Termometr elektroniczny – bezpieczny do czoła, ucha i pod pachę

 Termometr elektroniczny

Termometr elektroniczny to bezpieczne urządzenie mierzące temperaturę ciała. W zależności od jego rodzaju można dokonywać pomiaru zbliżając go do czoła, dotykając ucha lub trzymając pod pachą. Wybierając termometr należy zwrócić uwagę w jakim miejscu będzie dokonywany pomiar oraz czy przeznaczony będzie dla dorosłego czy dziecka.

Termometr powinien znajdować się w każdym domu, gdyż temperatura ciała wskazuje na stan zdrowia organizmu. Optymalna to 36,6 °C, natomiast jej podwyższenie wskazuje na stan zapalny. Po wycofaniu z produkcji termometru rtęciowego najpopularniejszy stał się termometr elektroniczny.

Termometr elektroniczny – rodzaje

Obecnie na rynku dostępne są różne rodzaje termometrów. Najpopularniejszy z nich to termometr elektroniczny, który można podzielić następująco:

  • tradycyjny termometr elektroniczny pod pachę, do ust lub odbytu,
  • termometr bezdotykowy, który wystarczy zbliżyć do czoła,
  • termometr elektroniczny do ucha,
  • termometr elektroniczny – smoczek przeznaczony dla najmłodszych dzieci.

Dokonując wyboru termometru należy zwrócić uwagę na jego wykonanie, dokładność pomiaru, a także kto będzie z niego korzystał.

Termometr elektroniczny – działanie

Działanie termometrów różni się w zależności od ich rodzaju. Tradycyjny termometr elektroniczny dokonuje pomiaru przez wbudowaną sondę z czujnikiem. Wynik wyświetlany jest na cyfrowym wyświetlaczu z dokładnością  ±0,1°C. Czas pomiaru to od kilku sekund do kilku minut w zależności od modelu.

Termometr bezdotykowy oraz termometr elektroniczny do ucha wykorzystują działanie podczerwieni. Aby zmierzyć temperaturę ciała termometrem bezdotykowym wystarczy zbliżyć go np. do czoła na odległość do kilkunastu centymetrów. Natomiast drugi typ wymaga kontaktu z uchem. Jego dokładność to około ±0,1°C do ±0,01°C. Poza dużą precyzją, zaletą tego rodzaju termometru jest błyskawiczny czas pomiaru od 1 do 3 sekund.

Termometr smoczek dokonuje pomiaru w ustach dziecka poprzez sondę z czujnikiem. Zarejestrowaną temperaturę można odczytać na wyświetlaczu. Czas trwania pomiaru to 1-3 minut.

Czytaj też: Termometr dla niemowlaka i dla dzieci - jaki wybrać?

Termometr elektroniczny – jak używać?

Przed przystąpieniem do pomiaru należy zawsze przeczytać instrukcję obsługi urządzenia, bez względu na jego stopień zaawansowania technicznego.

Klasyczny termometr elektroniczny należy po włączeniu umieścić pod pachą, w odbycie lub ustach i trzymać tyle, ile zaleca producent. Najbardziej precyzyjny wynik osiąga się z odbytu, jednak tę metodę powinni stosować lekarze, a w domowych warunkach lepiej dokonywać pomiaru pod pachą lub w ustach. Warto pamiętać, iż temperatura, ze względu na miejsce pomiaru, może różnić się o kilka dziesiątych °C. 

Termometr bezdotykowy jest bardzo prosty w obsłudze – wystarczy zbliżyć go do czoła lub innej części ciała na odległość od kilu do kilkunastu centymetrów. Tego rodzaju mierniki mają bardzo często funkcję zapamiętywania poprzedniego wyniku, co dodatkowo ułatwi kontrolę objawów choroby.

Ponadto ten rodzaj termometru może być wykorzystywany do mierzenia temperatury wody czy mleka.

Termometr elektroniczny do ucha mierzy temperaturę błony bębenkowej oraz otaczających ją tkanek, dlatego niezbędne jest włożenie go do ucha. Należy zrobić to delikatnie i ostrożnie. Wykonany pomiar wyświetli się na wyświetlaczu. Podobnie, jak w przypadku miernika bezdotykowego, ten również często posiada funkcję zapamiętywania poprzednich pomiarów.

Termometr smoczek należy umieścić w ustach dziecka na 1-3 minut. Dodatkowo może on służyć uspokojeniu dziecka. Należy jednak pamiętać, że jest to produkt medyczny i nie wolno zastępować nim klasycznego smoczka.

Sprawdź: Nebulizator - czym jest, jak go wybrać i stosować?

Termometr elektroniczny – czy jest bezpieczny?

Termometry elektryczne są zdecydowanie bezpieczniejsze niż wycofane z produkcji termometry rtęciowe. Większość z nich jest dodatkowo wodoodporna.

Klasyczny termometr jest bezpieczny, jednak nadaje się tylko dla osób, które są w stanie utrzymać go pod pachą lub w ustach przez kilka minut.

Zdecydowanie szersze zastosowanie mają bezdotykowe termometry oraz termometry douszne. Te nadają się także dla dzieci i osób starszych ze względu na szybkość pomiaru. Wykorzystanie promieniowania podczerwonego nie niesie za sobą żadnych konsekwencji.

Największe obawy budzi termometr elektroniczny do ucha. Należy pamiętać, iż końcówka termometru jest tak skonstruowana, aby nie uszkodzić błony bębenkowej. Ponadto kanalik uszny dziecka jest mniejszych rozmiarów niż kapturek miernika, przez co nie ma niebezpieczeństwa kontaktu z delikatnymi częściami ucha.

Termometr smoczek przeznaczony jest dla najmłodszych dzieci, które przyzwyczajone są do smoczka. Korzystanie z niego jest bezpieczne, natomiast przed użyciem niezbędne jest zapoznanie się z instrukcją obsługi.

Sprawdź także: Termometr na podczerwień - dla dzieci i niemowląt - jak stosować?

Termometr elektroniczny dla dzieci

Wybór termometru dla dzieci uzależniony jest przede od: wieku, usposobienia dziecka.

Starsze dzieci, które potrafią przez kilka minut spokojnie trzymać termometr pod pachą lub w ustach mogą korzystać z klasycznych mierników elektronicznych.

Natomiast dla mniejszych, które są mocno ruchliwe bardziej odpowiednie będą termometry bezdotykowe lub douszne. Ponadto mogą być również wykorzystywane do kontrolowania temperatury wody, mleka i innych posiłków.

Termometr smoczek sprawdza się, gdy dziecko z chęcią korzysta ze smoczka na co dzień. Jednak w przypadku płaczu dziecka pomiar jest niemożliwy. 

Autor: Dominika Rusek

Czytaj także: Nebulizator dla dzieci i niemowląt - jaki wybrać?



 

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.