Sucha skóra – jak ją pielęgnować?

 Sucha skóra

Pod wpływem zimna czerwienieje, częściej zdarzają się stany zapalne. Wiatr ją podrażnia, a słońce szybko odwadnia. Sucha skóra jest najcieńsza, najwrażliwsza i wymaga szczególnej pielęgnacji. Od rana do wieczora.

W zdrowej skórze jest 60 – 70 proc. wody. Taki stan nawilżenia warunkuje prawidłowe napięcie tkankowe i zależy on nie tylko od ilości dostarczanej z zewnątrz i wewnątrz wody, ale także od zdolności jej zatrzymywania. Tymczasem cera sucha często zawiera mniej niż 10 proc. wody. Przewlekle utrzymująca się suchość nie tylko pogarsza wygląd skóry. Wytwarza się wtedy niewielka ilość ochronnych lipidów, łoju. Skóra może piec, czerwieni się, swędzi, pojawiają się na niej plamy. Najczęściej sucha skóra występuje na:

  • twarzy,
  • dłoniach,
  • kolanach,
  • łokciach,
  • stopach.

Czytaj też: Regulacja i stylizacja brwi - praktyczne wskazówki

Czym myć suchą skórę?

Osoby mające skórę suchą powinny zaczynać dzień od umycia jej letnią, miękką wodą lub bezalkoholowym tonikiem. Przy takiej cerze należy zrezygnować z mocno zasadowych mydeł i detergentów oraz wystrzegać się twardej wody. Do jej mycia zalecane są emolienty, które przywracają równowagę kwasowo-wodno-lipidową skóry oraz przyspieszają procesy regeneracyjne naskórka.

Do każdej kąpieli dobrze byłoby stosować olejki natłuszczające. Warto wypróbować także babcine sposoby i fundować sobie nawilżające kąpiele z dodatkiem krochmalu. Aby je przygotować, 10 łyżek mąki ziemniaczanej mieszamy w małej ilości zimnej wody, potem wlewamy płyn do litra wrzątku i ciągle mieszając doprowadzamy do wrzenia. Wlewamy do wanny. Można też dodawać do wody kilka łyżek oleju z: awokado, ogórecznika, oliwy z oliwek lub też specjalnych olejów do kąpieli kupionych w aptece. Susząc ciało po umyciu, nie pocierajmy go ręcznikiem! Delikatnie tylko go przyciskajmy w różnych miejscach.

Czytaj: Osiem przepisów na domowy peeling do twarzy i ciała

Jak wybrać krem do suchej skóry?

Musi być bogaty w substancje odżywcze oraz nawilżające, takie jak aloes czy kwas hialuronowy. Jeśli większość czasu spędzamy w pomieszczeniu z suchym powietrzem, trzeba nałożyć dodatkową cienką warstwę kremu. Suchej skórze często brakuje lipidów, tworzących na powierzchni naskórka ochronną warstwę.

By uniemożliwić za szybkie odparowywanie wody, przyda się krem, zawierający takie składniki jak: olej z kiełków pszenicy, migdałów, awokado, jojoby. Obecne w nich NNKT przywracają̨ równowagę̨ kwasowo-wodno-lipidową skóry, ułatwiają̨ przyswajanie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach oraz przyspieszają̨ procesy regeneracyjne naskórka. Nawilżenie zapewnią substancje zatrzymujące wodę w głębi naskórka, np. filagryna lub kwas hialuronowy.

Najsilniejsze właściwości nawilżające wykazuje wazelina. Przy jej zastosowaniu redukcja przeznaskórkowej utraty wody wynosi 98 proc. Wybierając fluid, postawmy na kosmetyki o lżejszej, bardziej wodnej konsystencji. Uważajmy na glicerynę, która może przesuszać skórę. Makijaż zmywajmy łagodnym kremem czyszczącym lub mleczkiem kosmetycznym do cery suchej, chłodnym naparem z rumianku lub wodą destylowaną. Na noc najlepsze są kremy z naturalnych olejków, np. z awokado lub migdałów, zawierające kwas mlekowy (lactic acid) lub mocznik (urea). Te substancje pomogą nawilżyć nawet najbardziej suchą skórę.

Czytaj: Osiem przepisów na domowy peeling do twarzy i ciała

Jak nawilżyć suchą skórę?

Regularnie trzeba stosować kremy, maseczki, balsamy do skóry suchej i wrażliwej. Maseczkę nakładamy raz w tygodniu. Można ją przygotować z roztartego owocu awokado. Zabiegiem kosmetycznym, który długotrwale nawodni skórę, jest mezoterapia kwasem hialuronowym. Kwas ten to fizjologiczny składnik tkanek, który wiąże wodę w naskórku. Jego iniekcja to również sposób na pobudzenie tkanek skóry do autoregeneracji.

Bez względu na to, jak bardzo przyłożymy się pielęgnacji skóry suchej, trzeba też nawilżać ją od środka, pijąc codziennie około dwóch litrów wody. Poza tym nasza skóra potrzebuje codziennie odpowiedniej dawki witaminy A, biotyny i witaminy D, których brak przyczynia się do łuszczenia się skóry. Znajdziemy je w owocach, warzywach, jajkach i produktach zbożowych.

Autor: Marzena Maciejczyk 

 

Sprawdź: Kosmetyki do makijażu twarzy

 

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.