Peeling do twarzy - rodzaje peelingów do twarzy

peeling do twarzy

Jaki peeling do twarzy wybrać? I w zasadzie dlaczego każdy z nas powinien go stosować? Jak często i jaki kosmetyk będzie odpowiedni do poszczególnych rodzajów cery? Odpowiadamy na wszytskie te pytania!

Peeling do twarzy

Peeling do twarzy to kosmetyk, którego podstawowym zadaniem jest złuszczenie martwego naskórka, przywrócenie gładkości, pobudzenie krążenia i tym samym zregenerowanie skóry.

Peeling twarzy to jedna z podstawowych czynności związanych z pielęgnacją. Dzięki niemu twarz wygląda znacznie lepiej i możliwa jest jej skuteczna pielęgnacja - kremy i olejki dużo lepiej wnikają w głąb skóry. Warto jednak pamiętać, że zbyt częste wykonywanie peelingu może prowadzić do podrażnień i uczucia “ściągnięcia” skóry, dlatego konieczne jest stosowanie się do zaleceń producentów kosmetyków - zazwyczaj podają oni, że peeling twarzy można wykonywać 1-2 razy w tygodniu.

Najlepszy peeling do twarzy to taki, który jest odpowiednio dobrany do typu cery danej osoby.

Peeling gruboziarnisty

Najlepszy peeling do ceru tłustej (bez wyprysków i problemów z trądzikiem), to  peeling gruboziarnisty - duże drobinki pozwalają na dokładne złuszczenie naskórka, a skład wzbogacony o substancje głęboko oczyszczające, przywróci twarzy zdrowy wygląd. Peeling gruboziarnisty do twarzy stosowany regularnie, wpłynie korzystnie na regulację wydzielania sebum, a to przełoży się na dużo lepszy, bardziej matowy wygląd skóry. Gruboziarnisty peeling do twarzy może być stosowany nie częściej niż 2 razy w tygodniu ze względu na silne działanie złuszczające. Peeling gruboziarnisty oczyszczający świetnie pobudzi skórę do pracy i wpłynie korzystnie na wchłanianie innych kosmetyków.

Peeling złuszczający gruboziarnisty nie jest zalecany osobom ze zmianami takimi jak zaskórniki, wypryski, krostki - ze względu na silne działanie, może spowodować rozprzestrzenienie się zanieczyszczeń na inne obszary twarzy, pogarszając jej stan.

Dowiedz się: Jak pielęgnować twarz w przypadku trądziku?

Peeling drobnoziarnisty

Peeling drobnoziarnisty do twarzy jest dedykowany głównie osobom z cerą normalną lub mieszaną. Malutkie drobinki delikatnie złuszczają martwy naskórek. Peeling drobnoziarnisty należy delikatnie wmasować w zwilżoną skórę twarzy, kolistymi ruchami - czynność powinna trwać około minutę, do dwóch; po tym czasie peeling należy zmyć ciepłą wodą. W składzie kosmetyków tego rodzaju najczęściej można znaleźć drobinki syntetyczne lub naturalne - naturalny peeling do twarzy nie zawiera sztucznych dodatków i jest przyjazny środowisku. Warto zwrócić na to uwagę podczas wyboru odpowiedniego produktu.

Sprawdź koniecznie: Kosmetyki roślinne - naturalne kosmetyki do pielęgnacji twarzy i ciała

Peeling enzymatyczny

Enzymatyczny peeling do twarzy to kosmetyk, który zawdzięcza swoje właściwości enzymom roślinnym - składnikom bioaktywnym o właściwościach rozjaśniających, regenerujących oraz rozpuszczających martwy naskórek. Dobry peeling enzymatyczny jest wzbogacony o substancje delikatnie nawilżające, nie posiada barwników, ani substancji zapachowych.

Enzymatyczny peeling do twarzy to idealny kosmetyk dla osób o wrażliwej, suchej lub tłustej cerze; jest to także świetny peeling do twarzy trądzikowej oraz peeling na przebarwienia. Kosmetyk tego rodzaju sprawdza się wspaniale także jako peeling enzymatyczny do cery naczynkowej, ponieważ jego działanie jest niezwykle delikatne, nie narusza skóry w odróżnieniu od peelingów mechanicznych (peeling gruboziarnisty i drobnoziarnisty), a tym samym jej nie podrażnia i nie wywołuje mikrouszkodzeń. Peeling enzymatyczny to także peeling złuszczający - należy delikatnie rozprowadzić go na skórę szyi, dekoltu oraz twarzy i pozostawić na kilka-kilkanaście minut. W połowie tego czasu warto dodatkowo pobudzić skórę, masując ją delikatnie, kolistymi ruchami. Po upływie określonego czasu peeling należy delikatnie zmyć ciepłą wodą.

