Inozytol (witamina B8) – działanie, skutki uboczne i wskazania

witamina B8, jajniki

Inozytol jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania układu hormonalnego i nerwowego człowieka. Jego najpowszechniej występującą odmianą jest myo inozytol (mio inozytol). Często nazywany jest błędnie witaminą B8, chociaż witaminą nie jest. Zobacz, jakie inozytol ma działanie, i sprawdź, czy inozytol ma skutki uboczne.

Inozytol – czym jest?

Inozytol jest organicznym związkiem chemicznym z grupy cukroli. Często nazywany jest witaminą B8. Jest to jednak pojęcie błędne – jako syntezowany przez organizm, w istocie inozytol w ogóle nie jest witaminą. Stwierdzono jego obecność w mózgu, wątrobie, nerkach i krwi. Najczęściej spotykaną w przyrodzie odmianą jest myo-inozytol (mio-inozytol), który występuje w wielu zwierzętach i roślinach.

Inozytol - działanie

Inozytol powstaje przy udziale enzymu o nazwie fitaza. Jest prekursorem przekaźników hormonów GnRH (gonadoliberyna) i TSH. Jest jednym ze składników spermy (przeciętnie 53 mg inozytolu na 100 g spermy). Działa stabilizująco na układ nerwowy, pomaga walczyć ze zmęczeniem, stresem i ospałością.

Chroni przed neuropatią cukrzycową. Ma wpływ na stan  włosów. Niedostateczny poziom inozytolu przyczynia się do rozwoju hiperinsulinemii, nieuleczalnej choroby metabolicznej polegającej na tym, że we krwi występuje nadmiar insuliny w stosunku do glukozy.

Czytaj też: Witamina C (kwas askorbinowy) - dawkowanie i występowanie

Inozytol na zespół policystycznych jajników

Hiperinsulinemia często związana jest z kobiecym zaburzeniem endokrynnym o nazwie zespół policystycznych jajników (albo: zespół wielotorbielowatych jajników, PCOS). Zaburzenie to polega między innymi na zwiększeniu w organizmie hormonów męskich oraz zwiększeniu poziomu insuliny. Do najpoważniejszych objawów PCOS należą:

  • zanik lub nieregularne miesiączkowanie,
  • przedłużony okres trwania zespołu napięcia miesiączkowego,
  • otyłość,
  • łysienie typu androgenicznego,
  • trądzik,
  • bezsenność.

W tym przypadku rolę do odegrania ma właśnie inozytol (witamina B8), który zapobiega hiperinsulinemii albo ją zmniejsza, zmniejszając tym samym ryzyko PCOS i normalizując zaburzony cykl miesiączek. Inozytol pomaga też w takim przypadku w walce z nadmiarem kilogramów.

Czytaj też: Witamina B6 (pirodyksyna) - nadmiar, występowanie i właściwości

Inozytol – na stres i siły witalne

Inozytol wpływa na poprawę nastroju i zmniejszenie zmęczenia, redukuje senności. Bywa dlatego składnikiem napojów energetyzujących, również tych znanych i wiodących na rynku. Inozytol obniża też ciśnienie tętnicze w przypadku, gdy jego wzrost ma jest wynikiem stresu. Łagodzi objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego.

Podejrzewa się, że inozytol może byćpomocny w lekkich stanach depresyjnych, aczkolwiek brak jest doniesień jednoznacznie to potwierdzających. Są za to badania wykazujące pozytywny wpływ witaminy B8 w przypadku osób chorych na schizofrenię – wraz z lekami psychotropowymi wpływać ma ona na zmniejszenie urojeń, aczkolwiek jest to poprawa jedynie okresowa.

Inozytol w diecie

Poziom witaminy B8 można uzupełniać albo poprzez zawierające inozytol preparaty, leki i suplementy diety, albo naturalnie – przez pokarm. W inozytol zasobne są między innymi mleko, soja, orzechy, zboża, warzywa strączkowe, kiełki, cytrusy, mielone mięso – w szczególności wątróbka.

Inozytol – skutki uboczne

Dzienne zapotrzebowanie człowieka na inozytol wynosi około 1 g i jest to dawka, której z reguły dostarcza zwykła, codzienna dieta. Jeśli nie przejadamy się preparatami suplementującymi inozytol, trudno jest witaminę B8 przedawkować. Inozytol nie powoduje też żadnych większych skutków ubocznych, aczkolwiek należy pamiętać, że nadmiar witaminy B8 nie jest wskazany u kobiet w ciąży

Zobacz też: Witamina B12 (kobalamina) - niedobór, występowanie i dawkowanie

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.