Olej lniany - właściwości, zastosowanie na włosy i twarz

 Olej lniany


Przyspiesza metabolizm, wspomaga pracę układu krwionośnego, świetnie wpływa na koncentrację i pamięć - to tylko część właściwości oleju lnianego! Po przeczytaniu naszego tekstu będziecie mogli wymienić ich znacznie więcej. Zapraszamy do lektury!

Olej lniany

Jak się pozyskuje olej lniany? Jest to olej roślinny, który nazywany jest przez niektórych najcenniejszym z olejów w tej kategorii. Olej lniany jest tłoczony z nasion lnu zwyczajnego, ma żółtawą barwę, intensywny, cierpki zapach i smak, który spowodował, że ten specyfik nie cieszy się popularnością jako produkt spożywczy. Olej lniany zachowuje najwięcej właściwości odżywczych, jeśli jest tłoczony na zimno dlatego ważne jest, aby zwracać uwagę na tę informację podczas czytania etykiety.

Zobacz także: Olejek pichtowy - zastosowanie, właściwości. Na zatoki

Olej lniany - skład

Olej lniany zawdzięcza swoją popularność bardzo dużej zawartości kwasów z grupy omega, które świetnie wpływają na pracę mózgu, a także:

  • poprawiają pamięć,
  • usuwają nadmiar złego cholesterolu,
  • regulują pracę układu krwionośnego,

mają jeszcze wiele innych, zdrowotnych zastosowań. Niedobory tej grupy kwasów mogą przyczyniać się m.in. do depresji czy chorób wieńcowych. Olej lniany zawiera także cenne fitosterole (substancje roślinne zbliżone do cholesterolu jeśli chodzi o budowę, są głównym składnikiem błon komórkowych roślin), które m.in. pomagają obniżyć ilość cholesterolu wchłanianego do krwi, mają dobroczynny wpływ na układ sercowo-naczyniowy, działają przeciwzapalnie i przeciwutleniająco oraz hamują namnażanie się komórek nowotworowych.

W oleju lnianym zawarte są również tokoferole, czyli związki chemiczne będące jedną z form witaminy E. Warto zaznaczyć, że witamina E nie jest produkowana przez organizm ludzki, więc konieczne jest dostarczanie jej wraz z pożywieniem.

Ważne! Nadmiar fitosteroli w diecie, może powodować ograniczenie wchłaniania witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, B-karotenu i witaminy E. Fitosterole nie powinny być dostarczane dzieciom poniżej 5 roku życia, o dobrym poziomie cholesterolu. Dorośli nie powinni spożywać więcej niż 3 g fitosteroli dziennie.

To może Cię zainteresować: Olej z wątroby rekina - właściwości. Czy jest dla dzieci?

Olej lniany - właściwości

Olej lniany ceniony jest za szereg właściwości wpływających korzystnie na funkcjonowanie całego organizmu. Są, to m.in.:

  • działanie antyoksydacyjne (przeciwutleniające), czyli zapobieganie rozwojowi wolnych rodników, które przyczyniają się m.in.  do szybszego starzenia się skóry,
  • działanie przeciwzapalne,
  • regulacja poziomu cholesterolu we krwi,
  • zapobieganie wrzodom,
  • profilaktyka chorób układu krążenia,
  • właściwości przeciwnowotworowe,
  • wspomaganie prawidłowego rozwoju układu nerwowego,
  • usprawnianie pracy jelit,
  • stosowany zewnętrznie wzmacnia naturalną barierę hydrolipidową skóry,
  • regulacja ilość sebum,
  • łagodzenie stanów zapalnych skóry,
  • nawilżenie i odżywienie skóry oraz włosów.

 

Warto wspomnieć, że olej lniany został przebadany pod kątem wpływu na komórki nowotworowe. Po podaniu go myszom, zaobserwowano zmniejszenie się wielkości guza nowotworowego oraz mniejszą aktywność komórek nowotworowych. Oznacza to, że olej lniany ma właściwości chemioprewencyjne.

Czytaj też: Olejek lawendowy na twarz i włosy - zastosowanie i właściwości

Olej lniany - zastosowanie

Ze względu na bardzo szerokie spektrum działania, olej lniany jest stosowany w kosmetyce oraz jako suplement diety. Jest to także:

  • źródło witamin i substancji odżywczych - olej lniany tłoczony na zimno można spożywać jako suplement diety w postaci czystej, albo jako składnik kapsułek uzupełnionych witaminami.;
  • składnik kremów nawilżających do twarzy;
  • składnik szamponów i odżywek do włosów;
  • składnik maseczek do twarzy;
  • w czystej postaci może być stosowany np. do przemywania twarzy, łagodzenia poparzeń, łuszczycy i stanów zapalnych;
  • olej lniany sprawdza się doskonale jako środek usprawniający metabolizm;
  • substancja odżywcza, wspomagająca prawidłowy rozwój dziecka w łonie matki - olej lniany bardzo dobrze wpływa na kształtujący się układ nerwowy płodu.
     

Sprawdź: Olej z pestek winogron - właściwości i wartości odżywcze

Olej lniany - dawkowanie

Dzieci poniżej 5 roku życia nie muszą dodatkowo spożywać oleju lnianego. Nadmiar fitosteroli zawartych w oleju lnianym może się u nich przyczynić do obniżenia wchłaniania cennych witamin rozpuszczalnych w kwasach tłuszczowych. Starsze dzieci i dorośli mogą spożywać nawet od 2 do 6 łyżeczek oleju lnianego dziennie. Dawka powinna zostać ustalona przez lekarza, na podstawie wcześniejszych badań.