Najlepszy peeling enzymatyczny to taki, który ma jak najbardziej naturalny skład, a po kilku użyciach przynosi oczekiwany efekt - wygląd cery powinien się poprawić. Jeśli poprawa nie nastąpiła, być może kosmetyk jest zbyt delikatny. Peeling do twarzy enzymatyczny nie jest zalecany osobom, które mają szarą, grubą skórę skłonną do złuszczeń.

Zobacz: Olej lniany odmłodzi i zregenruję skórę oraz poprawi pracę całego organizmu

Peeling kawowy

Peeling z kawy do twarzy to domowy sposób na oczyszczenie oraz pobudzenie skóry. Peeling kawowy jest zalecany przede wszystkim jako kosmetyk ułatwiający walkę z cellulitem - fusy parzonej kawy mielonej miesza się z olejkiem roślinnym lub oliwą, dodaje się trochę soli lub cukru, czasem także cynamonu.

Peeling kawowy do twarzy nie powinien zawierać ani soli, ani cynamonu ponieważ może to doprowadzić do podrażnienia wrażliwej cery.Fusy można wymieszać z oliwą lub jogurtem i tak przygotowaną papkę nałożyć na twarz, delikatnie wmasować i spłukać ciepłą wodą.

Peeling cukrowy

Peeling cukrowy do twarzy to kolejny kosmetyk, który każdy może wykonać samodzielnie w domu; wystarczy do tego cukier o grubych kryształkach, oliwa i olejek eteryczny lub np. miód. Peeling cukrowy na twarz pozwala pozbyć się złuszczonego, martwego naskórka, dzięki czemu wygładza cerę i przywraca jej zdrowy wygląd. Oliwa, oprócz tego, że ułatwia rozprowadzenie peelingu, silnie nawilża skórę. Peeling do twarzy cukrowy można traktować jako peeling wygładzający. Warto jednak pamiętać, że jest to peeling mechaniczny więc może powodować podrażnienia i nie powinny stosować go osoby o wrażliwej lub trądzikowej cerze.

Polecamy: Jak dbać o cerę wrażliwą?

Peeling ziołowy

Część salonów kosmetycznych posiada w swojej ofercie naturalny peeling do twarzy oparty na mieszance ziołowej skomponowanej zgodnie z indywidualnymi potrzebami; zależnie od rodzaju cery, kosmetyczka przygotowuje inny skład peelingu. Z takiej usługi mogą skorzystać także osoby borykające się z trądzikiem, ponieważ peeling jest wykonywany niezwykle delikatnie.

Ziołowy peeling do twarzy można wykonać samodzielnie w domu. Jednym ze sposobów jest zmielenie suszonych kwiatów i liści rumianku, następnie zmieszanie ich z oliwą i dodanie odrobiny miodu. Peeling z rumianku powinien złagodzić stany zapalne, przywrócić skórze zdrowy wygląd i korzystnie wpłynąć na ilość wydzielanego sebum. W aptekach i drogeriach (także internetowych) można kupić gotowe kosmetyki ziołowe.

Dowiedz się więcej: Na co (i jak) pomaga rumianek?

Peeling do twarzy dla mężczyzn

Mężczyźni mogą na ogół stosować te same peelingi co kobiety; skład kosmetyków do twarzy dla mężczyzn różni się zazwyczaj wyłącznie substancjami zapachowymi, właściwości pozostają jednak te same. Panowie borykający się ze skórą tłustą lub mieszaną mogą wypróbować peelingi mechaniczne, jeśli jednak dojdzie do podrażnień lub zauważą wykwity, powinni zmienić peeling na enzymatyczny. Jedyny dobry peeling do skóry wrażliwej to peeling enzymatyczny - warto pamiętać o tym podczas wyboru odpowiedniego produktu.

 

 

Polecane produkty

 

 

 

 

Łucja Cymkiewicz

Łucja Cymkiewicz

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.