Wrastające włoski - na nogach, po depilacji, co zrobić

Wrastające włoski na nogach, wrastające włoski łonowe, wrastające włoski na twarzy, na brodzie, na udach, pod pachami. Jak sobie z tym poradzić? Wybrać krem na wrastające włoski czy inne preparaty? Jakie są sposoby na wrastające włoski?

Wrastające włoski na nogach

Wrastające włoski po depilacji - dlaczego włoski wrastają?

Wrastające włoski to odrastające włosy, które nie są w stanie przebić się przez skórę. Przyczyny tego stanu mogą być dwie - albo włoski są zbyt słabe albo naskórek jest zbyt gruby. Najczęściej mamy do czynienia z wrastającymi włoskami po depilacji woskiem lub elektrycznym depilatorem. Takie metody golenia sprawiają, że włosy są zbyt słabe by przebić się na zewnątrz. Niekiedy zostają w mieszku włosowym. Nie oznacza to jednak, że problem ten dotyczy tylko osób, które używają depilatorów lub wosku do golenia.

Wrastające włoski po goleniu jednorazową maszynką to równie powszechny problem. W tym przypadku włoski zamiast rosnąć prosto, często zmieniają kierunek wzrostu i dlatego nie przebijają się przez skórę. Poza tym golenie maszynką sprawia, że naskórek twardnieje i uniemożliwia włoskom wyjście na zewnątrz. Wrastaniu włosków często towarzyszy zapalenie mieszków włosowych, które objawia się czerwonymi, swędzącymi krostkami lub bolesnymi guzkami.

Zobacz: Plastry do depilacji - najskuteczniejsze plastry do depilacji

Wrastające włoski na nogach, na twarzy, na udach, wrastające włoski łonowe, czyli gdzie wrastają włosy

Kobiety najczęściej narzekają na wrastające włoski na nogach i wrastające włoski bikini. Mężczyźni natomiast na wrastające włoski na twarzy i szyi.

Wrastające włoski mogą pojawiać się we wszystkich depilowanych miejscach, szczególnie w miejscach, gdzie doszło do uszkodzenia naskórka.

Sposób na wrastające włoski

Jeśli to możliwe, dobrze jest wrastające włoski wyciągnąć wysterylizowaną pęsetą, zanim dojdzie do zapalenia mieszków włosowych. Oczywiście taki zabieg warto wykonać, jeśli mamy pojedyncze wrastające włoski. Jeśli powstał stan zapalny, to również dobrze jest wrastające włoski wyciągnąć na zewnątrz, pamiętając o zachowaniu zasad antyseptyki, gdyż przyspieszy to proces gojenia. Nie należy przy tym wyciskać krostek lub w nich dłubać.

Jeśli doszło do zapalenia mieszków włosowych, dobrze jest zrobić sobie przerwę w depilacji lub zastosować inną metodę depilacji, a być może zmienić metodę na stałe.

Ważne jest także złuszczanie martwego naskórka oraz stosowanie dermokosmetyków na wrastające włoski. Co na wrastające włoski jest skuteczne? Wśród preparatów na wrastające włoski dostępnych w aptekach i drogeriach można wymienić:

  • płyn na wrastające włoski po depilacji,
  • krem na wrastające włoski,
  • maść na wrastające włoski,
  • peeling na wrastające włoski.

Wymienione preparaty na wrastające włoski w formie płynu, maści lub kremu najczęściej zawierają kwas mlekowy, glikolowy lub salicylowy. Ich stosowanie sprawi, że naskórek stanie się miękki, co umożliwi odrastającym włosom przebicie się przez skórę. Ważne jest nie tylko zmiękczanie, ale także złuszczanie martwego naskórka peelingami. Oprócz peelingu, dobrze jest zainwestować w balsam nawilżający. Regularne nawilżanie skóry również pomoże w pozbyciu się problemu wrastających włosków. Miękka i nawilżona skóra pozwoli przedostać się odrastającym włosom na zewnątrz.

Jeśli problem wrastających włosków nawraca, warto zastanowić się nad wykonaniem zabiegu depilacji laserowej. Zabieg laserowej depilacji pozwoli pozbyć się nie tylko problemu wrastających włosków, ale też sprawi, że będzie można w ogóle zapomnieć o depilacji. 

Sprawdź też: Olej lniany - właściwości, zastosowanie na włosy i twarz

Domowe sposoby na wrastające włoski - szorstka rękawica i aspiryna na wrastające włoski

Oprócz stosowania preparatów na wrastające włoski dostępnych w aptekach i drogeriach można także skorzystać z domowych sposobów na wrastające włoski. Zamiast inwestować w peeling na wrastające włoski można użyć szorstkiej rękawicy lub szczotki ryżowej. Taki zabieg usunie martwy naskórek, wygładzi skórę oraz poprawi mikrokrążenie. Należy jednak pamiętać, że nie powinny go wykonywać osoby o wrażliwej skórze, skłonnej do alergii, dla nich zdecydowanie lepszy będzie peeling.

Inny domowy sposób to maska z aspiryny na wrastające włoski. Aspiryna pomoże szybciej wyleczyć zapalenie mieszków włosowych. Aby wykonać maskę, należy dwie tabletki aspiryny rozpuścić w łyżce wody oraz dodać łyżeczkę miodu. Tak przygotowaną maseczkę wystarczy nałożyć na 10 minut w miejscu, gdzie wystąpił stan zapalny

Zobacz też: Olejek eukaliptusowy - właściwości i zastosowanie

Piotr Brzózka

Piotr Brzózka

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.