Krople walerianowe - dawkowanie, skutki uboczne, na sen

Krople walerianowe stosowały nasze babcie w sytuacjach napięcia nerwowego oraz na problemy ze snem. Z zielnika babci krople walerianowe trafiły do aptek, a ich uspokajające działanie zostało potwierdzone badaniami. Jakie jeszcze mają krople walerianowe działanie? Czy wywołują skutki uboczne? A także dlaczego ich zapach przyciąga koty?

krople-walerianowe

Krople walerianowe

Krople walerianowe to określenie na nalewkę z korzenia kozłka lekarskiego, nazywanego potocznie walerianą. Kozłek lekarski to roślina zielna powszechnie występująca w Polsce. Można ją spotkać na terenach podmokłych - nad brzegami wód, na łąkach, torfowiskach, w lasach, a niekiedy także na terenach piaszczystych. Ze względu na cenione od wieków właściwości lecznicze, kozłek lekarski jest też rośliną uprawną.

Waleriana stosowana jest od lat jako środek uspokajający i ułatwiający zasypianie. Krople walerianowe lub tabletki z walerianą można znaleźć w apteczkach wielu seniorów. W sytuacjach stresujących sięgają po nie także osoby młode, szukające naturalnego sposobu na uspokojenie. Krople walerianowe są najpopularniejszym lekiem uspokajającym dostępnym bez recepty.

Krople walerianowe - dawkowanie

Aby ukoić zszargane nerwy z reguły wystarczy jedna łyżeczka (około 5 mililitrów) kropli walerianowych. W razie problemów z zasypianiem zaleca się wypić 5 mililitrów kropli godzinę przed pójściem spać. W razie konieczności dawkę można powtórzyć. Należy jednak pamiętać, by nie przekraczać zalecanej dziennej dawki, która wynosi 20 ml kropli walerianowych. Przed zażyciem kropli walerianowych należy przeczytać ulotkę i zastosować się do dawki zalecanej przez producenta leku.

Sprawdź też: Krople do nosa - dla dzieci, w ciąży. Na zatoki, alergię

Krople walerianowe - działanie

W większości przypadków jedna łyżka kropli walerianowych wystarczy by osiągnąć pożądany efekt, jakim jest złagodzenie napięcia nerwowego. Właściwości uspokajające kozłek lekarski zawdzięcza olejkowi eterycznemu, który znajduje się w korzeniu i kłączach rośliny. Nalewka z korzenia kozłka lekarskiego wpływa na układ nerwowy, co zostało potwierdzone badaniami. Krople walerianowe zmniejszają napięcie emocjonalne i nadpobudliwość ruchową, tłumią agresję i redukują lęk. Warto sięgnąć po krople walerianowe w stanie napięcia mięśniowego, podwyższonego ciśnienia tętniczego, drżenia rąk. Pomogą także na kołatanie serca.

Krople walerianowe działają rozluźniająco, dlatego pomagają w trudnościach z zasypianiem. Dodatkowo działają rozkurczająco, przez co są polecane na bóle menstruacyjne i kolkę jelitową.

Krople walerianowe - skutki uboczne

Krople walerianowe działają usypiająco, dlatego po ich zażyciu nie powinno się prowadzić samochodu i obsługiwać maszyn. Kropli walerianowych nie można łączyć z innymi lekami uspokajającymi i nasennymi, z lekami przeciwhistaminowymi, przeciwpadaczkowymi i zwiotczającymi mięśnie. Po zażyciu kropli walerianowych nie powinno się spożywać alkoholu. Ze względu na zawartość etanolu w kroplach walerianowych nie są one wskazane dla kobiet w ciąży, matek karmiących, dzieci poniżej 12 roku życia oraz chorych na padaczkę.

Długotrwałe zażywanie kropli walerianowych (powyżej miesiąca) lub stosowanie ich w nadmiernej ilości niesie ze sobą ryzyko wystąpienia skutków ubocznych takich jak

problemy z koncentracją, bóle głowy, nudności, ucisk w klatce piersiowej, drżenie rąk.

Zobacz też: Krople żołądkowe - na co pomagają? Dawkowanie w ciąży

Krople walerianowe dla kota?

O tym, że kocimiętka zawiera kocie feromony słyszało wiele osób. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że na koty podobnie działa kozłek lekarski, czyli waleriana. Co więcej, w przeciwieństwie do kocimiętki, waleriana działa na każdego kota. Wabi koty swoim charakterystycznym zapachem i wprawia w ekstazę. Dzieje się tak za sprawą olejku eterycznego, który przypomina kotom feromony wydzielane przez kotki w czasie rui. Co ważne, kotu nie wolno podawać kropli walerianowych.

W sklepach zoologicznych można znaleźć zabawki z walerianą oraz obroże feromonowe, które mają zapobiegać drapaniu przedmiotów oraz znaczeniu pomieszczeń moczem.

Krople walerianowe na sen - badania

Skuteczność działania kropli walerianowych na sen potwierdzają badania przeprowadzone przez niemieckich naukowców. Badaniom została poddana grupa osób cierpiąca na bezsenność. Jedni przyjmowali walerianę, a drudzy lek przeciwlękowy z grupy benzodiazepin. Badania wykazały, że oba preparaty wpłynęły na długość i jakość snu w bardzo podobny sposób, dlatego osobom, które mają trudności z zasypianiem zaleca się, by leczenie bezsenności rozpoczęły od leków z walerianą, a dopiero kiedy nie przyniosą one poprawy, wybrały leki syntetyczne.

Autor: Joanna Woźniak

Czytaj też: Krople na alergię – jakie wybrać?

 

Piotr Brzózka

Piotr Brzózka

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.