Olejek geraniowy - jak zrobić? Właściwości i zastosowanie

 Olejek geraniowy

Olejek geraniowy pochodzi od rośliny, która latem króluje na balkonach i tarasach – pelargonii wonnej (geranium). Olejek z geranium dobroczynnie wpływa na cellulit, blizny, bóle miesiączkowe, a nawet na przeziębienie i grypę. Jego zastosowanie jest bardzo szerokie, a instrukcja przygotowania oleju geraniowego nie jest skomplikowana.

Olejek geraniowy

Olejek geraniowy to naturalny olejek eteryczny, pozyskiwany z destylacji znanej rośliny balkonowej i ogrodowej – pelargonii wonnej. Olej geraniowy może poszczycić się szerokim wachlarzem właściwości zarówno leczniczych, jak i pielęgnacyjnych.

Ta przyjemnie pachnąca substancja została wchłonięta przez aromaterapię, którą można zafundować sobie w domu, wlewając kilka kropel olejku do kominka do aromaterapii. Olejek ten jest także używany podczas masażu, ponadto może być wlewany do kąpieli, czy do nebulizatora do inhalacji lub też na kompres. Należy jednak unikać bezpośredniej aplikacji olejku na ciało (w wersji nierozcieńczonej).

Olejku geraniowego nie powinny stosować kobiety ciężarne, dzieci do 6 roku życia, a także osoby uczulone na geranium.

Zobacz też: Olejek z drzewa herbacianego - zastosowanie i właściwości

Olejek geraniowy - właściwości

Olejek geraniowy znajduje zastosowanie medyczne oraz pielęgnacyjne, co czyni go uniwersalnym środkiem, w dodatku naturalnym.

Lecznicze działanie olejku geraniowego obejmuje:

  • właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe (olejek geraniowy blokuje dostęp wirusów, bakterii i roztoczy do organizmu);
  • właściwości moczopędne (co prowadzi do wydalania toksyn z ustroju człowieka oraz obniżenia ciśnienia tętniczego krwi);
  • właściwości gojące (olejek z geranium sprawia, że blizny zmniejszają się, bledną, a nawet znikają; poza tym pomaga uporać się z innymi defektami skóry, jak wypryski, przebarwienia, cellulit i rozstępy, itp.);
  • właściwości wzmacniające (reguluje gospodarkę hormonalną wspierając prawidłowe działanie układu trawiennego, krążeniowego, nerwowego i wydalniczego);
  • właściwości uspokajające (olejek wycisza problemy nerwowe, redukuje stres oraz korzystnie wpływa na kłopoty z pobudzeniem płciowym).

Olejek z pelargonii winnej jest chętnie wykorzystywany przez kosmetologię, ponieważ:

  • działa na skórę odmładzająco (uelastycznia, ściąga i napina mięśnie, przez co cera dużej wygląda młodo i jędrnie);
  • pięknie pachnie (charakterystyczny świeży zapach olejku geraniowego odświeża pomieszczenie, w którym został on rozpylony).

Olejek geraniowy - jak stosować?

Olejek geraniowy służy w walce z przeziębieniem i grypą, wspomaga likwidację kaszlu i kataru. Żeby olejek zadziałał, kilka kropli (około 10) olejku wlewa się do inhalatora i nebulizuje przez 5-10 minut, aż cała substancja nie wyparuje.

Olej z ziela tej popularnej rośliny wspiera odporność, poza tym radzi sobie z problemami menopauzalnymi, ze spadkiem libido, trudnościami z erekcją oraz z bólami i innymi dolegliwościami miesiączkowymi.

Depresja, nerwica, lęki, stres, ciężki dzień – olej geraniowy pomaga radzić sobie z wymienionymi schorzeniami i stanami. Można wykorzystać do tego dobrodziejstwo aromaterapii, wlewając do kominka aromaterapeutycznego kilkanaście (10-15) kropli olejku lub wkraplając go do wanny z gorącą wodą i zanurzając się w niej na kilkanaście-kilkadziesiąt minut.

Czytaj też: Olejek rycynowy w pielęgnacji rzęs i brwi

Olejek geraniowy zastosowanie

Olejek z geranium ma przyjemny zapach, lecz nie dla wszystkich. Komary, meszki i kleszcze nie lubią tego zapachu, co czyni olejek jeszcze większym sprzymierzeńcem człowieka. Można rozpylać wcześniej przygotowaną mieszankę, składającą się oprócz olejku z wody i np. olejku lawendowego.

Olejek geraniowy można też wsmarowywać w bolące stawy (np. przy reumatyzmie) i inne obolałe miejsca, a także w blizny oraz stosować na trądzik, itp. Aby skomponować preparat do masażu, wystarczy od 2-6 kropli olejku dodać do olejku do masażu. Jednak nie wolno stosować na skórę nierozcieńczonego olejku geraniowego.

Olejek geraniowy - jak zrobić?

Pasjonaci własnoręcznego wykonywania różnych leków, kosmetyków, itp. mogą samodzielnie przygotować olejek geraniowy w domu. Jak to zrobić? Świeżo zerwane, umyte i osuszone liście pelargonii pachnącej dokładnie miażdży się aż puszczą sok (można do tego użyć moździerza i tłuczka). Pozostawia się tak wykonaną papkę na kilka godzin. Po tym czasie zanurza się roztłuczone liście w oleju np. z oliwek, najlepiej zrobić to w dużym, szklanym słoju.

Tak przygotowaną ciecz odstawia się na około dwa tygodnie w chłodne, suche i ciemne miejsce. Następnie należy przecedzić olejek przez sito lub gazę i wlać do szczelnie zamykanych, ciemnych buteleczek (uprzednio powinno się je wysterylizować). Gotowy olejek nie musi być przechowywany w lodówce, jednak dobrze, żeby nie był wystawiany na światło i wilgoć.

Autor: Olga Tomaszewska 

Zobacz też: Olejek eukaliptusowy - właściwości i zastosowanie

 

Olga Tomaszewska

Olga Tomaszewska

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.