Ukąszenia owadów - co zrobić po ukąszeniu przez owada?

Ukąszenie osy, pszczoły lub szerszenia zalicza się do najbardziej bolesnych ukąszeń przez owady i zarazem najbardziej niebezpiecznych w przypadku alergii na jad. Ukąszenie komara, choć mniej bolesne, skutkuje długotrwałym swędzeniem i pieczeniem. Ukąszenie meszki może być przyczyną zatrucia organizmu. Czym jeszcze mogą skutkować ukąszenia owadów? Co zrobić, jeśli pojawiła się opuchlizna po ukąszeniu lub rumień po ukąszeniu owada? W jakie preparaty dobrze się zaopatrzyć przed majówką i wakacjami?

 ukaszenia owadów, koamr, osa, pszczoła

Ukąszenie osy, szerszenia lub pszczoły

Ukąszenie osy, pszczoły lub ukąszenie szerszenia to nic przyjemnego. Większość z nas doświadczyła tego chociaż raz w życiu. Zaraz po użądleniu pojawia się silny ból, opuchlizna, zaczerwienienie skóry. W większości przypadków te objawy ustępują po kilku godzinach, ale są sposoby by je zniwelować szybciej.

Dobrze jest najpierw odkazić miejsce ukąszenia osy lub innego owada żądlącego. Można to zrobić po prostu wodą z mydłem, wodą utlenioną czy spirytusem salicylowym. Na opuchliznę po ukąszeniu poleca się zimny okład, najlepiej z lodu, zaś na rumień - maść z hydrokortyzonem. Zimny okład nie tylko pomoże zniwelować ból i opuchliznę, ale spowoduje, że obkurczą się naczynia krwionośne w skórze, a co za tym idzie, jad nie wniknie głębiej do organizmu. Jeśli ukąszenie osy jest wyjątkowo dotkliwe można zastosować leki przeciwhistaminowe.

Jad osy lub szerszenia jest silnie zasadowy, aby zneutralizować jego działanie, miejsce ukąszenia można przemyć sokiem z cytryny lub octem. Na ukąszenie pszczoły natomiast lepsza będzie cebula lub soda oczyszczona, gdyż jad pszczeli ma odczyn kwaśny.

Pszczoła, w odróżnieniu od owadów osowatych, zostawia żądło w skórze swojej ofiary. Jeżeli mamy do czynienia z ukąszeniem pszczoły, ważne jest by w pierwszej kolejności usunąć żądło i trzeba to zrobić umiejętnie. Żądła nie wolno wyciskać. Lepiej też nie używać pęsety, gdyż w ten sposób można wycisnąć jad znajdujący się wewnątrz żądła. Najlepiej spróbować je podważyć, na przykład kartką papieru.

Zupełnie inaczej wygląda działanie po ukąszeniu osy, pszczoły czy szerszenia, jeżeli osoba użądlona jest uczulona na jad. Może wtedy dojść do groźnego dla życia wstrząsu anafilaktycznego. Wstrząs anafilaktyczny można rozpoznać po trudnościach z oddychaniem, opuchliźnie twarzy i szyi, nagłym spadku ciśnienia tętniczego, nudnościach, wymiotach. Może też dojść do zaburzeń pracy serca, utraty przytomności. W takiej sytuacji należy niezwłocznie powiadomić pogotowie ratunkowe lub zawieźć osobę użądloną do najbliższego szpitala. Wstrząs anafilaktyczny jest stanem zagrażającym życiu. Osoba ukąszona musi jak najszybciej otrzymać leki dożylnie i domięśniowo.

Zobacz naszą ofertę: Preparaty do stosowania po ukąszeniach

Ukąszenie komara

Ukąszenie komara jest zdecydowanie mniej niebezpieczne od ukąszenia szerszenia, ale bywa bardzo uciążliwe. Zaraz po ukąszeniu komara na skórze pojawia się rumień i opuchlizna w postaci swędzącego i piekącego bąbla. Po zniknięciu opuchlizny zostają czerwone, swędzące plamki, które utrzymują się na skórze jeszcze przez kilka dni. Co na ukąszenia komarów jest najskuteczniejsze? Najlepiej nie dopuścić do ukąszenia. Przed sezonem majówkowym i letnim dobrze jest kupić aerozol ochronny przeciw komarom. Preparat należy rozpylić na skórze przed wyjściem na grilla lub ognisko. Zostawi on na skórze zapach odstraszający komary i inne owady.

Jeśli mimo działania prewencyjnego, dojdzie do ukąszenia komara, dobrze mieć ze sobą żel, aerozol lub maść na ukąszenia komarów o działaniu przeciwhistaminowym.

Tego typu produkty pomogą:

  • zmniejszyć obrzęk,
  • złagodzić świąd,
  • pieczenie,
  • podrażnienie skóry.


Co na ukąszenia komarów jest równie skuteczne? Objawy ukąszeń owadów, nie tylko komarów, pomoże złagodzić maść nagietkowa, propolisowa lub z babki lancetowatej.

W aptekach są też dostępne plastry łagodzące skutki ukąszenia komarów. Osoby bardzo wrażliwe na toksyny zawarte w ślinie komarów mogą w okresie aktywności komarów suplementować tabletki z tiaminą.

Czytaj też: Preparat na komary - jaki środek wybrać?

Ukąszenie meszki

Większy ból od ukąszenia komara sprawia ukąszenie meszki. Meszka ma aparat gębowy za pomocą którego rozcina skórę, następnie chwyta się jej haczykowatymi szczękami i rozrywa znajdujące się wewnątrz tkanki. Meszka wysysa krew i wprowadza do organizmu toksyczne substancje zawarte w ślinie.

Ukąszenie meszki łatwo rozpoznać po krwawiącej rance na skórze i obrzęku wokół niej. Opuchlizna i rumień po ukąszeniu owada może się utrzymywać przez kilka dni. Jak sobie z nimi poradzić?

Jednym ze sposobów, znanym już przez nasze babcie, jest okład z cebuli, który działa antybakteryjnie. Podobne działanie wykazuje olejek lawendowy lub zioła - werbena, szałwia, tymianek. Można na miejsce ukąszenia meszki położyć okład namoczony w olejku lub naparze z ziół.

Jeśli wybieramy się na grilla lub ognisko, dobrze wziąć ze sobą wapno, które pomoże złagodzić objawy ukąszenia. Wapno można nie tylko wypić, ale także zrobić z niego okład na bolącą rankę po ugryzieniu. Ukąszenie meszki może niekiedy wywołać groźne dla zdrowia zatrucie organizmu nazywane hararą. Narażone na nie są przede wszystkim niemowlęta oraz osoby w stanie upojenia alkoholowego. Zatrucie wywołują zawarte w ślinie owada substancje. Mogą one doprowadzić do obrzęku płuc, a w skrajnych przypadkach do śmierci. W przypadku uczulenia na substancje zawarte w ślinie meszki może dojść do wstrząsu anafilaktycznego. Należy wtedy niezwłocznie wezwać karetkę pogotowia lub zawieźć osobę ukąszoną przez meszkę do szpitala.

 

 

Polecane produkty

   

 

 

 

Piotr Brzózka

Piotr Brzózka

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.