Siemię lniane – właściwości i przygotowanie

Siemię lniane

Siemię lniane to niewielkie nasiona lnu zwyczajnego o wielu właściwościach zdrowotnych. Siemię lniane szczególnie powinny stosować osoby odczuwające dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Właściwości tych nasion mają także pozytywny wpływ na skórę, włosy i paznokcie. Zastanawiasz się jak pić siemię lniane? Jak przygotować siemię lniane żeby nie straciło wartości odżywczych? A może słyszałeś, że poleca się siemię lniane na odchudzanie? Sprawdź.


Siemię lniane - co to takiego?

Siemię lniane to płaskie, 2-3 milimetrowe nasiona lnu zwyczajnego o brązowej lub złotej barwie. Nasiona te są wykorzystywane do pozyskiwania oleju. Siemię lniane znane jest z licznych właściwości zdrowotnych i wartości odżywczych, które doceniano już w starożytnym Egipcie czy Babilonie.

Zobacz także: Siemię lniane w ciąży – na zaparcia i zgagę

Siemię lniane - właściwości

Siemię lniane ma przede wszystkim pozytywny wpływ na przewód pokarmowy. Ze względu na dużą ilość zawartego w nim naturalnego błonnika, reguluje pracę jelit, a przy tym wspomaga odchudzanie. Siemię lniane działa też osłaniająco na żołądek.

Nasiona lnu zwyczajnego poprawiają funkcjonowanie układu krążenia i obniżają poziom złego cholesterolu, lipidów oraz cukru we krwi. Siemię lniane jest także źródłem magnezu, żelaza, kwasu foliowego oraz witamin E, B1 i B6. Poza zdrowotnymi właściwościami, stosuje się również siemię lniane na włosy, skórę i paznokcie.

Czytaj też: Witamina E - występowanie, działanie i właściwości

Siemię lniane na włosy

Siemię lniane wpływa korzystnie na wygląd naszych włosów, a także przyspiesza ich wzrost i zapobiega wypadaniu. Siemię lniane na włosy można spożywać w postaci naparu, ale jeżeli zależy nam przede wszystkim na poprawie kondycji naszych włosów, lepiej sporządzić maseczkę lub odżywkę.

Maseczka z siemienia lnianego sprawi, że włosy będą:

  • nawilżone,
  • gładkie i jedwabiste w dotyku,
  • będą lepiej się układać i łatwiej rozczesywać,
  • zmniejszy się także skłonność włosów do przetłuszczania.


Jak przygotować maseczkę z siemienia lnianego? Około 1/4 szklanki nasion należy zalać niewielką ilością wrzątku - taką, żeby poziom wody zakrył nasiona. Pod wpływem wrzącej wody, siemię lniane przybierze formę maski czy żelu do włosów, a to dlatego, że nasiona lnu pęcznieją po zalaniu wodą i otaczają się dużą ilością śluzu. Miksturę należy jeszcze odsączyć przez sito. Tak przygotowaną maskę nakładamy na włosy i pozostawiamy na około 30 minut, po czym dokładnie spłukujemy wodą.

Sprawdź: Jak odżywić włosy – naturalne sposoby

Siemię lniane - odchudzanie

Siemię lniane na odchudzanie? Jak najbardziej. Błonnik zawarty w siemieniu lnianym reguluje perystaltykę jelit oraz zwiększa treść pokarmową w żołądku, dając poczucie sytości. Właśnie regularność wypróżnień oraz uczucie sytości po posiłku sprawiają, że siemię lniane w dużym stopniu wspomaga proces odchudzania.

Zobacz także: Otyłość prosta – jak możesz sobie pomóc?

Siemię lniane -  jak przygotować?

Zastanawiasz się jak pić siemię lniane? A może jak jeść siemię lniane, by nie straciło swoich cennych właściwości?

Siemię lniane spożywa się najczęściej po uprzednim namoczeniu ziaren w wodzie, zmieleniu ich lub rozgnieceniu.

Przygotowując napar z siemienia lnianego - należy pamiętać, by odczekać aż nasiona napęcznieją. Najlepiej przygotować napar z siemienia lnianego tuż przed snem. Łyżkę siemienia należy zalać gorącą, ale nie wrzącą wodą i pozostawić na noc. Rano napar będzie gotowy do wypicia.

Siemię lniane można także rozgnieść lub zmielić i dodawać do owsianki, jogurtu, sałatki czy koktajlu. Ważne jest, żeby siemię lniane zmielić tuż przed spożyciem, bowiem tłuszcz zawarty w ziarnach szybko się utlenia, a co za tym idzie traci wartości odżywcze. Warto też pamiętać, że nie należy przesadzać z ilością siemienia lnianego - odpowiednią dawką będzie 10 gramów dziennie. Nie należy spożywać więcej niż 50 gramów siemienia lnianego dziennie. 

Zobacz: 12 wyjątkowych ziół do sałatek

Piotr Brzózka

Piotr Brzózka

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.