Wypryski na twarzy - przyczyny, rodzaje, leczenie, diagnoza

Wypryski na twarzy kojarzą się przede wszystkim z trądzikiem młodzieńczym, czyli dolegliwością skórną okresu dojrzewania. Tymczasem coraz więcej kobiet narzeka na ropne wypryski na twarzy po 30-tce. Wypryski na twarzy po 40 są częstym powodem wizyt u lekarzy dermatologów. Jakie mają wypryski na twarzy przyczyny? Co na wypryski na twarzy jest skuteczne?

 Wypryski na twarzy

Wypryski na twarzy - przyczyny

Wypryski na twarzy to dolegliwość związana z nieprawidłową pracą gruczołów łojowych w skórze. Jeśli gruczoły łojowe produkują nadmierną ilość łoju, to sebum zamiast zostać wydalone w całości na zewnątrz, zostaje w gruczołach. Wypryski na twarzy powstają na skutek pęknięcia gruczołu od nadmiaru łoju. Dochodzi wtedy do stanu zapalnego, który objawia się ropnymi wypryskami na twarzy, grudkami, krostami. Wypryski na twarzy mogą też powstać przez zatkanie mieszków włosowych, pojawiają się wtedy czarne lub białe wypryski na twarzy nazywane zaskórnikami.

Wypryski na twarzy powstałe w wyniku nadmiernej produkcji łoju to trądzik - dolegliwość skórna kojarzona przede wszystkim z okresem dojrzewania, stąd też określenie trądzik młodzieńczy.

Nieprawidłowa praca gruczołów łojowych w okresie młodzieńczym jest wywołana zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą w ciałach nastolatków. To zupełnie normalne i w większości przypadków problem znika po kilku latach.

Jednak do dermatologów coraz częściej zgłaszają się kobiety z wypryskami na twarzy po 40-tce czy ropnymi wypryskami na twarzy po 30-tce. Skąd się biorą wypryski na twarzy w tym wieku?

Mogą one mieć związek z niewłaściwą dietą, niedoborem witamin - zwłaszcza witaminy A i witamin grupy B, wahaniami hormonów oraz predyspozycjami genetycznymi. Wypryski na twarzy pojawiają się także na skutek zaburzeń trawienia, alergii pokarmowych oraz zaburzeń w funkcjonowaniu wątroby. Również nadmierny stres lub używki sprawiają, że na twarzy pojawiają się krosty. Niekiedy wystarczy bardziej zadbać o higienę twarzy, zmienić kosmetyki lub odwrotnie - przestać zmieniać je zbyt często, by pozbyć się z twarzy szpecących wyprysków.

Zobacz też: Maść nagietkowa na trądzik - zastosowanie

Ropne wypryski na twarzy po 30 i wypryski na twarzy po 40

Mogłoby się wydawać, że trądzik dorosłych to oksymoron i jeśli występuje u osób dorosłych, to jest to zjawisko marginalne. Tymczasem prawie połowa kobiet w przedziale wiekowym 20-30 lat zmaga się z tym problemem. Co więcej wypryski na twarzy ma prawie jedna czwarta kobiet, w wieku od 30 do 40 lat.Trądzik dorosłych wygląda jednak inaczej niż trądzik młodzieńczy, a wypryski na twarzy pojawiają się w innych miejscach. Trądzik młodzieńczy można poznać po wypryskach na twarzy głównie w strefie T, czyli na czole, nosie i brodzie.

Jak się objawia trądzik dorosłych i trądzik różowaty?

Trądzik dorosłych występuje na szyi, żuchwie i podbródku. U nastolatków w wymienionych miejscach pojawiają się najczęściej zaskórniki, a u osób dorosłych - czerwone wypryski na twarzy, świadczące o stanie zapalnym.

Wypryski na twarzy po 40-tce wywołuje trądzik różowaty. Ta choroba skóry występuje u osób pomiędzy 30. a 50. rokiem życia. Trądzik różowaty to przede wszystkim zmiany naczyniowe oraz stany zapalne na skórze twarzy. Ten typ trądziku można rozpoznać po rumieniu, rozszerzonych naczynkach, grudkach i krostach. Występuje on zwykle na policzkach, nosie i na środku czoła. Nieleczony może prowadzić do guzowatości nosa.

Czytaj także: Maść z żyworódki na trądzik

Co na wypryski na twarzy?

Leczenie trądziku, bez względu na to czy mamy białe wypryski na twarzy czy cierpimy na ropne, bolące wypryski na twarzy, polega na odpowiednim oczyszczaniu twarzy i usuwaniu nadmiaru łoju. Na trądzik stosuje się m.in. kwas salicylowy, który odblokowuje pory i złuszcza naskórek.

Maść na wypryski twarzy, krem czy zabiegi na twarz?

Na wypryski na twarzy warto stosować preparaty antybakteryjne. Dermatolodzy polecają maści na wypryski na twarzy z antybiotykiem, witaminą A, ale także preparaty na bazie cynku lub siarki. Leczenie trądziku opiera się także na przyjmowaniu doustnie antybiotyków czy retinoidów, czyli pochodnych witaminy A.

Nie należy zapominać o odpowiednim kremie na wypryski na twarzy. Dobrym wyborem będzie krem zmniejszający produkcję sebum. Warto także pamiętać, że kuracje przeciwtrądzikowe mogą podrażnić i wysuszyć skórę, więc dobrze jest zadbać o jej nawilżenie. Warto sięgnąć po krem nawilżający, który nie zatyka porów. Leczenie trądziku można wspomagać zabiegami na twarz. Za skuteczne uchodzą: fototerapia, laseroterapia czy peelingi chemiczne.

Co bardzo ważne, nie należy wyciskać krostek na twarzy, nawet białych wyprysków na twarzy. Wyciskanie tylko wydłuży proces gojenia się, a dodatkowo niesie ze sobą ryzyko powstania blizny.

Czytaj też: Żel z aloesu - żel aloesowy na trądzik

Piotr Brzózka

Piotr Brzózka

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.