Krople żołądkowe - na co pomagają? Dawkowanie w ciąży

 Krople żołądkowe

Po krople na żołądek sięgamy przy bólach brzucha i lekkich nieżytach przewodu pokarmowego. Jak wygląda skład kropli żołądkowych i jak należy je stosować?

Krople żołądkowe

Krople żołądkowe to preparat stworzony na bazie ziół, który stosuje się w różnych dolegliwościach ze strony układu pokarmowego. Zwykle w skład kropli na żołądek wchodzą:

  • korzeń kozłka lekarskiego,
  • liść mięty pieprzowej,
  • nalewka gorzka,
  • wyciąg z ziela dziurawca.

Krople żołądkowe mają za zadanie poprawić trawienie i pobudzić wydzielanie soku żołądkowego. Jest to szczególnie pomocne przy niestrawnościach, wzdęciach oraz stanach skurczowych i bólach żołądka.

Krople żołądkowe na włosy

W internecie można znaleźć informacje, według których krople żołądkowe miałyby przyspieszać porost włosów. Rzeczywiście, wcierka z kropli na żołądek może przynieść pozytywne efekty dla naszych kosmyków. Przede wszystkim, przeciwdziała ona przetłuszczaniu się włosów i pomaga w walce z łupieżem – wszystko dzięki cennym ziołowym substancjom. Kozłek lekarski wykazuje działanie bakteriobójcze i reguluje pracę gruczołów łojowych, a liść mięty pieprzowej zapobiega nadmiernemu wypadaniu włosów.

Krople żołądkowe na włosy efekty

Za efekt wzmocnienia włosów po zastosowaniu kropli żołądkowych jako wcierki odpowiedzialne jest przede wszystkim ziele dziurawca. Działa ono stymulująco na porost włosów i wzmacnia ich cebulki. Często jest stosowane przy łysieniu plackowatym. Warto jednak pamiętać, że dziurawiec działa na kosmyki lekko koloryzująco i zostawia na nich delikatne miedziane refleksy. Są one najbardziej widoczne na jasnych włosach.

Krople żołądkowe na porost włosów

Jednym ze składników kropli żołądkowych jest alkohol etylowy. I choć można go znaleźć także w składzie typowych wcierek przeznaczonych do włosów, trzeba mieć na uwadze, że może on je przesuszyć, dlatego najlepiej jest wcierać krople na żołądek tuż przy skórze głowy. Przed pierwszym użyciem warto też wykonać test uczuleniowy na niewielkiej partii ciała, np. za uchem. Jeśli pojawią się objawy takie, jak zaczerwienienie czy pieczenie, trzeba zrezygnować z tej formy zastosowania kropli żołądkowych.

Zobacz też: Witaminy na włosy - na wypadanie i porost włosów

Krople żołądkowe jak stosować?

Jak przygotować wcierkę z kropli żołądkowych? Wystarczy połączyć je z wodą i do 6 jej łyżek dodać 3 krople preparatu, a następnie dokładnie wymieszać. Miksturę można nakładać na skalp palcami lub za pomocą płatków czy wacików kosmetycznych. Dobrze jest wykonać przy tym krótki masaż, który poprawi ukrwienie skóry głowy. Kurację pozostawiamy na włosach przez około godzinę, po czym zmywamy szamponem.

Krople żołądkowe w ciąży

Krople żołądkowe są przeciwwskazane w ciąży, ponieważ nie przeprowadzono żadnych badań, które wykazałyby, jak oddziałują one na płód. Także na ulotce powinna znaleźć się informacja, że w czasie ciąży nie zaleca się ich stosowania. W przypadku niestrawności kobieta ciężarna powinna zatem sięgnąć po herbatki ziołowe lub inne preparaty przeznaczone specjalnie dla przyszłych mam, bądź od razu skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Sprawdź: Jakie witaminy dla kobiet w ciąży – A, D, E i C

Krople żołądkowe dla dzieci

Kropli na żołądek nie powinno się stosować u dzieci poniżej 12 roku życia, dlatego w przypadku problemów żołądkowych u malucha, najlepiej jest podać mu preparat przeznaczony specjalnie dla dzieci.

Krople żołądkowe dawkowanie

Krople żołądkowe przyjmuje się doustnie. Wielkość dawki i sposób jej podania zawsze jest opisany na opakowaniu, jednak zwykle przyjmuje się 15-30 kropli w kieliszku wody na 30 minut przed posiłkiem 3 do 4 razy dziennie lub doraźnie w zaburzeniach trawienia po 30-40 kropli jednorazowo. 

Czytaj także: Mięta – właściwości lecznicze i zastosowanie

 

 

Olga Szymkowiak

Olga Szymkowiak

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.