Krem ze śluzem ślimaka – właściwości, zastosowanie

Kosmetyki ze śluzu ślimaka cieszą się popularnością już od kilku lat.  Krem ze śluzem ślimaka ma właściwości ujędrniające, a także redukujące przebarwienia. W kosmetyce po raz pierwszy został użyty pod koniec XX wieku.

Krem ze śluzem ślimaka

Serum ze śluzem ślimaka jest bardzo często stosowane głównie w krajach azjatyckich, ale moda na jego używanie dotarła również do Polski. Wiele osób jest sceptycznie nastawionych do tego produktu, w obawie o życie ślimaków, jednak należy wiedzieć, iż podczas produkcji kosmetyków nie są one narażone na utratę życia, a wręcz przeciwnie – by śluz był jakościowy, ślimak nie może odczuwać stresu.

Co ważne, nie z każdego gatunku ślimaka da się wytworzyć cenny kosmetyk. Chodzi głównie o jedną odmianę, a dokładniej – śródziemnomorskiego ślimaka Helix Aspersa.

Czytaj: Krem z witaminą C – właściwości i zastosowanie

 

Krem ze śluzem ślimaka – jak powstaje?

Kremy ze śluzem ślimaka powstają w hodowlach specjalnego gatunku mięczaków. Sposób pozyskania wydzieliny jest bardzo ważny, gdyż wpływa na jej właściwości.

Producenci kosmetyków zapewniają, że śluz ślimaka jest pobierany w sposób nieinwazyjny. Jeśli ślimak będzie zestresowany w trakcie pobierania śluzu, w wydzielinie mogą być obecne toksyny, co oczywiście nie jest wskazane. Gdy nie odczuwa on napięcia, produkuje jedynie pożądaną substancję tzw. kryptozynę, w innych przypadkach dodatkowo pojawia się także limozyna, która nie jest pożądana. Śluz ślimaka na twarz powinien być pozyskiwany zgodnie z wymogami sanitarnymi.

Sprawdź: Maść z arniki - kiedy stosować maść arnikową?

 

Kremy ze śluzu ślimaka – właściwości

Jakie cenne właściwości ma w sobie śluz ślimaka, że jest tak pożądany w kosmetyce? Przede wszystkim wyróżnić należy:

  • kwas glikolowy – wpływa na procesy opóźniające starzenie się skóry, zmniejsza ilość wydzielanego sebum, degraduje martwy naskórek, oczyszcza pory oraz regeneruje skórę,
  • kolagen oraz elastyna – redukują widoczne zmarszczki oraz ujędrniają skórę, nadając jej sprężystość,
  • witaminy A,E i C – odżywiają skórę,
  • alantoina – działa przeciwzapalnie, niwelując podrażnienia, wpływając korzystnie na zmiany trądzikowe, zmniejsza także widoczne rozstępy oraz niewielkie blizny,
  • mukopolisacharydy – poprawiają krążenie krwi i limfy, jak również nawilżają
    i uelastyczniają skórę. 

Wśród właściwości śluzu ślimaka warto również wskazać działanie: przeciwzmarszczkowe, ochronne, złuszczające, nawilżające oraz przeciwutleniające.

Warto wiedzieć: Olejki eteryczne - rodzaje i zastosowanie

 

Krem ze śluzem ślimaka – rodzaje

Kosmetyki ze śluzem ślimaka są przede wszystkim stosowane na skórę twarzy. Jednak wyróżnić należy różne rodzaje dostępnych produktów, które często mają nieco inną konsystencję, a także stężenie zawartej wydzieliny.

Na rynku dostępne są takie preparaty ze śluzem ślimaka, jak:

  • serum ze śluzu ślimaka,
  • krem pod oczy ze śluzem ślimaka,
  • maść ze śluzu ślimaka,
  • krem do twarzy ze śluzu ślimaka.

Czytaj: Krem nawilżający - jak dobrać krem do cery?

 

Kremy ze śluzem ślimaka – zastosowanie

Kremy ze śluzem ślimaka cieszą się coraz większą popularnością w Polsce. Stosuje się je w wielu przypadkach, m.in.:

  • krem ze śluzu ślimaka na trądzik – pomaga zarówno w przypadku zmian młodzieńczych, jak i różowatych. Śluz ślimaka na trądzik pomaga również zwalczyć wągry oraz zbliznowacenia,
  • krem ze śluzu ślimaka na blizny, rozstępy i cellulit – widocznie zmniejsza zmiany skórne, niweluje rozstępy oraz chroni przed pojawianiem się kolejnych, dzięki zawartej elastynie znacznie ujędrnia skórę, redukując tzw. „pomarańczową skórkę”,
  • krem ze śluzu ślimaka na przebarwienia – jednym z działań jest rozjaśnienie skóry, co wpływa na zmniejszenie widocznych zmian skórnych, niweluje również plamy pigmentacyjne.

Po kremy ze śluzu ślimaka warto sięgnąć również w przypadku stanów zapalnych skóry, jej niewystarczającym nawilżeniu, a także w czasie występujących podrażnień. Oczywiście efekty będą zauważalne po regularnym stosowaniu kosmetyku, a podczas wybierania go, warto kierować się ilością śluzu w składzie – im więcej, tym skuteczniejsze i szybsze działanie.

Dowiedz się: Krem pod oczy - jaki krem pod oczy wybrać?

 

Krem do twarzy ze śluzem ślimaka – cena

Naturalny krem ze śluzem ślimaka w zależności od jego ilości w składzie, może mieć różną cenę. Ważny jest również brak substancji zapachowych, barwników oraz parabenów.

Krem pod oczy ze śluzu ślimaka kosztuje w granicach 50 zł. Biorąc pod uwagę ich pojemność preparaty mające 15 ml kosztują około kilkudziesięciu złotych, natomiast te 30 ml mogą sięgać granicy 100zł. 

Czytaj również: Peeling do twarzy - rodzaje peelingów do twarzy

Autor: Katarzyna Pawlik

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.