Lek na biegunkę - co na biegunkę u dziecka i dorosłego?

 Lek na biegunkę

Lek na biegunkę? Większość osób pomyśli – węgiel. Na biegunkę stosuje się jednak także wiele innych specyfików. W lekkich przypadkach może się okazać, że lek na biegunkę w ogóle nie jest potrzebny. Gdy jednak rozwolnienie utrzymuje się przez dłuższy czas, należy udać się do lekarza, by ten dobrał lek na biegunkę, uprzednio diagnozując jej przyczyny. Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku dzieci, które są bardzo narażone na odwodnienie. Zobacz co na biegunkę u dziecka będzie najskuteczniejsze, jaki lek na biegunkę można zaaplikować dorosłym, czy jest skuteczny domowy sposób na biegunkę, co jeść na biegunkę?

Lek na biegunkę - czym jest biegunka

Biegunka to stan, w którym oddaje się stolec zbyt często lub też jego ilość jest zwiększona przy jednoczesnej zmianie konsystencji na płynną lub półpłynną. Światowa Organizacja Zdrowia określa nawet precyzyjnie parametry, jakie musi spełniać stolec, aby można było mówić o biegunce. To więcej niż 3 wypróżnienia w ciągu 24 godzin albo też wydalenie płynnych stolców o łącznej masie ponad 200 gram na dobę.

Lek na biegunkę - przyczyny biegunki

Lek na biegunkę dobieramy w zależności od przyczyny wystąpienia rozwolnienia. A może nim być zarówno zakażenie wirusowe (na przykład grypa żołądkowa), jak i bakteryjne (Salmomnella), przy czym to pierwsze jest zdecydowanie częstsze. Ale to nie wszystko. Bardzo często biegunka ma podłoże nerwowe – luźne stolce oddajemy z powodu nadmiernego stresu. Do tego należy dołożyć wszelkiego rodzaju zatrucia. Biegunka powodowana jest też niewłaściwą dietą, lekkomyślnym mieszaniem składników (np. suszone śliwki plus kefir), nadmiarem lub niedoborem różnych substancji w organizmie. Jeśli biegunka jest jednorazowym ”incydentem” nie należy się nią zbytnio przejmować. Jeśli luźne stolce się powtarzają, należy się zgłosić do lekarza, aby ten zdiagnozował problem i zaordynował odpowiedni lek na biegunkę.

Lek na biegunkę - konsekwencje biegunki

Zazwyczaj biegunka jest niegroźna, choć niekiedy towarzyszą jej bóle brzucha, osłabienie i gorączka. Jednak przybierając ostrą lub przewlekłą postać, biegunka może doprowadzić do odwodnienia organizmu oraz zaburzeń gospodarki elektrolitowej. Szczególnie należy uważać w przypadku dzieci – pamiętajmy, że biegunka jest na świecie drugą - po zapaleniu płuc - przyczyną umieralności dzieci poniżej 5 roku życia.

Zobacz też: Krople żołądkowe - na co pomagają?

Lek na biegunkę - rodzaje leków

Leki na biegunkę dzielimy na kilka grup:

  • Leki na biegunkę adsorpcyjne, których działanie polega na wiązaniu ze sobą różnych substancji. Zaliczyć do tej grupy można węgiel. Na biegunkę stosuje się też leki z diosmektytem.
  • Leki na biegunkę działające na receptory opiodowe w jelitach. Wyróżnić wśród nich można leki na biegunkę zawierające loperamid, a także bazujące na działaniu difenoksylatu.
  • Leki zna biegunkę antybakteryjne, na przykład zawierające substancję czynną nifuroksazyd.

Węgiel na biegunkę

Węgiel na biegunkę to pierwsze, co większości z nas przychodzi na myśl, kiedy w grę wchodzi rozwolnienie. Tak zwany węgiel leczniczy to lek na biegunkę wytwarzany z miazgi drzewnej w temperaturze blisko 1000 stopni. Węgiel na biegunkę stosujemy, ponieważ ma on silne właściwości adsorpcyjne, dzięki którym wiąże ze sobą bakterie oraz toksyny, a następnie wraz z nimi jest wydalany z organizmu. Ale uwaga: węgiel na biegunkę nie może być stosowany zbyt długo, ponieważ wiąże ze sobą nie tylko substancje szkodliwe, ale i te pożyteczne, na przykład witaminy.

Co na biegunkę u dziecka

Co na biegunkę u dziecka – to bardzo ważne pytanie ze względu na konsekwencje, jakie może mieć biegunka dla małych dzieci. Decyzje o podaniu leku na biegunkę dla dzieci powinien podjąć lekarz po dokładnym rozpoznaniu przyczyn rozwolnienia. Tym, co możemy zrobić sami, jest intensywne nawadnianie organizmu malucha – dobra jest do tego niegazowana woda źródlana. Zapobiegnie to odwodnieniu wywołanemu przez biegunkę. Ponieważ jednak rozwolnienie powoduje również utratę elektrolitów, zaleca się stosowanie specjalnych preparatów uzupełniających elektrolity, które powinny być dostępne w każdej aptece.

Kolejnym specyfikiem, który powinniśmy podać na biegunkę dla dzieci probiotyki, które przywrócą zubożałą florę bakteryjną jelit. W tym przypadku również zasięgnijmy porady lekarza lub farmaceuty.

Przeczytaj także: Wzdęcia u noworodka - co na gazy u niemowlaka?

Domowy sposób na biegunkę – co jeść na biegunkę

Ponieważ rozwolnienie w wielu przypadkach nie jest niczym groźnym, niekiedy wystarczy domowy sposób na biegunkę – jeden z wielu. Do niedawna za najlepszy domowy sposób na biegunkę uważano całkowitą głodówkę. Obecnie coraz częściej odchodzi się od tego przekonania. W zamian zaleca się jedzenie odpowiednich potraw, do których zaliczyć można jagody. Na biegunkę dobre są też:

  • kisiel,
  • budyń,
  • biały ryż,
  • kleik,
  • biszkopty,
  • pieczywo pszenne,
  • marchew,
  • gotowane jabłko,
  • banany.

Wykluczyć natomiast należy z diety produkty bogate w błonnik, takie jak:

  • surowe owoce i warzywa (w tym śliwki, jabłka i gruszki),
  • płatki owsiane,
  • pieczywo razowe,
  • tłuste mleko,
  • śmietanę,
  • tłuste wędliny,
  • podroby.

Do picia najlepsza jest woda, nie powinno się natomiast pić kawy, herbaty, alkoholu oraz napojów gazowanych. 

Czytaj też: Domowe sposoby na zaparcia - co na zaparcia? Leki, dieta

Konsultacja merytoryczna: lek. Mateusz Kowalczyk, Centrum Medyczno-Rehabilitacyjne Kolińskiego.

 

Piotr Brzózka

Piotr Brzózka

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.