Krem z mocznikiem – jak wybrać najlepszy?

 Krem z mocznikiem

Krem z mocznikiem – nie brzmi apetycznie. Lecz niefortunna nazwa nie powinna odstraszać przed sięgnięciem po krem z mocznikiem, maść z mocznikiem, czy balsam z mocznikiem, szczególnie jeśli męczy nas problem przesuszonej, złuszczającej się, zrogowaciałej skóry. Mocznik w kosmetyce wykorzystywany jest od 1943 roku i wciąż zyskuje na popularności. Zobacz, co to jest mocznik i kiedy powinno się stosować krem z mocznikiem.

Krem z mocznikiem – co to jest mocznik?

Wiele osób do sięgnięcia po krem z mocznikiem zniechęca nazwa – mocno niefortunna. Krem z mocznikiem w potocznym rozumieniu budzi jednoznaczne skojarzenia związane z czynnościami fizjologicznymi. Niesłusznie. Co to jest mocznik? W stanie naturalnym mocznik jest produktem ubocznym przemiany białek w ludzkim (i zwierzęcym) organizmie. Wydalany jest z moczem oraz w mniejszym stopniu z potem.

Mocznik wchodzi w skład MNF, czyli naturalnego czynnika nawilżającego skóry, stanowiąc 1 procent masy naskórka. Jego głównym zadaniem jest utrzymanie odpowiedniego poziomu nawodnienia skóry. Wraz z wiekiem zawartość mocznika w MNF drastycznie maleje, stąd potrzeba wspomagania skóry poprzez krem z mocznikiem i inne podobne preparaty.

W sposób syntetyczny mocznik po raz pierwszy został otrzymany w 1828 roku przez niemieckiego chemika - Friedricha Wöhlera - z amoniaku.

Mocznik ma postać białego, krystalicznego proszku. Wbrew skojarzeniom, nie ma zapachu, rozpuszcza się w wodzie i alkoholu. Mocznik w kosmetyce stosowany jest od lat czterdziestych XX wieku.

Czytaj też: Krem z witaminą C - właściwości i zastosowanie

Krem z mocznikiem – mocznik w kosmetyce

Mocznik należy to tak zwanych humektantów, czyli substancji wiążących i zatrzymujących wodę z otoczenia. Dzięki tym właściwościom krem z mocznikiem absorbuje wodę i zatrzymuje jej cząsteczki w warstwie rogowej naskórka, utrzymując tym samym odpowiedni poziom nawilżenia skóry.

W ten sposób krem z mocznikiem zapewnia też skórze odpowiednią elastyczność i sprężystość, zmiękcza ją i zwiększa przepuszczalność, ułatwiając wnikanie w jej głąb innych substancji. Krem z mocznikiem działa też na skórę złuszczająco. Ale to nie wszystko. Krem z mocznikiem działa:

Łagodzi podrażnienia, likwiduje blizny, zwiększa syntezę lipidów, przyspiesza regenerację skóry, wzmacnia jej naturalną barierę ochronną.

Zobacz produkty: Pielęgnacja dłoni i stóp

Krem z mocznikiem, maść z mocznikiem, balsam z mocznikiem

Jedna substancja – wiele zastosowań. Mówimy o kremie z mocznikiem, ale tak naprawdę kosmetologia nauczyła się wykorzystywać mocznik w produktach różnego typu, aczkolwiek nie pozbawionych wspólnego mianownika, jakim jest pielęgnacja skóry.

Typowy krem z mocznikiem przeznaczony jest do pielęgnacji skóry twarzy. Stosować też można krem do rąk z mocznikiem, podobnie jak i krem do stóp. Balsam z mocznikiem służy do pielęgnacji całego ciała. Punktowo nakładać można maść z mocznikiem. Co więcej – mocznik zawierać mogą szampony, mydła, toniki, maseczki do twarzy, a nawet pasty do zębów.

Czytaj także: Krem matujący - jaki wybrać? Najlepszy krem matujący

Krem z mocznikiem – dla skóry suchej i nie tylko

Ponieważ jednym z głównych zadań kremu z mocznikiem jest wiązanie i zatrzymywanie cząsteczek wody, w naturalny sposób kosmetyk ten predestynowany jest do pielęgnacji skóry suchej i atopowej. W szczególności krem z mocznikiem znajduje zastosowanie w przypadku kobiet przechodzących menopauzę – to czas, gdy radykalnie spada zawartość mocznika i kolagenu w skórze, powodując że staje się ona wysuszona i słabo napięta.

Przeciwzapalne właściwości kremu z mocznikiem lub maści z mocznikiem sprawiają, że preparaty te mogą być wykorzystywane również przez osoby ze skórą trądzikową. Dodatkowo balsam z mocznikiem dobry będzie na rozstępy, zrogowacenia, czy atopowe zapalenie skóry. Dokładne zastosowanie kremy z mocznikiem czy maści z mocznikiem zależeć będzie od stężenia tej substancji w danym preparacie.

Zobacz: Kremy do pielęgnacji skóry suchej

Krem z mocznikiem 50

Krem z mocznikiem oraz podobne preparaty (maść z mocznikiem, balsam z mocznikiem), mogą zawierać tę substancję w stężeniu od 1 do 50 procent. Najsilniejszy krem z mocznikiem 50 procentowy ma zastosowania głównie medyczne – przy leczeniu skóry chorobliwie suchej i łuszczącej się, w łuszczycy, w atopowym zapaleniu skóry, przy skórnych powikłaniach chorób, takich jak na przykład cukrzyca.

Nieco słabszy krem z mocznikiem 40 procentowy również ma działanie złuszczające, może być stosowany do peelingu twarzy i ciała przez osoby ze skórą bardzo suchą. Efekt keratynolityczny jest możliwy wskutek rozpuszczania się i denaturacji białek.

Sprawdź: Krem przeciwzmarszczkowy - jaki krem na zmarszczki wybrać?

Krem z mocznikiem 30

Krem z mocznikiem 30 procent stosowany jest głownie do pielęgnacji skóry z tendencją do rogowacenia. Tej mocy krem do stóp z mocznikiem zmiękcza naskórek zrogowaciały oraz nadmiernie się złuszczający. Wygładza i nawilża skórę.

Kremy z mocznikiem o stężeniu 10 do 30 procent zmiękczają skórę, ułatwiając wnikanie w nią innych substancji leczniczych i kosmetycznych.

Krem lub balsam z mocznikiem 10-procentowym ma działanie antybakteryjne, może więc być stosowany jako swoisty tonik do twarzy.

Kremy z mocznikiem słabsze niż 10 procent służą generalnie do zwiększania i utrzymywania wilgotności przesuszonej, zrogowaciałej skóry – między innymi pięt, czy dłoni. 

Zobacz: Krem na przebarwienia - jaki krem rozjaśniający wybrać?

 

 

Piotr Brzózka

Piotr Brzózka

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.