Maść na oparzenia - co na oparzenia? Domowe sposoby i leki

 Maść na oparzenia

Co najlepiej zastosować na oparzenia? Istnieje wiele różnych metod i preparatów przynoszących ulgę w bólu po poparzeniu, działających odkażająco i regenerująco, takich jak: maść na oparzenia, pianka na oparzenia, czy krem na oparzenia. Warto też wykorzystać domowe sposoby na oparzenia, zwłaszcza w przypadkach lżejszych oparzeń.

Oparzenia - I , II czy III stopień

Aby właściwie postępować w przypadku wystąpienia oparzeń skóry, dobrze jest prawidłowo je kwalifikować. Występują trzy stopnie oparzeń:

  • oparzenia I stopnia – są najłagodniejsze, charakteryzują się pojawieniem się zaczerwienia w miejscu oparzenia, często bolesnością i czasem swędzeniem;
  • oparzenia II stopnia – oparzenie dociera do głębszej warstwy skóry: oprócz naskórka obejmuje skórę właściwą; temu rodzajowi oparzenia oprócz powyższych objawów mogą towarzyszyć pęcherze (niekiedy wypełnione płynem, których nie należy przebijać ponieważ tworzą naturalny opatrunek dla rany);
  • oparzenia III stopnia – dociera jeszcze bardziej w głąb skóry aż do podskórnej warstwy tłuszczowej; skóra w tym miejscu jest niewrażliwa na dotyk, przybiera kolor od żółtego do ciemnego brązu. Ten przypadek kwalifikuje się do szpitala.

Sprawdź: Maść na rany - otwarte, ropne. Dostępne leki

Leczenie oparzeń

Pierwsze dwa stopnie oparzeń można leczyć domowymi sposobami. Jednak w przypadku jakichkolwiek wątpliwości, obaw czy komplikacji, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, aby do organizmu nie wdało się zakażenie. W poważniejszych sytuacjach, kiedy oparzenie zajęło mięśnie, ścięgna oraz kości, ratunkiem jest natychmiastowe udanie się na SOR (lub wezwanie pogotowia).

Czytaj też: Maść na łuszczycę - jakie wybrać leki na łuszczycę?

Oparzenia - pierwsza pomoc

Natychmiast po doświadczeniu oparzenia należy wyeliminować źródło oparzenia. Jeśli poparzone miejsce było przykryte np. ubraniem, należy je zdjąć (ale nie zrywać brutalnie, żeby nie oderwać przy okazji warstw skóry), jeśli oparzenie dotyczy dłoni, szyi, itp., powinno się ściągnąć biżuterię.

Na oparzenia I i II stopnia działaniem, które powinno się wykonać bezpośrednio po poparzeniu jest polewanie rany chłodną (lecz nie lodowatą) wodą, przez co najmniej 15 minut. Nie zaleca się przykładania do oparzenia lodu. Do schładzania palącej rany świetnie nadają się także żelowe okłady, które można nabyć w aptece (bezpieczniej umieścić je na wyjałowionym opatrunku gazowym).

Niezwłoczne udanie się na pogotowie to najbardziej adekwatna pierwsza pomoc w przypadku oparzeń III stopnia (czasem też II stopnia), a także kiedy oparzenie zajmuje duży obszar ciała, dotyczy dłoni, stóp, okolic krocza i twarzy. Ta sama zasada dotyczy oparzeń spowodowanych przez prąd czy chemikalia.

Czytaj także: Maść na siniaki - krwiaki, stłuczenia. Jaką wybrać?

Co na oparzenia?

Na oparzenia można stosować różne preparaty z D-pantenolem lub alantoiną. Wśród tych środków znajduje się m.in. maść na oparzenia, która jest skuteczna w przypadku oparzeń II stopnia, kiedy trzeba silniej natłuścić powierzchnię rany. Dostępne są także maści na oparzenia z antybiotykiem. Innym wyborem, zwłaszcza w sytuacji lżejszych oparzeń jest krem na oparzenia, który dobrze nawilży poparzoną skórę i szybko się wchłonie. Swoisty „opatrunek na oparzenia” stanowi również pianka na oparzenia (preparat w aerozolu), która jest łatwa w użyciu i działa chłodząco.

Czym jeszcze smarować oparzenia? Jako leczenie oparzeń cięższego typu można zastosować srebro koloidalne działające antyseptycznie.

Domowe sposoby na oparzenia

Istnieją też sposoby na oparzenia, które można wykonać nawet w domu Są bezpieczne, naturalne i skuteczne w odniesieniu do łagodniejszych odmian oparzeń. Należą do nich np.:

  • kąpiele oparzonych miejsc w zimnym mleku, maślance, czy w chłodnej herbacie (ochłodzą i ukoją ból);
  • przykładanie do poparzonej skóry wywaru z nagietka (by skóra szybciej się zregenerowała);
  • polewanie płynnym miodem (zapobiega infekcjom);
  • okrywanie oparzeń gazikiem nasączonym aloesem (działa odkażająco);
  • przykładanie oleju z dziurawca (aby wykluczyć pojawienie się blizn po oparzeniu);
  • okładanie rany startymi ziemniakami (zmniejszają uczucie pieczenia);
  • skraplanie oparzenia witaminą E (żeby uniknąć bliznowacenia rany). 
     

Zobacz: Maść nagietkowa - zastosowanie na żylaki i trądzik

 

 

Olga Tomaszewska

Olga Tomaszewska

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.