Odrobaczanie organizmu - jakie są sposoby na odrobaczenie się? Zioła

Odrobaczanie organizmu

Odrobaczanie dzieci, a także odrobaczanie ludzi dorosłych bywa konieczne w przypadku pojawienia się w organizmie pasożytów. Odrobaczanie organizmu można wykonać naturalnymi, domowymi sposobami, ale przede wszystkim należy się skupić na zastosowaniu leków na odrobaczanie. Jakich?

Odrobaczanie

Odrobaczanie dzieci oraz odrobaczanie ludzi dorosłych stanowi regularną praktykę w wielu krajach na całym świecie. Obecnie w Polsce nie odrobacza się ludzi „na zapas”. Kurację odrobaczania pacjenci przeprowadzają sami, jednak „pod okiem” lekarza.

Odrobaczanie organizmu ma sens kiedy zna się przeciwnika i wie jakim sposobem oraz jakim preparatem można go unicestwić. Zatem zanim przystąpi się do tępienia robaków bytujących w organizmie, należy gruntownie przebadać chorego na okoliczność tego, jakie pasożyty go zaatakowały. Najbardziej miarodajne wydają się badania krwi, ale warto też zbadać kał (pobrany w bliskiej odległości od pełni księżyca). W niektórych przypadkach lekarz zleca wykonanie badania żółci i treści z dwunastnicy. Niestety, nie zawsze udaje się ustalić jaki pasożyt zalega w organizmie.

Odrobaczanie dzieci

Częściej z problemem występowania w organizmie robaków stykają się dzieci, ponieważ zwykle mniej dbają o przestrzeganie podstawowych zasad higieny, takich jak mycie rąk po korzystaniu z toalety, czy przed jedzeniem i piciem oraz wkładanie brudnych rączek i zabawek do buzi.

Dzieci zazwyczaj atakują owsiki (owsica) oraz lamblie (lamblioza). Dorośli z kolei są narażeni na inwazję glisty ludzkiej, tasiemca ale przede wszystkim bąblowicy wielojamowej (alweokokoza).

Sprawdź też: Grzybica paznokci – leczenie. Preparat, leki, maść

Odrobaczanie - domowe sposoby

Jak się odrobaczyć? Popularne są zioła na odrobaczenie takie jak:

  • bylica piołun,
  • tymianek,
  • korzeń omanu,
  • goździki,
  • ostropest,
  • mięta pieprzowa.

Na odrobaczenie stosuje się także wyciąg z czarnego orzecha, świeże nasiona dyni (około 2 łyżki, które można połączyć z utartą marchewką), olej rycynowy, olej kokosowy i olejek oregano.

Naturalne odrobaczanie polega również na piciu świeżych soków z kiszonych ogórków lub kiszonej kapusty. Inny sposób na odrobaczanie organizmu polega na jedzeniu czosnku i dodawaniu do potraw i napojów świeżego korzenia imbiru.

Odrobaczanie ludzi

Jednak jest wielu przeciwników tego rodzaju kuracji, zwłaszcza zioła na odrobaczanie nie są polecane. Nie zaleca się stosowania nie sprawdzonych sposobów na pozbycie się pasożytów u dzieci. Ziołolecznictwo zwykle łagodzi objawy, jednak po odstawieniu ziół, problem często powraca. Można jednak te dary natury wykorzystać jako wsparcie kuracji przepisanej przez lekarza.

Poza tym ważna jest wyważona, odpowiednia dieta, zarówno w trakcie przebiegu odrobaczania jak i profilaktycznie, aby nie dopuścić do wprowadzenia do organizmu intruzów. Jadłospis powinien być bogaty w jabłka (także sok jabłkowy i ocet jabłkowy), owoce papai, kiszonki, brązowy ryż, kefir, buraki, marchewki, szczaw, por, cebulą, rzodkiewkę oraz dużą ilość wody. Posiłki powinny być lekkie, bez produktów wysoko przetworzonych i słodzonych.

Leki na odrobaczenie

W aptece można dostać tabletki na odrobaczenie i inne leki na odrobaczenie bez recepty, a także na receptę. Po zdiagnozowaniu przyczyny, czyli rozpoznaniu pasożyta atakującego organizm, będzie wiadomo jaki rodzaj preparatu zastosować.

Leki na odrobaczenie, które działają na larwy jak i na jaja pasożytów żyjących w jelitach to m.in.:

  • niklozamid (który skutecznie radzi sobie z tasiemcem);
  • albendazol (niszczy m.in. glistę ludzką i owsiki);
  • mebendazol (usuwa owsiki glistę ludzką i włosogłówkę).

Natomiast na dorosłe osobniki pasożytnicze najskuteczniej zareagują: pyrantel (głównie na owsicę i glistę ludzką) oraz prazykwantel (zwalcza tasiemca).

Odrobaczanie powinno objąć wszystkich domowników, z którymi mieszka osoba zarażona pasożytami.

Leków tych nie powinny jednak zażywać kobiety w ciąży, matki karmiące oraz dzieci przed ukończeniem drugiego roku życia i osoby borykające się z problemami wątrobowymi (ponieważ środki na odrobaczanie osłabiają wątrobę).

Czytaj też: Olej z pestek dyni – właściwości, działanie na pasożyty

Odrobaczanie organizmu - jak się chronić przed pasożytami?

Najwłaściwsza kuracja lecznicza to profilaktyka, także w przypadku zajęcia organizmu przez pasożyta. Co robić aby odrobaczanie organizmu nie było konieczne?

Warto postawić na niskokaloryczną dietę o dużej zawartości błonnika i białka, a zrezygnować z tłustego, ostrego, pszenicznego i słodkiego jadłospisu. Wyżej przytoczone porady żywieniowe stanowią cenną wiedzę, którą powinno się wykorzystać chcąc uniknąć odrobaczania.

Jak się odrobaczyć?

Ważne jest także, aby utrzymywać ręce w czystości i myć je przed przygotowywaniem jedzenia i picia, przed przystąpieniem do posiłku, po wizycie w toalecie, itp. Poza tym powinno się pamiętać o tym by żywność, którą szykujemy do jedzenia także dokładnie umyć pod bieżącą wodą (chodzi przede wszystkim o owoce i warzywa, ale też jaja, czy surowe mięso). Należy unikać spożywania surowego mięsa (np. tatara) oraz mleka i takich potraw jak np. sushi.

Jeśli w domu mieszka pies lub kot, warto regularnie odrobaczać pupila (najlepiej cztery razy w roku) i dbać o jego czystość.

Zaleca się również ostrożność w korzystaniu z publicznych, nieogrodzonych piaskownic, które bezpańskie koty traktują jak kuwetę. Dysponując prywatną piaskownicą, dobrze jest ją zabezpieczać przed intruzami. Natomiast pielęgnując przydomowy ogródek powinno się zakładać rękawice ochronne.

Autor: Olga Tomaszewska 

 

Czytaj więcej: Choroba grudnych rąk - profilaktyka i zagrożenie

 

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.