitu

Krem na cellulit

Jedną z metod zwalczania cellulitu jest stosowanie kosmetyków takich jak krem na cellulit i rozstępy. Jak wybrać najlepszy krem na cellulit i czy taki preparat w ogóle istnieje? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Skóra oraz uwarunkowania każdej kobiety są inne. W walce z cellulitem najważniejsza jest systematyczność i cierpliwość. Dobrze jest stosować różne metody, aby zredukować widoczność cellulitu i tym samym zapobiec jego pogłębianiu się.

Skuteczny krem na cellulit będzie stymulował krążenie skóry, jednak sam w sobie niewiele zdziała. Konieczne jest wprowadzenie do codziennej pielęgnacji kilku dodatkowych czynności.

  1. Ruch to najlepszy przyjaciel pięknego ciała. Dobry krem na cellulit, to taki który będzie miał właściwości silnie rozgrzewające. Producenci tego rodzaju kremów zalecają energiczne smarowanie skóry objętej cellulitem przed wysiłkiem fizycznym - wspomaga to spalanie tłuszczu.
  2. Lekkostrawna dieta sprzyja w walce ze zbędną tkanką tłuszczową, korzystnie wpływa też na układ sercowo-krążeniowy.
  3. Do kąpieli używaj szorstkiej gąbki, myjąc skórę okrężnymi ruchami. Możesz też kupić specjalną gąbkę z wypustkami.
  4. Regularnie wykonuj peeling ciała pozbywając się martwego naskórka i pobudzając krążenie skóry.
  5. Na koniec kąpieli zaserwuj skórze naprzemienne, ciepłe i zimne natryski. Skieruj strumień na obszary objęte cellulitem.
  6. Krem przeciw cellulitowi stosuj w połączeniu z masażem skóry - można używać do tego przyrządów dostępnych w drogeriach lub dłoni; ruchy powinny być zdecydowane, okrężne, ściskająco-skręcające skórę. W ten sposób kosmetyk znacznie lepiej się wchłonie, a krążenie będzie jeszcze bardziej pobudzone.

Zobacz także: Jak walczyć z cellulitem?

Nawet najlepszy krem antycellulitowy, wymieniany wysoko w rankingach kosmetyków o takim przeznaczeniu, nie zadziała jeśli nie będzie wspomagany wyżej wymienionymi czynnościami. Niestety, walka z cellulitem to ciężka praca, która wymaga przede wszystkim czasu. Dobry krem antycellulitowy zawiera w składzie bioaktywne składniki pobudzające skórę do pracy, są to m.in:

  • kofeina i guarana - pobudzają krążenie podnosząc ciśnienie krwi, dzięki czemu dochodzi do rozpadu tłuszczu w warstwie podskórnej, często są składnikami termoaktywnych kremów antycellulitowych;
  • żeń-szeń - działa przeciwobrzękowo, koi, a jednocześnie wzmacnia skórę;
  • witamina A - poprawia elastyczność skóry;
  • aloes, oleje roślinne - świetnie nawilżają i ujędrniają skórę;
  • algi - ułatwiają usuwanie toksyn z organizmu, wygładzają naskórek. 

Polecamy: Jak skutecznie pozbyć się cellulitu?

Krem na cellulit w ciąży

Ciąża to czas, w którym gospodarka hormonalna się zmienia, następuje przyrost masy ciała, zwłaszcza w okolicy bioder, a  cellulit staje się bardziej widoczny. W jaki sposób sobie z tym poradzić..? Krem antycellulitowy w ciąży powinien być produktem w 100% naturalnym, opartym o składniki roślinne.

Konieczne jest szczegółowe zapoznanie się z informacją na etykiecie. Jeśli producent podaje, że preparat może być stosowany w trakcie ciąży, kosmetyk jest bezpieczny. Nie należy jednak przekraczać dziennego dawkowania. Część źródeł przestrzega przed stosowanie kremu z kofeiną, ponieważ zbyt duże jej stężenie może zwiększać ryzyko poronienia.

Warto wiedzieć: Jak pielęgnować ciało po ciąży?

Najskuteczniejszy krem na cellulit - podsumowanie

Krem na cellulit i rozstępy to preparat, który pomaga w walce z cellulitem. Stosowany regularnie, przed długi okres czasu, może zatrzymać pogłębianie się lipodystrofii. Skuteczne kremy na cellulit same w sobie nie istnieją. Konieczne jest dodatkowe stymulowanie krążenia krwi skóry, aby dobry krem na cellulit i rozstępy odpowiednio się wchłonął i mógł dobrze zadziałać.

Niezbędne jest wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych oraz ruchu, unikanie używek, a także wspomaganie oczyszczania organizmu z toksyn. Najlepszą metodą jest energiczne wmasowanie kremu antycellulitowego w skórę oraz systematyczne wykonywanie peelingu ciała. Osoby borykające się z zaawansowanym, uporczywym cellulitem powinny skorzystać z usług salonów dermatologii estetycznej, w których wykonywane są zabiegi antycellulitowe (zwalczanie cellulitu ultradźwiękami, kriolipoliza czy liposukcja laserowa).

Zobacz: Krem na rozstępy - jak pozbyć się rozstępów po ciąży?

Łucja Cymkiewicz

Łucja Cymkiewicz

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.