Olej lniany na twarz

  • Olej lniany na trądzik - olej lniany reguluje ilość produkowanego przez skórę sebum, m.in. dlatego, że świetnie nawilża skórę. Warto pamiętać, że to właśnie przesuszenie skóry powoduje, że organizm wytwarza więcej sebum - naturalnego “nawilżacza”, co prowadzi do zaburzeń w jego gospodarce.
  • Olej lniany na zmarszczki - dodatkowym atutem oleju lnianego jest to, że wypełnia zmarszczki i wzmacnia naturalną barierę hydrolipidową naskórka, która chroni przed uszkodzeniami, nadmierną utratą wody oraz szkodliwym działaniem słońca.

 

Olejowanie twarzy można stosować codziennie lub co drugi dzień, delikatnie ogrzewając olej w dłoniach i rozprowadzając go kolistymi ruchami po umytej skórze.

Przeczytaj: Olejek lawendowy na twarz i włosy – zastosowanie i właściwości

Olej lniany na włosy

Olej lniany, ze względu na dużą zawartość odżywczych kwasów omega-3, omega-6 i omega-9 może być stosowany w pielęgnacji włosów na dwa sposoby - przede wszystkim jako suplement diety, który reguluje funkcjonowanie całego organizmu oraz odżywia skórę, włosy i paznokcie. Warto wspomnieć, że jednym z objawów niedoborów kwasów omega-3 są suche i łamliwe włosy. Przyjmowanie oleju lnianego wzmacnia i przywraca im blask.

Drugą metodą jest zewnętrzne stosowanie oleju lnianego jako odżywki lub maski do włosów.

Olej lniany można dokładnie rozprowadzić na całą długość włosów i delikatnie wmasować go w skórę głowy pobudzając pracę cebulek włosowych, następnie nałożyć specjalny czepek lub “turban” z ręcznika i odczekać około 10-15 minut, po czym zmyć tak zrobioną maskę. Innym sposobem jest szybkie nałożenie odrobiny oleju na końcówki włosów, w celu ich “ujarzmienia” oraz odżywienia - włosy będą zregenerowane, przestaną się puszyć i wymykać spod kontroli.

Olej lniany w ciąży i dla dzieci

Kobiety w ciąży powinny szczególnie dbać o to, aby dostarczyć organizmowi wszystkich substancji niezbędnych do prawidłowego rozwoju dziecka. Olej lniany jest bogaty w kwasy z grupy omega, które mają wpływ na rozwój układu nerwowego dziecka, prawidłowe kształtowanie się mózgu dziecka oraz chronią przed przedwczesnym porodem. Olej lniany, dzięki wspomnianej już wcześniej, dużej zawartości kwasów z grupy omega, korzystnie wpływa na samopoczucie, zmniejszając ryzyko wystąpienia depresji poporodowej.

Raz jeszcze zaznaczymy, że dzieci do 5 roku życia nie muszą zażywać oleju lnianego jako uzupełnienia diety. Wysoka zawartość fitosteroli może spowodować u dzieci z dobrym poziomem cholesterolu, obniżone wchłanianie witamin rozpuszczalnych w kwasach tłuszczowych. Najlepszym rozwiązaniem będzie zadbanie o to, aby w codziennym menu dziecka, znajdowały się ryby, orzechy i zboża stanowiące źródło szybko przyswajalnych kwasów.

Przeczytaj także: Olejek z drzewa herbacianego – zastosowanie i właściwości

Olej lniany na zaparcia

Dzięki wysokiej zawartości błonnika oraz śluzu, olej lniany świetnie wpływa na pracę jelit. Przyjmowanie siemienia lnianego lub oleju lnianego tłoczonego z nasion lnu, przyspiesza metabolizm i pomaga zwalczyć zaparcia. Organizm znacznie szybciej pozbywa się toksyn. Jelita zostają pokryte warstwą śluzu, który ułatwia wypróżnianie i stanowi barierę ochronną przed drobnoustrojami. Olej lniany to świetny środek na walkę z zaparciami. Dzięki korzystnemu wpływowi na układ trawienny, jest przez niektórych traktowany jako środek wspomagający odchudzanie.

Olej lniany - przechowywanie

Olej lniany należy przechowywać w szczelnie zamkniętym naczyniu z ciemnego szkła, chronić przed działaniem słońca oraz wilgoci. Po otwarciu, należy zużyć go w ciągu 3-4 tygodni. Po tym czasie traci swoje właściwości. Olej lniany jest także dość wrażliwy na temperaturę - można go jedynie delikatnie podgrzewać w dłoniach. Wysokie temperatury eliminują jego dobroczynne działanie.

Olej lniany - efekty

Regularne spożywanie oleju lnianego spowoduje uzupełnienie zapotrzebowania na cenne kwasy z grupy omega. Efekty stosowania oleju lnianego, to:

  • szybszy metabolizm,
  • piękniejsza skóra, włosy i paznokcie,
  • dobre samopoczucie,
  • poprawa koncentracji i pamięci,
  • lepsza kondycja układu naczyniowo-sercowego,
  • prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego,
  • wzmocniona odporność,
  • zmniejszone ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych. 

 

Zobacz też: Olejek rycynowy w pielęgnacji rzęs i brwi

 

 

Łucja Cymkiewicz

Łucja Cymkiewicz

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.