Tasiemiec u dziecka – jak się objawia? Przyczyny, leczenie

Nie tak łatwo rozpoznać, że u dziecka występuje tasiemiec. Ten pasożyt często nawet przez kilka lat nie daje żadnych objawów. Kiedy jednak do nich dojdzie, dziecko może skarżyć się m.in. na ból brzucha, dolegliwości bólowe głowy, nudności, może nie mieć apetytu, być apatyczne i schudnąć. Główną przyczyną występowania go u dzieci są zaniedbania higieniczne. Tasiemca na ogół leczy się farmakologicznie.

tasiemiec-u-dziecka

Czym jest tasiemiec u dziecka?

Tasiemiec u dziecka lub u dorosłej osoby to rodzaj robaka bytującego w ludzkim układzie pokarmowym. Ten pasożyt ma charakterystyczny kształt, najczęściej jest długi i płaski, podzielony na specyficzne segmenty, co sprawia, że wyglądem przypomina taśmę, stąd nazwa tego bytu. Może osiągać długość od 10 cm do nawet 20 metrów.

Wyróżnia się kilka rodzajów tasiemca:

  • uzbrojony,
  • nieuzbrojony,
  • bruzdrogłowiec szeroki,
  • karłowaty,
  • bąblowcowy.

Tasiemiec z reguły umiejscawia się w ciele ludzkim w jelicie, czyli bardzo długim organie systemu trawiennego, zdarza się jednak, że atakuje np. mózg, serce, mięśnie, czy gałkę oczną człowieka. Za jego pojawienie się w ludzkim ciele najczęściej odpowiada niedostateczny poziom higieny osobistej.

Objawy tasiemca u dziecka

Objawy tasiemca u dziecka mogą nie być zauważone przez długi czas, często bowiem na początku nie daje żadnych symptomów.

Wraz z upływem czasu jednak mogą pojawiać się:

  • bóle brzucha,
  • nudności,
  • wymioty,
  • bóle głowy,
  • problemy z jedzeniem (zmniejszenie apetytu lub rzadziej – zwiększenie łaknienia),
  • biegunki,
  • kłopoty z koncentracją,
  • senność,
  • spadek wagi.

Niekiedy tasiemiec u dziecka manifestuje się reakcją alergiczną, taką jak np. wysypka na skórze albo też bladością skóry, ciągłym zmęczeniem oraz anemią. Jeśli natomiast pasożytuje poza jelitem, np. w takich narządach jak serce, mózg i gałka oczna, może wywoływać takie objawy jak odpowiednio:

  • zaburzenia rytmu serca,
  • drgawki,
  • częściowy zanik widzenia (a niekiedy całkowita niemożność widzenia).

Czasami w kale dziecka rodzice obserwują kawałki tasiemca (jego segmenty).

Przyczyny występowania tasiemca u dziecka

Tasiemiec pojawia się w dziecięcym organizmie przede wszystkim dlatego, że nie zostały zachowane zasady prawidłowej higieny. Owa higiena dotyczy zarówno mycia rąk przez malca, jak i przygotowywania posiłków, które lądują na talerzu dziecka.

Jeśli dziecko po oddaniu kału, podtarło się i nie umyło rąk, wielce prawdopodobne, że pasożyty takie jak tasiemce, jeśli w kale się znajdują, przedostaną się do układu pokarmowego podczas jedzenia lub zabawy (dzieci bowiem bardzo lubią brać do buzi zabawki, które wcześniej obracały w rączkach).

Tasiemcem można zarazić się również spożywając nieodpowiednio przygotowane mięso oraz rybę. Jeśli nie zostaną one dogotowane lub gdy podamy dziecku surowe mięso (szczególnie wołowe lub wieprzowe) albo rybę, w których znajdują się larwy tasiemca, mogą one bez przeszkód trafić do dziecięcego jelita. Tasiemczyca może ponadto wystąpić jeśli dziecko zje nieumyty owoc lub warzywo zainfekowane tasiemcem.

Jak leczy się tasiemca u dziecka?

Lekarz najczęściej zleca wykonanie badania kału, na podstawie którego można ustalić z jakim rodzajem tasiemca mamy do czynienia. Wówczas podaje się lek, którego jednorazowe podanie często kończy sprawę. Niekiedy jednak kuracja trwa kilkanaście dni. Ponadto czasem trzeba do podstawowego preparatu dołączyć zażywanie steroidów.

Jeśli występuje podejrzenie, że tasiemiec umiejscowił się poza jelitem, przeprowadza się tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny danego organu. Jeśli domysły się potwierdzą, wówczas zwykle lekarz rozprawia się z przeciwnikiem wykonując zabieg chirurgiczny zmierzający do usunięcia intruza z ciała.

Jak zapobiegać tasiemcowi u dziecka?

Najprostszy sposób na uniknięcie zarażenia się tasiemcem to odpowiednia higiena osobista. Przed każdym posiłkiem należy myć ręce, a także po każdej wizycie w toalecie oraz pobycie na dworze. Ponadto podawane dziecku owoce i warzywa należy dokładnie myć, a mięso i ryby, które serwujemy swoim pociechom, powinny być prawidłowo przygotowane (powinny przejść dokładną obróbkę termiczną) oraz kupione z pewnego źródła.

Poza tym warto podawać dziecku kiszonki (np. ogórki kiszone, kapustę kiszoną) oraz czosnek, za którymi tasiemiec nie przepada.

Jeżeli w domu mieszkają zwierzęta (takie jak psy i koty), powinnyśmy regularnie je odrobaczać, dbać o czystość legowiska oraz wyczesywać sierść pupili.

Autor: Olga Tomaszewska

Czytaj też:

Olga Tomaszewska

Olga Tomaszewska

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.