Olej kokosowy – właściwości kosmetyczne

 coconut oil, olej kokosowy, kokos


Olej kokosowy, oleum cocois, masło kokosowe. Zachwycają się nim gwiazdy, polecają kosmetolodzy. Naturalne składniki, zero konserwantów, proste receptury.

Olej kokosowy jest pozyskiwany z owoców palmy kokosowej (inaczej kokos właściwy Cocos nucifera L.) z rodziny Arecaceae. Roślina ta jest obecnie najczęściej występującą palmą tropikalną. Rośnie na słonecznych piaszczystych plażach: południowo-wschodniej Azji, północno-zachodniej Afryki i Ameryki Południowej oraz Oceanii.

Sprawdź też: Olejek lawendowy na twarz i włosy - zastosowanie i właściwości

Olej kokosowy w kosmetologii

Olej z miąższu kokosa był używany do pielęgnacji ciała i włosów w wielu krajach o klimacie tropikalnym od tysięcy lat.

Ma barwę białą (w postaci stałej) lub przezroczystą (w postaci płynnej) oraz łagodny smak i delikatny, charakterystyczny zapach.

Najbardziej wartościowy jest tłoczony na zimno i nierafinowany. Taki olej kokosowy zawiera około 93 proc. kwasów tłuszczowych nasyconych (m.in. kwas laurynowy, który występuje także w mleku matki) oraz 6,5 proc. kwasów nienasyconych (m.in. kwas linolenowy czy oleinowy), a także szereg witamin: B2, B6, C, antyoksydacyjną witaminę E i minerałów: potas, żelazo, magnez, wapń, sód, fosfor, cynk i kwas foliowy.

W przemyśle kosmetycznym olej kokosowy jest wykorzystywany do produkcji mydeł, które pienią się w nawet w twardej wodzie, płynów i żeli do kąpieli, balsamów i kremów do ciała, szamponów, odżywek do włosów. Z powodzeniem może być też stosowany w czystej formie.

Zobacz: Olejek różany do twarzy i włosów - właściwości

Jak działa olej kokosowy na skórę?

Ze względu na strukturę molekularną olej kokosowy łatwo wchłania się w skórę, przez co zawarte w nim kwasy tłuszczowe błyskawicznie wnikają w jej struktury – odżywiają komórki i łagodzą stany zapalne. Dzięki zawartości antyoksydantów działa odmładzająco, regenerująco i powstrzymuje procesy starzenia się komórek skóry. Zmniejsza rozstępy i cellulit. Jako jeden z niewielu preparatów może być stosowany także przez karmiące mamy, do pielęgnacji sutków i piersi.

Pod jego wpływem szybciej znikają sińce, zmiany łuszczycowe i goją się rany. Dzieje się tak, bo olej kokosowy przyspiesza proces tworzenia się naskórka na ubytkach skóry, stymuluje mechanizm powstawania kolagenu w uszkodzonej tkance.

Działając na powierzchni skóry, olej kokosowy tworzy warstwę, która chroni ciało przed wnikaniem brudu, bakterii, wirusów czy grzybów. Wzmacnia barierę lipidową naskórka, która zabezpiecza skórę przed odparowaniem wody. Dzięki temu pod jego wpływem skóra staje się lepiej nawilżona, gładsza, bardziej miękka. Olej kokosowy jest doskonały na spierzchnięte dłonie, regeneruje wysuszony naskórek pięt, łokci czy kolan, pomaga w usuwaniu martwych tkanek nabłonka.

Produkt ten jest polecany przy problemach skórnych, takich jak wypryski czy trądzik, ponieważ zawarty w nim kwas laurynowy wykazuje działanie antybakteryjne, przeciwgrzybicze i antywirusowe. Potrafi doprowadzić do złagodzenia stanu zapalnego na skórze i zmniejszenia skłonności do tego typu zmian.

Odrobinę oleju wystarczy rozgrzać w dłoni i mamy kosmetyk.

Poznaj: Osiem przepisów na domowy peeling do twarzy i ciała

Jak działa olej kokosowy na włosy?

Olej kokosowy wywiera korzystny wpływ na włosy dzięki, ponieważ struktura zawartego w nim trójglicerydu kwasu laurynowego przypomina strukturę białek we włosach. Niska masa cząsteczkowa i proste łańcuchy liniowe pozwalają mu przenikać w głąb trzonu włosa, przez co odbudowuje i wzmocnią jego struktury. Zamyka łuski.

Takie działanie sprawia, że włosy stają się miękkie, lśniące, a końcówki nie rozdwajają się. Regularnie olejowane nim włosy są bardziej odżywione, elastyczne, sprężyste, mniej łamliwe, zwiększają objętość i błyszczą się.

Olej kokosowy odżywia również skórę głowy, pobudza cebulki włosa do regeneracji, powstrzymuje wypadanie włosów. Wnika w cebulkę włosa i dostarcza jej niezbędnych składników mineralnych, takich jak potas, cynk czy magnez. Dzięki zawartości witaminy E i antyoksydantów olej ten stymuluje również komórki do podziałów, sprawiając, że włosy rosną szybciej. Należy rozgrzać go w dłoniach i wetrzeć w lekko wilgotne włosy godzinę przed myciem (nakładamy też czepek foliowy i ręcznik).

Nie ma przeciwwskazań, aby wydłużyć ten czas, a nawet zostawić taką maskę na całą noc. Można też zrobić maskę, dodając np. sok z cytryny (przy jasnych włosach) lub miód. Olej kokosowy może być stosowany nawet przy bardzo delikatnych włosach.

Czytaj też: Emolienty – czym są te kosmetyki i jak działają?

 

Magda Maciejczyk

Magda Maciejczyk

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.