Aparat na zęby dla dzieci - refundacja, koszt. Jaki wybrać?

Od 500 do nawet 15 tysięcy złotych – tyle może kosztować aparat na zęby dla dzieci. Do tego trzeba doliczyć koszt comiesięcznych wizyt u ortodonty przez cały, zwykle dwuletni okres leczenia. Sprawdź, ile kosztuje aparat na zęby dla dzieci i jakie świadczenia gwarantuje Narodowy Fundusz Zdrowia.

 aparat-na-zeby-dla-dzieci

Aparat ortodontyczny zakłada się na zęby w celu skorygowania wad zgryzu. Wielu pacjentom zależy na wyprostowaniu zębów jedynie ze względów estetycznych, ale aparatów ortodontycznych nie nosi się tylko dla poprawy urody.

Wady zgryzu utrudniają przestrzeganie zasad higieny jamy ustnej przez co:

  • prowadzą do próchnicy,
  • powodują zaburzenia mowy oraz problemy z przeżuwaniem pokarmów.

Aparaty ortodontyczne dzieli się przede wszystkim na stałe i ruchome. Różnicuje się je także pod względem materiału, z którego zostały wykonane oraz ze względu na sposób montażu. Od rodzaju aparatu, jaki założymy na zęby, będzie zależała jego cena, a ta może się wahać od 500 do 15 000 złotych.

Refundacja aparatu na zęby dla dzieci

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w ramach gwarantowanego leczenia ortodontycznego dzieciom i młodzieży przysługuje:

  • leczenie z zastosowaniem aparatu ruchomego jednoszczękowego lub dwuszczękowego - do końca 12. roku życia,
  • kontrola przebiegu leczenia z aparatem ruchomym - do ukończenia 12. roku życia i w okresie retencji do 13. roku życia, ale nie częściej niż 12 razy w roku kalendarzowym,
  • zdjęcie pantomograficzne z opisem - dwa razy w trakcie całego leczenia ortodontycznego,
  • ortodontyczny rentgenogram głowy lub cefalometria - 2 razy w trakcie całego leczenia ortodontycznego,
  • analiza telerentgenogramu - do ukończenia 12. roku życia,
  • wycisk jednej szczęki dla diagnozy, planowania i kontroli - do ukończenia 12. roku życia,
  • wykonanie zgryzu konstrukcyjnego - do ukończenia 12. roku życia,
  • utrzymywacz przestrzeni jako samodzielne postępowanie - do ukończenia 12. roku życia,
  • środki dla wprowadzenia pojedynczego przemieszczonego zęba do łuku, po chirurgicznym jego odsłonięciu - do ukończenia 12. roku życia, z wyłączeniem aparatów stałych,
  • naprawa aparatu ruchomego i jego rekonstrukcja w niewielkim zakresie - do ukończenia 13. roku życia,
  • korekcyjne szlifowanie zębów,
  • proteza dziecięca częściowa i całkowita.

Stały aparat na zęby dla dzieci na NFZ?

Prawdopodobnie w najbliższej przyszłości będzie możliwe założenie aparatu stałego, a przynajmniej pewnym stałych elementów ortodontycznych, w ramach NFZ.

Eksperci z dziedziny ortodoncji przygotowują projekt zmian odnośnie refundacji leczenia aparatem ortodontycznym. Zgodnie z nowymi przepisami do świadczeń gwarantowanych miałyby zostać wprowadzone elementy aparatów stałych dla pacjentów wymagających bezwzględnego leczenia. Dwa zespoły ekspertów w 2018 roku zakończyły prace nad projektem zmian, ale na efekty tych prac trzeba będzie jeszcze poczekać.

Ruchomy aparat na zęby dla dzieci

Ruchomy aparat na zęby jest zdecydowanie tańszym rozwiązaniem niż stały, ale nie będzie odpowiedni dla każdego pacjenta. Tego rodzaju aparat, jak sama nazwa wskazuje, nie jest przytwierdzany na stałe do zębów. Zwykle zakłada się go na kilka czy kilkanaście godzin dziennie. Najczęściej ortodonci zalecają zakładać je na noc.

Aparaty zdejmowane są raczej przeznaczone dla dzieci, które nie mają jeszcze pełnego uzębienia. Stosuje się je do korekcji niewielkich wadach zgryzu. Koszt urządzenia ruchomego to około 500 – 1000 złotych za jeden łuk zębowy.

Stały aparat na zęby dla dzieci

Stały aparat na zęby jest zalecany dzieciom powyżej 12 roku życia i osobom dorosłym, niezależnie od wieku. Urządzenie nosi się w sposób ciągły przez kilkanaście miesięcy lub dłużej. Średnio leczenie ortodontyczne trwa dwa lata.

Aparaty stałe są zdecydowanie droższe od zdejmowanych. Koszt jest uzależniony przede wszystkim od materiału, z jakiego są wykonane zamki aparatu. Aparat z zamkami metalowymi kosztuje 2-3 tysiące złotych za jeden łuk zębowy. Rodzaj z bardziej estetycznymi zamkami porcelanowymi to koszt od 2,5 do 4 tysięcy złotych, a kryształowy kosztuje od 3,5 do 5 tysięcy za łuk.

Ponadto pacjent ma także do wyboru stały aparat lingwinalny, czyli zakładany po wewnętrznej stronie zębów. Takie urządzenie kosztuje od 3,5 do nawet 8 tysięcy złotych, również za jeden łuk zębowy. W przypadku konieczności założenia aparatu na oba łuki zębowe, koszt trzeba podwoić.

Koszt aparatu na zęby dla dzieci

Na założeniu aparatu leczenie ortodontyczne się nie kończy. Do ceny aparatu należy doliczyć następujące koszty:

  • wstępna konsultacja ortodontyczna – do 100 do 150 złotych,
  • pobranie wycisków ortodontycznych – do 50 do 150 złotych,
  • wykonanie zdjęcia pantomograficznego – do 100 do 200 złotych,
  • analiza cefalometryczna - 100-300 zł,
  • comiesięczne wizyty u ortodonty (tzw. podkręcanie aparatu) - 100-300 złotych za jedną wizytę,
  • aparat retencyjny - 1000-2000 zł.

Podsumowując, aparat stały z metalowymi zamkami, zakładany na oba łuki zębowe, to koszt około 5 tysięcy złotych. Biorąc pod uwagę, że leczenie trwa średnio dwa lata, za comiesięczne wizyty u ortodonty trzeba będzie zapłacić około 3 500 złotych. Do tego trzeba doliczyć pierwsze wizyty, zdjęcia RTG i wyciski – koszt 500 złotych. Na koniec leczenia ortodontycznego konieczny będzie zakup aparatu retencyjnego, który kosztuje średnio 1500 złotych. Zatem łączny koszt założenia najtańszego, stałego aparatu na zęby dla dziecka to około 10 500 złotych.

Autor: Joanna Woźniak

Czytaj też:

Bibliografia:

  • Karłowska I., Zarys współczesnej ortodoncji. Podręcznik dla studentów i lekarzy dentystów, Warszawa 2012.

Joanna Woźniak

Joanna Woźniak

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.