Olejek grejpfrutowy - do picia, na odchudzanie, na cellulit

Olejek grejpfrutowy jest zalecany osobom na diecie odchudzającej. Nawet wdychany stymuluje organizm do utraty zbędnych kilogramów, co zostało potwierdzone badaniami. Jakie jeszcze ma olejek grejpfrutowy właściwości? Czy nadaje się olejek grejpfrutowy do picia?

olejek-grejpfrutowy

Olejek grejpfrutowy

Olejek grejpfrutowy pozyskuje się z dojrzałych grejpfrutów - owoców, które powstały przez skrzyżowanie pomarańczy olbrzymiej z pomarańczą chińską. Grejpfruty zaczęto uprawiać w XVII wieku na Barbados i do dzisiaj Karaiby są głównym obszarem ich uprawy. Drzewa grejpfrutowe osiągają wysokość 15 metrów, a ich owoce, w zależności od odmiany, przybierają różne barwy - od żółtej do czerwonej. Ze skórek owoców metodą tłoczenia na zimno otrzymuje się olejek grejpfrutowy o wielu cennych dla organizmu właściwościach.

Olejek grejpfrutowy - właściwości

Olejek grejpfrutowy właściwości cenione w przemyśle kosmetycznym zawdzięcza takich związkom chemicznym jak likopen, limonen czy geraniol. Zawiera także sporą ilość błonnika oraz pektyny. W grejpfrucie nie brakuje też minerałów - magnezu, potasu i wapnia oraz witamin -  szczególnie witaminy C oraz witamin z grupy B. Bogaty skład sprawia, że olejek grejpfrutowy wykazuje działanie:

  • przeciwdrobnoustrojowe - zwalcza bakterie, wirusy oraz grzyby,
  • przeciwbólowe,
  • wzmacniające odporność,
  • pobudzające krążenie krwi w organizmie,
  • odchudzające,
  • antycellulitowe,
  • orzeźwiające,
  • antydepresyjne,
  • antyoksydacyjne,
  • tonizujące skórę.

Czytaj też: Olejek geraniowy - jak zrobić? Właściwości i zastosowanie

Olejek grejpfrutowy - zastosowanie

Ze względu na wymienione właściwości, zastosowanie olejku grejpfrutowego jest bardzo szerokie. Jest używany w medycynie naturalnej i kosmetyce, a dzięki cytrusowemu i orzeźwiającemu zapachowi także w aromaterapii. W salonach SPA oferuje się wiele zabiegów z jego użyciem, ponieważ ma drogocenny wpływ na skórę - odmładza, ujędrnia i oczyszcza, a zapach grejpfruta dodaje energii, zmniejsza napięcie nerwowe oraz działa antydepresyjnie.

Olejek grejpfrutowy jest składnikiem wielu kosmetyków. Dodaje się go do kremów i toników o działaniu przeciwtrądzikowym. Można go znaleźć w preparatach do mycia - żelach pod prysznic, płynach do kąpieli czy nawet płynach do mycia naczyń. Działa także ujędrniająco i poprawia krążenie, dlatego znajduje się w kremach, olejkach i balsamach antycellulitowych. Czysty olejek grejpfrutowy można wykorzystywać w domu na wiele sposobów - wlewać do kąpieli, dodawać do kosmetyków lub tworzyć własne kosmetyki z jego użyciem.

Zobacz: Olejek eukaliptusowy - właściwości i zastosowanie

Olejek grejpfrutowy do picia

Olejek grejpfrutowy jest olejkiem eterycznym, co oznacza, że nie nadaje się do picia. Olejki eteryczne stosuje się zewnętrznie i w dodatku tylko po rozcieńczeniu. Warto zapamiętać, że nie rozpuszczają się w wodzie. Do rozcieńczenia olejku eterycznego należy użyć tłuszczu lub alkoholu. Jeśli chcemy skorzystać z cennych właściwości grejpfrutów w formie pitnej, możemy kupić ekstrakt z pestek grejpfruta w kroplach. Wyciąg z pestek grejpfruta stosuje się wewnętrznie po rozcieńczeniu w wodzie.

Sprawdź: Olej z ogórecznika - właściwości, zastosowanie na twarz

Olejek grejpfrutowy na odchudzanie

Grejpfrut w ostatnich latach zasłynął jako owoc na odchudzanie. Grejpfruty zawierają dużo błonnika pokarmowego, który potęguje uczucie sytości po posiłku oraz obniża poziom cukru we krwi. Regulują wypróżnianie oraz przeciwdziałają odkładaniu się tłuszczu w tkankach. Ponadto grejpfruty mają niewiele kalorii - w 100 gramach jest ich zaledwie 30, a indeks glikemiczny grejpfrutów wynosi 25. To wszystko sprawia, że grejpfruty można jeść na diecie odchudzającej.

Osoby, które chcą zgubić zbędne kilogramy mogą także stosować inne preparaty z grejpfruta - olejek grejpfrutowy oraz wyciąg z grejpfruta. Jak wykorzystać olejek grejpfrutowy na odchudzanie? Wystarczy wlać kilka kropel do kominka do aromaterapii, a grejpfrutowa woń olejku sprawi, że odechce nam się jeść. Wpływ zapachu grejpfruta na apetyt zbadali japońscy naukowcy. Badania przeprowadzone na szczurach wykazały, że grupa gryzoni, która wdychała aromatyczny olejek z grejpfruta jadła mniej niż gryzonie nie poddane aromaterapii.

Metodą wspomagającą odchudzanie są także masaże z użyciem olejku grejpfrutowego, które redukują tkankę tłuszczową, poprawiają krążenie krwi i limfy oraz pomagają usunąć z organizmu toksyny. Zaleca się także olejek grejpfrutowy na cellulit.

Autor: Joanna Woźniak

Czytaj także: Olejek pichtowy - zastosowanie, właściwości. Na zatoki

Piotr Brzózka

Piotr Brzózka

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.