Maść na blizny - jaki krem na blizny po trądziku i operacji wybrać?

 blizny, trądzik, po oparzeniu, jak pozbyć się blizny

Blizny mogą pojawić się po przebytym trądziku lub po operacji. Na szczęście dzięki odpowiednim preparatom na blizny można znacząco zmniejszyć ich widoczność. Jaka będzie najlepsza maść na blizny? Zobacz, czym kierować się przy wyborze kremu na blizny.

Jak pozbyć się blizn?

Blizna to zmiana skórna, która pojawia się w wyniku uszkodzenia skóry właściwej i zastąpieniem ubytku tkanką łączną włóknistą. Większość blizn powstałych po płytkich zranieniach czy delikatnych oparzeniach z czasem znika bez śladu. Aby przyspieszyć ten proces, warto zaopatrzyć się w odpowiedni krem lub maść na blizny. Niektóre blizny mogą stanowić nie tylko problem estetyczny, ale wręcz zdrowotny – zwłaszcza gdy wywołują ból czy przykurcze. W takiej sytuacji konieczny jest kontakt z lekarzem.

Maść na blizny

Zwykłe blizny początkowo są zgrubiałe, o sinoczerwonym zabarwieniu. Mogą też swędzieć. Z czasem miękną i stają się jaśniejsze, a swędzenie ustępuje. Jeśli blizna jest niewielka i znajduje się w mało widocznym miejscu, zwykle nie trzeba robić z nią nic szczególnego. Te większe i bardziej widoczne warto smarować kremem na blizny lub maścią. Tego rodzaju preparaty są dostępne w aptekach i nie wymagają okazania recepty. Ich ceny zaczynają się już od około 15 zł.

Czytaj też: Rozstępy - przyczyny powstawania i rodzaje rozstępów

Żel na blizny

Gdy naturalny proces gojenia się rany zostaje zakłócony, może to doprowadzić do powstania blizny przerosłej. Tego rodzaju blizny mogą wystawać poza miejsce zranienia, zwykle są też mniej elastyczne od zwykłych. Pomóc w ich zniwelowaniu może maść cebulowa lub specjalny żel silikonowy na blizny. Jeszcze lepsze będą plastry silikonowe na blizny, które ochronią skórę przed niepotrzebnym napinaniem i rozciąganiem, a co za tym idzie zapobiegną jej powiększeniu. To wydatek rzędu 60 zł. W opakowaniu znajdziemy zwykle 5 plastrów, które działają aktywnie zarówno w dzień, jak i w nocy. W przeciwieństwie do maści nie jesteśmy w stanie zetrzeć ich z ciała, np. przez ubranie.

Zobacz też: Swędzenie skóry - co na świąd skóry? Maść, tabletki

Blizny po trądziku

Blizny po trądziku należą do grupy blizn zanikowych – tworzą się one nie tylko po ustąpieniu trądziku młodzieńczego, ale też ospy wietrznej i przypominają maleńkie dołeczki na skórze. Powstają, gdy w procesie gojenia rany organizm nie wytwarza wystarczającej ilości włókien tkanki łącznej. By nie dopuścić do powstania blizn potrądzikowych, nie można wyciskać pryszczy i zrywać strupków.

Najlepiej jest je wysuszać, np. maścią cynkową. Jeśli trądzik był dużym problemem, a po jego ustąpieniu zostało nam wiele blizn, najlepiej poddać się ich usunięciu w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym. Pojedyncze blizny warto smarować kremem na blizny potrądzikowe, a skórę regularnie złuszczać, stosując odpowiednie peelingi. Jako maść na blizny po trądziku dobrze sprawdzą się preparaty z ekstraktem z cebuli lub masą perłową.

Blizny po oparzeniu

Blizny po oparzeniu i blizny pooperacyjne traktujemy dokładnie takimi samymi produktami, jak blizny zwykłe. Dobrą maścią na blizny pooperacyjne będzie na przykład preparat z silikonem. Pamiętajmy, by kremy na blizny zacząć stosować zaraz po zagojeniu się rany – wówczas zadziałają one najlepiej. Cienką warstwę preparatu nakładamy na zabliźniającą się powierzchnię skóry 2-3 razy dziennie. Należy pamiętać, że obszar ten za każdym razem musi być dokładnie umyty i osuszony. Uwaga – maści na blizny nie wolno nakładać na uszkodzoną skórę!

Domowe sposoby na blizny

W leczeniu blizn można sięgnąć także po typowo domowe sposoby. Jednym z nich jest wcieranie w blizny olejku z drzewa herbacianego. Wspomoże on odnowę skóry, a jego właściwości antybakteryjne sprawią, że ewentualne bakterie nie będą się rozprzestrzeniać. Pozytywny wpływ na regenerację naskórka wywrze również olej z owoców rokitnika. W pozbyciu się blizn pomoże też sok z aloesu, który wniknie w głębokie warstwy skóry, zlikwiduje stany zapalne i przyspieszy odnowę naskórka. 

Czytaj też: Cellulit - ćwiczenia i zabiegi na pozbycie się cellulitu

 

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.