Preparat na komary - jaki środek wybrać?

Odstraszacz komarów to jeden z najczęściej kupowanych w aptekach produktów w sezonie majówkowym i wakacyjnym. Coraz więcej osób nie wyobraża sobie, by wybrać się na grilla czy ognisko bez kiełbasy, karczku i ... preparatu na komary. Po jaki środek na komary najlepiej sięgnąć, żeby owady nie uprzykrzyły nam wieczorów spędzonych na świeżym powietrzu?

preparaty na owady

Który sposób na komary jest najlepszy?

Prawdopodobnie każdy z nas ma inny sposób na komary. Zanim wybierzemy najlepszy dla siebie odstraszacz komarów powinniśmy najpierw poznać wroga i wiedzieć czego się boi.

Szczyt rozwoju komarów przypada na kwiecień i maj. Szacuje się, że na świecie są ponad 3 tysiące gatunków komarów, ale w Polsce najczęściej spotyka się:

  • komara leśnego,
  • komara brzęczącego,
  • komara widliszka.


Samce komarów żywią się nektarem kwiatowym, a więc majówkowe grille i letnie ogniska uprzykrzają samice - to one potrzebują krwi, by móc złożyć jaja i to dwa razy więcej krwi niż same ważą.

Komarzyce są w stanie bezbłędnie wybrać swoją ofiarę - wyczuwają ludzi po dwutlenku węgla, który znajduje się w wydychanym powietrzu oraz kwasie mlekowym i oktanolu, zawartych w pocie człowieka. Dodatkowo, ludzie pomagają komarom w dokładnej lokalizacji za sprawą... piwa, czyli bardzo popularnego trunku w długi majowy weekend. Naukowcy potwierdzili, że komary chętniej wybierają osoby, które wydychają nie tylko dwutlenek węgla, ale też etanol. O ile z piwa i innego alkoholu, jeszcze można zrezygnować, to komary i tak wyczują swoje ofiary za sprawą dwutlenku węgla lub kwasu mlekowego.

Czytaj też: Ukąszenia owadów - co zrobić po ukąszeniu przez owada?

Można jednak spróbować naturę nieco oszukać - tutaj z pomocą przychodzą nam odstraszacze komarów. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów na komary:

  • spray na komary,
  • płyn na komary,
  • tabletki,
  • opaski i wiele innych.

Jedne z nich mają za zadanie odstraszyć komary, a inne złagodzić skutki ukąszenia. Do preparatów na komary, które złagodzą skutki ukąszenia zalicza się:

  • maść na komary,
  • żel,
  • spray,
  • plastry.

Spray na komary

Zdecydowanie najlepiej jest działać prewencyjne, to znaczy nie dopuścić do ukąszenia przez komara. By osiągnąć ten cel, będziemy potrzebować aerozolu lub sprayu na komary. W aptekach i drogeriach znajdziemy dziesiątki tego typu produktów. Który środek na komary w sprayu wybrać? Najlepsze będą te zawierające DEET, czyli środek chemiczny odstraszający komary i inne owady. To jeden z najsilniejszych preparatów na komary. Pozostawia na skórze bardzo nieprzyjemny dla komarów zapach, który sprawi, że będą się trzymać od nas z daleka.

Zobacz naszą ofertę: Preparaty przeciw owadom

Żel lub maść na komary

Mimo działania prewencyjnego, nie zawsze uchronimy się przed pogryzieniem przez komary.

Podczas wyjazdu dobrze mieć też ze sobą żel lub maść na komary o działaniu przeciwhistaminowym. W przypadku silnego pogryzienia przez komary, przy nasilonym obrzęku i zaczerwienieniu, można wybrać maść zawierającą glikokortykosteroidy. Te środki na komary pomogą zmniejszyć obrzęk, złagodzić świąd i pieczenie skóry, a także mają działanie przeciwzapalne. W przypadku mniejszego pogryzienia powinna wystarczyć maść na bazie wyciągów roślinnych. Objawy ukąszeń komarów pomoże złagodzić maść nagietkowa, propolisowa lub z babki lancetowatej.

Olejki eteryczne jako sposób na komary

Osoby, które wolą walczyć z komarami naturalnymi sposobami, mogą sięgnąć po olejki eteryczne. Wśród najskuteczniejszych wymienia się olejek eukaliptusowy, z trawy cytrynowej, goździkowy, rozmarynowy, cedrowy czy olejek z bazylii. Wymienione zapachy uchodzą za odstraszające komary. Taki naturalny preparat na komary można kupić lub przygotować samemu w domu. Przed planowanym wieczorem na świeżym powietrzu należy nasmarować ciało rozcieńczonym olejkiem lub wlać go do butelki z atomizerem i spryskać skórę. Dobrze jest zmieszać kilka olejków eterycznych, ponieważ nie wiemy z jakim gatunkiem komara będziemy mieć do czynienia, a co za tym idzie, który olejek będzie najskuteczniejszy.

Zobacz naszą ofertę: Olejki eteryczne

Tabletki jako skuteczny środek na komary

Osoby bardzo wrażliwe na toksyny zawarte w ślinie komarów mogą w okresie aktywności tych owadów suplementować witaminy z grupy B. Witamina B1 jest dostarczana do organizmu z pożywieniem, a jej nadwyżka jest usuwana razem z potem i moczem. Organizm usuwając nadwyżkę witaminy B1 (chlorowodorku tiaminy), wydziela specyficzny zapach, niewyczuwalny dla człowieka, ale odstraszający komary.

Inny preparat na komary: opaska, plaster

W aptekach można kupić silikonowe opaski na nadgarstek z olejkiem eterycznym, którego nie lubią komary. Tego typu opaska będzie wydzielać zapach przez 5 dni, odstraszając tym samym komary. Podobne działanie mają plastry z olejkami eterycznymi. Co ważne, plaster z olejkiem odstraszającym komary należy przykleić na ubranie, a nie bezpośrednio na skórę.

Preparat na komary dla niemowląt

W przypadku ochrony niemowlaka przed komarami również najlepiej jest działać prewencyjnie. Jeśli wybieramy się na grilla z niemowlakiem, dobrze jest założyć na wózek siatkę na komary. W sklepach można kupić moskitiery specjalnie przeznaczone do wózków dziecięcych.

Jeżeli chodzi o preparaty na komary dla niemowląt, rodzice powinni unikać środków chemicznych, a raczej wybierać te na bazie naturalnych składników. Większości preparatów na komary dla niemowląt nie stosuje się bezpośrednio na skórę dziecka, lepiej spryskać nimi ubranko. Przed wyborem preparatu na komary dla dziecka, warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Sprawdź naszą ofertę: Preparaty na kleszcze i komary

 

 

Polecane produkty

 

 

 

 

Piotr Brzózka

Piotr Brzózka

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.