Amigdalina (witamina B17) działanie, dawkowanie i właściwości

 Amigdalina witamina B17

Amigdalina, czyli witamina B17, która witaminą nie jest, od czasu do czasu staje się gorącym tematem. Wszystko przez dyskusje, jakie wzbudza zastosowanie jej w przypadku leczenia nowotworów. Sprawdź, czym jest budząca ogromne kontrowersje amigdalina, jakie  witamina B17 ma właściwości i czy istnieją naukowe dowody skuteczności działania witaminy B17 na raka?


Czy to przypadek czy nie, ludzkość zna dwa wynalazki o nazwie B17. Pierwszy to amerykański bombowiec, słynna śmiercionośna „latająca forteca” służąca na frontach II wojny światowej. Drugim jest witamina B17, inaczej amigdalina, związek chemiczny, którego silnie toksyczne działanie w XIX i XX wieku próbowano zaprząc do walki z nowotworami. Czym właściwie jest witamina B17, dlaczego budzi takie kontrowersje i dlaczego nie znajdziemy jej w oficjalnym wykazie witamin?

Witamina B17 – czyli witamina która nie jest witaminą

Co najważniejsze – witamina B17 nie jest witaminą. Historia jej powstania jest długa i burzliwa.

W 1830 roku francuscy uczeni wyizolowali z gorzkich migdałów substancję, którą nazwali amigdaliną. Jest to organiczny związek chemiczny z grupy glikozydów. Rozkłada się na glukozę, aldehyd benzoesowy i cyjanowodór i już same te nazwy wiele nam mówią. Ponoć w połowie XIX wieku w Rosji przeprowadzono pierwsze próby zastosowania amigdaliny w terapii antynowotworowej.

W latach dwudziestych minionego stulecia amerykański biochemik Ernst Theodore Krebs ogłosił, że amigdalina może wprawdzie być skutecznym środkiem na raka, jest jednak zbyt trująca, by można ją było stosować na ludziach. Co ciekawe, mimo tej konstatacji, amigdaliną postanowił się  zajmować jego syn Ernst Theodore Krebs Jr. Zamierzał on stworzyć środek wykorzystujący działanie amigdaliny, ale łagodniejszy dla ludzkiego organizmu.

Opracowana przez niego substancja Laetrile, bazująca na naturalnej amigdalinie,do końca lat siedemdziesiątych była używana w Stanach Zjednoczonych jako lek na rozliczne nowotwory. Wtedy też pojawiła się w użyciu nazwa witamina B17, pierwotnie oznaczająca mieszankę amigdaliny i jej formy zmodyfikowanej, potem używana zamiennie, jako synonim amigdaliny.

Zobacz też: Tiamina (witamina B1) - niedobór, występowanie i dawkowanie

Witamina B17 na raka

Amigdalina pojawiła się więc w klinikach onkologicznych, podano ją na przestrzeni lat przynajmniej kilkudziesięciu tysiącom pacjentów. Jednak stosowanie witaminy B17 na raka budziło coraz więcej kontrowersji. Prowadzone w Ameryce badania wykazywały, że amigdalina:

  • nie zmniejsza guzów nowotworowych,
  • nie łagodzi bólu,
  • nie wydłuża czasu życia,
  • nie poprawia samopoczucia.


Wyniki badań kwestionujących działanie witaminy B17 na raka, zderzały się z powszechną wiedzą, że amigdalina ma właściwości silnie trujące, albowiem wynikiem jej rozkładu w organizmie jest cyjanek, substancja, której bliżej przedstawiać nie trzeba. Dlaczego więc uparcie dążono do zastosowania B17 w terapii antynowotworowej? 

Sprawdź takżeInozytol (witamina B8) – działanie, skutki uboczne i wskazania

Witamina B17 – działanie wybiórcze na komórki rakowe to mit

W XIX wieku i na początku XX zakładano, że cyjanek będzie niszczyć komórki nowotworowe, nie wpływając przy tym na komórki zdrowe. Okazało się to – jak łatwo się domyślić – założeniem błędnym. Obecnie większość lekarzy jest przekonana, że witamina B17 na raka nie wpływa w znaczący sposób, za to prowadzi do dalszego wyniszczenia organizmu.

Co symptomatyczne, w USA już w 1980 roku amigdaliną zajął się Sąd Najwyższy, wydając wyrok zakazujący przewożenia tej substancji między poszczególnymi stanami. Obecnie witamina B17 jest stosowana tylko w nielicznych klinikach.

Czytaj teżWitamina B6 (pirodyksyna) - nadmiar, występowanie i właściwości

Witamina B17 – dawkowanie

Wobec stawianych przez świat nauki zastrzeżeń, ciężko podawać normy spożycia witaminy B17, określać co jest niedoborem, a co nadmiarem witaminy B17.

Oczywiście, są odłamy medycyny naturalnej, które zalecają B17 w walce z chorobami nowotworowymi, ba – przeczytać można gdzieniegdzie, że niezrozumiałym jest fakt, iż świat trzęsie się ze strachu przed rakiem, skoro istnieją takie substancje jak witamina B17. Niestety, z nowotwory wciąż dziesiątkują ludzkość i żaden rzekomy masowy cud z udziałem amigdaliny nie zbawił jak dotąd świata przed rakiem. 

Zobacz: Produkty zawierające witaminy z grupy B

Piotr Brzózka

Piotr Brzózka

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.