Leki na receptę przez Internet - jak kupować leki online

Kupując w aptece internetowej leki na receptę, pacjenci oszczędzają czas. Choć realizacja recepty przez Internet i tak wymaga wizyty w aptece stacjonarnej, chorzy zyskują pewność, że dany produkt będzie na nich czekać do odbioru. Zobacz, jak kupować leki na receptę przez Internet, jakie płyną z tego korzyści a także – co zmieni się po wprowadzeniu tzw. e-recepty.

Na gruncie obowiązujących w Polsce przepisów, leki na receptę przez Internet można sprzedawać i kupować, nie jest to jednak tradycyjna sprzedaż wysyłkowa. Apteki stosujące rozwiązania z zakresu E commerce, oferują na swoich stronach środki dostępne wyłącznie z przepisu lekarza, lecz nie wysyłają ich kurierem, pocztą ani w żaden inny sposób bezpośrednio do domu pacjenta. Jak więc działają apteki internetowe, jak kupić w nich leki na receptę?

Jak kupić w aptece internetowej leki na receptę?

Leki na receptę, co do zasady, kupić można w Polsce wyłącznie po uprzednim zapisaniu ich przez lekarza. Nawet więc korzystając z usług wygodnej apteki internetowej, w pierwszej kolejności uzyskać musimy receptę. Niezbędna zatem jest wizyta u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub specjalisty, albo też – w przypadku kontynuacji leczenia tym samym lekiem – konsultacja telemedyczna. Leczenie przez Internet lub telefon, niewymagające osobistego stawiennictwa pacjenta w gabinecie, coraz powszechniej stosowane jest przez placówki medyczne, zaś od 1 stycznia 2020 roku powinno być ogólnodostępnym standardem w związku z wdrożeniem tak zwanej e-recepty.

Czytaj więcej: E-recepta - czym są i jak działają recepty elektroniczne

Jak zamówić leki na receptę przez Internet?

Otrzymawszy receptę możemy przystąpić do zakupów. Na czym polega zamówienie leku na receptę online?

  • W pierwszej kolejności odszukujemy i wybieramy w internetowym systemie danej apteki lek wskazany przez specjalistę.
  • Jeżeli lek nie jest refundowany, klikamy opcję „zamów teraz”, pozwalającą sfinalizować zakup.
  • Jeżeli lek jest refundowany, należy w kilku prostych krokach „wypełnić” wirtualną receptę, posługując się danym z recepty uzyskanej od lekarza. Apteka może nas poprosić o wybór oddziału NFZ, określenie uprawnień lekarza a także stopień odpłatności danego leku. Dane te pozwolą ustalić cenę danego produktu z uwzględnieniem dofinansowania.
  • Po wypełnieniu danych, klikamy opcję zamówienia leku.

Kupujesz leki online, odbierasz w aptece

Osoby kupujące w sklepie internetowym ubranie, zabawki, biżuterię czy większość innych produktów konsumpcyjnych, mają do wyboru kilka opcji dostarczenia i odebrania towaru. Mogą otrzymać zamówiony produkt do domu za pośrednictwem kuriera lub poczty, mogą towar odebrać w paczkomacie, albo też w określonym punkcie sprzedaży stacjonarnej, jeśli dana sieć takowy posiada. Jednak w przypadku pacjentów realizujących receptę przez Internet, możliwości są okrojone.

Nawet korzystając z rozwiązań E commerce, leki wydawane z przepisu lekarza odebrać można wyłącznie w aptece stacjonarnej – tak stanowią przepisy polskiego prawa. Odstępstwem od tej sztywnej zasady ma być wysyłkowa sprzedaż w aptece internetowej leków na receptę osobom posiadającym orzeczenie o niepełnosprawności. Latem 2018 roku senat przyjął pakiet zmian w prawie farmaceutycznym umożliwiających takie rozwiązanie, pacjenci wciąż jednak czekają na ich wdrożenie.

Gdzie można odebrać leki na receptę kupione online?

Finalizując zamówienie konkretnego leku, pacjent powinien wybrać opcję związaną z jego odbiorem. W tym przypadku wiąże się to z określeniem konkretnego punktu aptecznego z listy dostępnej na stronie sprzedawcy. Przy czym jeśli dana apteka internetowa nie dysponuje własną siecią, do wyboru przedstawia listę aptek partnerskich. Co istotne z punktu widzenia pacjenta – dla własnej wygody, przed dokonaniem transakcji należy upewnić się, że odbiór leku jest możliwy w aptece znajdującej się w pobliżu miejsca zamieszkania, pracy lub innej aktywności życiowej.

Zobacz też: Leki na receptę przez Internet - jak kupować leki online

Po co realizować receptę przez Internet?

Wielu pacjentów ma wątpliwości, po co realizować receptę przez Internet, jeśli odbioru należy dokonać osobiście w aptece stacjonarnej. Odpowiedź jest bardzo prosta i zawiera się w dwóch podpunktach:

  • Realizacja recepty przez Internet to gwarancja, że zamówiony przez nas lek będzie czekać na odbiór w wybranej aptece. Rozwiązanie to zapobiega konieczności dwukrotnej wizyty w aptece w sytuacji, gdy dany lek nie jest dostępny od ręki. Jest to więc duża oszczędność czasu i wysiłku.
  • Kupno online leków nie objętych refundacją zazwyczaj jest bardziej opłacalne ekonomicznie ze względu na niższe marże aptek internetowych

Czy e-recepta zmieni sposób, w jaki kupujemy leki online?

1 stycznia 2020 roku wszystkie placówki medyczne będą musiały wystawiać recepty w formie elektronicznej. Obecnie trwa już pilotaż programu - jako pierwsze tzw. e-recepty zaczęły wdrażać przychodnie, szpitale oraz apteki w Siedlcach i Skierniewicach, zaś na przestrzeni 2019 roku stopniowo będą do nich dołączać kolejne miasta. Program umożliwia wypisywanie recept bez fizycznej obecności pacjenta w gabinecie, likwiduje problem nieczytelnych recept, przynosi też kilka innych korzyści. Nie zmienia się jednak zasadniczy model, jeśli chodzi o kupno leków na receptę. Digitalizacja recept nie jest tożsama z wprowadzeniem sprzedaży wysyłkowej. Tak więc nawet posługując się e-receptą i kupując leki online, pacjenci zakupy odebrać będą musieli w aptece stacjonarnej.

Autor: Piotr Brzózka

Źródła:

  • Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2018 poz. 1515)
  • Ustawa z dnia 1 marca 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z wprowadzeniem e-recepty (Dz.U. z 2018 r. poz. 697)
  • Czym jest E-recepta – www.pacjent.gov.pl

Piotr Brzózka

Piotr Brzózka

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.