Skrzyp polny – zastosowanie i właściwości

skrzyp polny 

Skrzyp polny jest potomkiem drzew skrzypu, które porastały ziemię już 400 milionów lat temu. Dziś – choć niepozorny z wyglądu, skrzyp polny przejawia właściwości lecznicze nie do pogardzenia. Przede wszystkim skrzyp polny stosowany jest na włosy. Tabletki, czy herbata ze skrzypu przydatne są też w hamowaniu krwawień, gojeniu ran, wspomagają zrastanie kości, działają leczniczo w przypadku schorzeń układu moczowego.

Skrzyp polny – imponujący rodowód

Skrzyp polny jest rośliną wieloletnią, należącą do rodziny skrzypowatych, występującą pospolicie w całej Polsce, na łąkach, polach, pastwiskach, nasypach kolejowych, a nawet w górach.

Niepozorny skrzyp polny ma imponujący rodowód. Pierwsze skrzypy pojawiły się bowiem na ziemi około 400 milionów lat temu, w epoce paleozoiku, na długo przed pojawieniem się dinozaurów. Wówczas jednak osiągały one postać pokaźnych drzew, a świat porastały całe lasy skrzypowe.

Dziś powszechny skrzyp polny sięga kilkudziesięciu centymetrów. W rolnictwie skrzyp polny uznawany jest za chwast. W dużych ilościach jest  trujący dla zwierząt – koni, czy świń. Mimo tego, skrzyp polny znalazł zastosowanie jako roślina lecznicza oraz kosmetyczna dla ludzi.

Czytaj: Żeń-szeń - działanie, właściwości i rodzaje

Skrzyp polny na włosy

Działanie skrzypu polnego na włosy oparte jest w dużej mierze na bogactwie krzemionki, czyli jednego ze związków krzemu, zawartego w tej niepozornej roślinie.

Krzem to pierwiastek, który jest jednym z czynników odpowiadających za prawidłowe funkcjonowanie tkanki łącznej, służącej do budowy skóry, włosów, paznokci.

Oprócz tego skrzyp polny zawiera też między innymi:

  • flawonoidy,
  • saponiny,
  • polifenole,
  • potas,
  • selen,
  • sterole roślinne,
  • kwasy organiczne.


Dzięki swoim właściwościom, skrzyp polny działa hamująco na proces wypadania włosów, a także ich siwienia. Co więcej, skrzyp polny przyspiesza wzrost włosów.

Zawarty w licznych preparatach i szamponach skrzyp na włosy zmniejsza ich łamliwość i zapobiega rozdwajaniu się końcówek. Sprawia, że włosy są lepiej nawilżone. Pomaga utrzymać odpowiedni poziom wilgoci w tkance łącznej.

Właściwości skrzypu przynoszą też efekty w pielęgnacji skóry głowy, poprawiając jej elastyczność, zmniejszając podatność na łupież i choroby takie jak grzybica.

Skrzyp na włosy możemy nakładać w postaci specjalnej wcierki, przygotowanej samodzielnie z suszonego skrzypu, którego 2-3 łyżki zagotowujemy w niewielkim garnku z wodą. Można też oczywiście użyć jednego z wielu dostępnych na rynku szamponów i odżywek z zawartością skrzypu polnego.

Czytaj także: Olejek różany do twarzy i włosów - właściwości

Skrzyp polny – zastosowanie

Skrzyp polny zastosowanie znajduje nie tylko w pielęgnacji włosów, ale także skóry i paznokci. Tu znów wiodącą rolę odgrywa krzem, wzmacniający, budujący, opóźniający procesy starzenia. Nie przypadkiem przecież krzem nazywany jest pierwiastkiem urody. Skrzyp polny jest też silnym przeciwutleniaczem o właściwościach antybakteryjnych i przeciwzapalnych. 

Zawarty w skrzypie polnym krzem ma też właściwości, które pozwalają mu brać aktywny udział w mineralizacji kośćca. Naukowcy dowiedli, że w miejscu złamania kości, poziom krzemu wzrasta 50-krotnie. Nie mniej, pomocne jest dostarczenie w takiej sytuacji, jak największej ilości tego pierwiastka do organizmu.

To dlatego skrzyp polny, w postaci suplementu diety, tak często podawany  jest osobom ze złamaniami kończyn, w czasie regeneracji po ciężkich kontuzjach, a także chorującym na osteoporozę. 

Powszechnie uważa się, że podawanie skrzypu polnego przyspiesza zrastanie się kości, działa na kości wzmacniająco.

Skrzyp polny - właściwości zdrowotne

Poza wymienionymi powyżej, skrzyp polny ma też właściwości, które można wykorzystać w leczeniu stanów zapalnych układu moczowego czy nerek. Skrzyp polny działa bowiem  moczopędnie.

Skrzyp pobudza też proces wytwarzania czerwonych krwinek, przyczynia się do poprawy ogólnego stanu naczyń krwionośnych, może być stosowany pomocniczo do hamowania krwawień. Skrzyp polny pobudza także przemianę materii.

Skrzyp polny – tabletki

Skrzyp polny można nabyć w kilku postaciach. Jedną z nich są tabletki. Zawierają one zazwyczaj suchy wyciąg ze skrzypu polnego. Opakowania zawierające 30-50 tabletek kosztują zazwyczaj w granicach 6-12 złotych.

Skrzyp w tabletkach jest suplementem diety, często zawierającym też inne składniki. Dawkować należy przyjmowanie tego preparatu zgodnie z ulotką w opakowaniu.

Zobacz też: Olejek lawendowy na twarz i włosy - zastosowanie i właściwości

Herbata ze skrzypu

Herbatę ze skrzypu można kupić w postaci gotowej, w torebkach, lub też przygotować ją samodzielnie. W tym drugim przypadku najprościej jest zalać łyżkę suszonego skrzypu polnego wrzącą wodą i odstawić na kilka minut, celem mocnego zaparzenia. Można też susz zagotować razem z wodą w garnku.

Herbatę ze skrzypu można pić 3-4 razy dziennie. Należy jednak pamiętać o przeciwwskazaniach i ludowej mądrości – co za dużo to niezdrowo.

Zobacz też: Zioła i herbaty na zdrowie

Skrzyp polny – przeciwwskazania

Mimo leczniczego działania, z przyjmowaniem skrzypu polnego nie należy przesadzać. Skrzyp polny zawiera tak zwaną antywitaminę B1, a więc związek chemiczny bardzo przypominający budową witaminę B1 i z tego powodu łatwo ją zastępujący, ale posiadający inne właściwości. To sprawia, że skrzypu polnego nie powinno się przyjmować dłużej niż przez miesiąc, a w trakcie kuracji co tydzień zaleca się robić 3-dniowe przerwy.

Skrzyp polny w ciąży

Przyjmowanie skrzypu polnego w ciąży jest źródłem kontrowersji. Część źródeł podaje, że jest to wskazane ze względu na krzem, którego potrzebuje płód w okresie intensywnego wzrostu, inne zaś badania podkreślają, że skrzyp polny powoduje wypłukiwanie potasu. W każdym razie, skrzyp polny z pewnością powinien znaleźć się w wykazie roślin i substancji, co do których musi się wypowiedzieć lekarz prowadzący ciążę. 

Sprawdź też: Olejek z drzewa herbacianego - zastosowanie i właściwości

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.