Olejek rycynowy w pielęgnacji rzęs i brwi

 olej rycynowy

Słabe, cienkie brwi i rzęsy nie muszą być powodem do zmartwień. I wcale nie są potrzebne drogie preparaty, które je wydłużą i pogrubią. Może pomóc olejek rycynowy – niedrogi, ekologiczny, ale przede wszystkim skuteczny w działaniu kosmetyk do pielęgnacji i wzmacniania rzęs i brwi. Jest stosowany w tym celu od kilku tysięcy lat.

Olejek rycynowy wytwarza się z nasion rącznika pospolitego – Ricinus communis, który obecnie rośnie dziko w Sardynii i Afryce oraz Indiach. W Polsce jest uprawiany jako roślina ozdobna, jednoroczna.

Olejek pozyskuje się w procesie tłoczenia na zimno i poddawania powstałego płynu obróbce termicznej (wygotowuje z wodą, co pozwala na usunięcie toksycznej rycyny). Ma postać gęstej, bezbarwnej lub jasnożółtej cieczy, która nie ma smaku ani zapachu, a w kontakcie z powietrzem gęstnieje, ale nie twardnieje.

W jego składzie znajdują się:

  • 18-węglowy monogliceryd kwasu rycynowego (około 80 proc.),
  • glicerydy kwasów olejowego (7 proc.),
  • linolowego (3 proc.),
  • palmitynowego (2 proc.),
  • stearynowego (1 proc.), które należą do NNKT (niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych.

To właśnie im olejek rycynowy zawdzięcza właściwości odżywcze i nawilżające, wykorzystywane dziś w pielęgnacji brwi i rzęs zarówno przez zwolenników metod naturalnych, jak i producentów kosmetyków. W drogeriach dostępne są gotowe tusze do rzęs i odżywki do brwi z dodatkiem olejku rycynowego.

Poznaj: Osiem przepisów na domowy peeling do twarzy i ciała

Jak olejek rycynowy działa na rzęsy i brwi?

Chroni rzęsy przed łamaniem się, gdyż jego właściwości nawilżające w połączeniu z zawartymi w nim substancjami odżywczymi pomagają zatrzymywać wilgoć w obrębie włosa. Sprawia też, że stają się znacznie grubsze, zdrowe, gęste, rosną szybciej i ciemnieją.

Pierwsze efekty działania powinny pojawiać się po ośmiu tygodniach regularnego stosowania. Kosmetolodzy naturopaci twierdzą, że olejek rycynowy potrafi wydłużyć rzęsy o półtora milimetra w ciągu trzech miesięcy i przyciemnić ich kolor o 50 procent. Brwi pod jego wpływem stają się ciemniejsze i rosną gęściej.

Sprawdź też: Olejek lawendowy na twarz i włosy - zastosowanie i właściwości

Jak stosować olejek rycynowy na rzęsy i brwi?

Kuracja polega na nakładaniu codziennie wieczorem oleju rycynowego po demakijażu oczu.

Najlepiej pół godziny przed położeniem się do łóżka, aby zdążył się wchłonąć. Unikniemy ryzyka, że ubrudzimy pościel czy pocierając oko we śnie wprowadzimy olejek pod powiekę, co może działać drażniąco. Z tego właśnie powodu nie należy stosować go zbyt obficie.

Proces nakładania może odbywać się na kilka sposobów: najłatwiej robić to za pomocą szczoteczki ze zużytego tuszu do rzęs, alternatywnie można używać pędzelka do brwi lub patyczka kosmetycznego. Ważne, by akcesoria do nakładania olejku wycierać do sucha po każdym umyciu i przechowywać w zamkniętym pojemniku. Chodzi o to, by nie osiadał na nich kurz i brud.

Rano zmywamy rzęsy płynem do demakijażu. Zabieg stosujemy codziennie przez kilka tygodni, później można go stosować co dwa–trzy dni dla podtrzymania efektu długich i lśniących rzęs.

Czytaj też: Emolienty – czym są te kosmetyki i jak działają?

Jak stosować olejek rycynowy na brwi?

Zadziała jak odżywka – wzmocni cebulki, przez co brwi będą gęstsze i lśniące oraz oczywiście ciemniejsze. Wmasowujemy go w skórę za pomocą pędzelka lub patyczka kosmetycznego i pozostawiamy na noc. Inny sposób to delikatny masaż brwi z użyciem oleju przez kilka minut w ciągu dnia, pozostawienie go na pół godziny i zmycie za pomocą kosmetyku do demakijażu lub letniej wody oraz łagodnego mydła. Aby uzyskać pożądane rezultaty, czynność musimy powtarzać codziennie.

Kto chce stosować olej rycynowy jako kosmetyk pielęgnacyjny, powinien zwracać uwagę, by był to produkt ekologiczny, certyfikowany, bez dodatku substancji zapachowych, co pozwoli uniknąć reakcji alergicznej.

Zobacz: Olejek różany do twarzy i włosów - właściwości

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.