Woda na zdrowie – którą wybrać?

 Woda na zdrowie

Optymalne nawilżenie wszystkich komórek ciała, świetna cera, dobra figura, lotny umysł, doskonałe samopoczucie. To wszystko można osiągnąć dzięki zwykłej wodzie. A można chcieć jeszcze więcej! Woda butelkowana spełnia różne funkcje. Wystarczy wiedzieć, kiedy po którą warto sięgnąć.

Wody butelkowane zawierają działające pozytywnie na nasz organizm jony:

  • wapnia (Ca2+),
  • potasu (K+),
  • magnezu (Mg2+),
  • sodu (Na+),

a ponadto chlorki (Cl–), siarczany (SO42–), wodorowęglany (HCO3–) oraz żelazo. Każdy z tych składników może nam pomóc, gdy na przykład jesteśmy zmęczeni, mamy niskie ciśnienie, kłopoty z sercem czy nerkami. Dlatego kupując wody sprawdzajmy etykiety i wybierajmy te, które pomogą rozwiązać nasz problem.

Sprawdź: 11 przepisów na rozgrzewające herbatki

Na lepszą koncentrację

Osoby pijące duże ilości kawy, żyjące w stresie, rozdrażnione, przemęczone powinny pić wodę o zwiększonej zawartości magnezu (przynajmniej 50 mg/l). Pierwiastek ten wzmacnia system nerwowy i reakcje obronne organizmu. Magnez zawarty w wodzie wchłania się 30 razy lepiej niż ten, który znajduje się w pożywieniu. Jeśli chcemy zapewnić sobie jego optymalną przyswajalność, poszukajmy wody, w której ilość wapnia jest dwa razy większa od ilości magnezu.

Na mocniejsze kości

Nie tylko kobietom zagrożonym osteoporozą może pomóc woda o zwiększonej zawartości wapnia (minimum 150 mg/l). Pierwiastek ten reguluje też przemianę materii. Dobrze wpływa na leczenie procesów zapalnych i na krzepliwość krwi. Wody zawierające magnez i wapń mają również znaczące ilości wodorowęglanów, dzięki czemu alkalizują̨ treść żołądkową. Mają korzystne działanie w nadkwasocie, ale też w początkowych stadiach cukrzycy, gdyż wpływają̨ na obniżenie stężenia glukozy we krwi i w moczu.

Na kondycję

Osobom ciężko pracującym, uprawiającym sport lub przebywającym w upale odzyskać siły pomogą wody o stężeniu chlorku sodu od 3 do 15 g/l. Regulują gospodarkę wodną oraz uzupełniają wydalaną z organizmu sól. Niedobór sodu w organizmie może doprowadzić do nieprawidłowego funkcjonowania mózgu, odwodnienia, osłabienia, skurczów mięśni. Ostrożność w korzystaniu z tej wody powinny zachować kobiety w ciąży oraz osoby z niewydolnością̨ układu krążenia i nerek, gdyż̇ nadmiar sodu przyczynia się̨ do występowania nadciśnienia tętniczego i obrzęków.

Czytaj też: Zielona herbata – właściwości. Czy można pić w ciąży?

Na zaparcia

Wody, w których zawartość́ siarczanów przekracza 250 mg/l, są wskazane przy schorzeniach woreczka żółciowego, w zaburzeniach trawienia i przemiany materii oraz dla osób zmagających się z uporczywymi zaparciami. Działają̨ korzystnie w początkowych stadiach cukrzycy, wpływając na aktywność́ insuliny i obniżając stężenie glukozy we krwi i w moczu.

Gazowana czy niegazowana?

Wiele osób boi się, że woda gazowana może mieć negatywny wpływ na ich zdrowie. Prawda jest taka, że napojów z CO2 powinni unikać jedynie ci, którzy mają problemy ze zgagą, niestrawnością, bólami żołądka czy infekcjami gardła. Dwutlenek węgla może nasilać tego typu dolegliwości – powodować odbijania, bóle brzucha, wzdęcia czy podrażniać gardło i żołądek. Nie poleca się również wody gazowanej dzieciom.

Natomiast warto po nią sięgać po zakończeniu aktywności fizycznej, ponieważ lepiej i szybciej nawodni organizm oraz uzupełni stracone elektrolity. Autorzy edukacyjno-informacyjnego programu „Woda dla zdrowia” twierdzą nawet, że pod względem zdrowotnym woda gazowana jest znacznie korzystniejsza dla naszego organizmu od wody niegazowanej, szczególnie po otwarciu i gdy trzymamy ją w cieple, ponieważ dwutlenek węgla powstrzymuje rozwój bakterii.

Autor: Marzena Maciejczyk 

 

Zobacz: Mleko - pić czy nie pić?

 

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.