Szczoteczka do zębów - szczoteczka do zębów dla dzieci, niemowląt

Szczoteczka do zębów powinna być miękka czy twarda? Czym się różni automatyczna szczoteczka do zębów od sonicznej szczoteczki do zębów? Jak należy używać szczoteczek do zębów? To najczęściej zadawane pytania odnośnie właściwej higieny zębów. Warto znać na nie odpowiedzi, zanim po raz kolejny wybierzemy pierwszą lepszą, o średniej twardości, szczoteczkę do zębów.

szczoteczka-do-zebow

Automatyczna szczoteczka do zębów

Automatyczna szczoteczka do zębów to szczoteczka do zębów na baterie lub zasilana elektrycznie, z wymienną, okrągłą główką. Wyróżnia się szczoteczki do zębów obrotowe lub obrotowo-pulsacyjne. Szczoteczki obrotowe wykonują ruch obrotowy raz w lewą stronę, raz w prawą. Obracają się około ośmiu tysięcy na minutę. Szczoteczki obrotowo-pulsacyjne wykonują dodatkowo ruch pulsacyjny - przysuwają się i oddalają od zębów. Takie szczoteczki wykonują około 30 tysięcy ruchów pulsacyjnych. Automatyczne szczoteczki są często wyposażone w specjalne czujniki, które sygnalizują zbyt mocne szczotkowanie zębów.

Sprawdź: Jak prawidłowo myć zęby?

Soniczna szczoteczka do zębów

Szczoteczka do zębów soniczna to nowość wśród produktów do higieny jamy ustnej. Soniczną szczoteczkę do zębów od pozostałych wyróżnia to, że emituje dźwięk. Taka dźwiękowa szczoteczka do zębów wysyła fale, które wprowadzają włókna szczoteczki oraz krople wody w drgania. Eksperci naliczyli ponad 30 tysięcy drgań w ciągu minuty. Efekt? W jamie ustnej powstają bąbelki, które usuwają płytkę nazębną. Bąbelki te są tak niewielkich rozmiarów, że docierają nawet do przestrzeni międzyzębowych.

Ultradźwiękowa szczoteczka do zębów

Ultradźwiękowa szczoteczka do zębów to szczoteczka, która wytwarza fale ultradźwiękowe o częstotliwości 1,6 Mhz, co można przełożyć na prawie 100 tysięcy ruchów pulsacyjnych na minutę. Zdaniem specjalistów tego typu szczoteczki do zębów są w stanie rozerwać łańcuchy bakterii.

Jaka szczoteczka do zębów będzie najlepsza?

Jeśli szczotkujemy zęby zwykłymi szczoteczkami, powinniśmy wiedzieć, jaka szczoteczka do zębów będzie dla nas odpowiednia. Chodzi przede wszystkim o twardość szczoteczki.

Miękka szczoteczka do zębów, średnia czy twarda?

Z reguły szczoteczki mają trzy stopnie twardości. Wyróżnia się szczoteczki miękkie, średnie i twarde. Miękka szczoteczka do zębów jest dla osób, które mają wrażliwe zęby i dziąsła, obnażone korzenie zębowe lub zapalenie przyzębia. Twarde szczoteczki do zębów są natomiast sprzeznaczone dla osób, których zęby szybko pokrywają się kamieniem. Wymienne główki do szczoteczek automatycznych również występują w trzech stopniach twardości i powinno się je dobierać w zależności od tego, jakie mamy dziąsła.

Szczoteczka do zębów dla dzieci

Małe dzieci także powinny dbać o zęby i to od momentu pojawienia się pierwszego ząbka. Zaniedbanie higieny jamy ustnej może bowiem doprowadzić do próchnicy, która występuje już u dwulatków. Jeden ząbek można czyścić specjalną silikonową nakładką i wodą. Kiedy zębów jest więcej, należy się zaopatrzyć w szczoteczkę do zębów dla niemowląt i pastę, początkowo bez fluoru. Pasty do zębów z fluorem są przeznaczone dla dzieci, które skończyły pierwszy rok życia.

Czytaj też: Nadwrażliwość zębów - jak walczyć́ z tą dolegliwością̨?

Szczoteczka do zębów - jak jej używać?

Ważny jest nie tylko wybór odpowiedniej szczoteczki do zębów, ale także odpowiednia technika mycia zębów. Po pierwsze nie można pomijać żadnych powierzchni zębowych. Niestety wielu pacjentów skupia się bardziej na myciu zębów “widocznych”. Po drugie szczoteczkę do zębów należy trzymać pod odpowiednim kątem - zwykle 45 stopni i odpowiednio dociskać - nie za mocno i nie za lekko. Ważny jest także ruch, jakie wykonujemy szczoteczką. Stomatolodzy zalecają mycie zębów ruchem poziomym, wibrujących lub w przód i tył. Używając szczoteczek automatycznych, nie trzeba wykonywać dodatkowych ruchów. Wystarczy przesuwając ją kolejno po zębach. Podczas mycia zębów nie powinno się zapominać o języku. Dentyści zalecają wymiatanie bakterii i grzybów z języka za pomocą szczoteczki. Wystarczy kilka takich ruchów. Szczotkowanie zębów powinno trwać 2 minuty. Pamiętajmy, że szczoteczka nie wyczyści dokładnie powierzchni międzyzębowych, dlatego do kompleksowej higieny jamy ustnej niezbędna jest nić dentystyczna.

Szczoteczka do zębów - ile razy dziennie jej używać?

Dwa razy dziennie czy po każdym posiłku? Stomatolodzy zalecają mycie zębów dwa razy dziennie i podkreślają, że umiar jest również wskazany w przypadku szczotkowania zębów. Zbyt częste i zbyt długie mycie zębów może bowiem doprowadzić do odsłaniania się szyjek zębowych lub cofania się dziąseł.

Czytaj także: Zapalenie dziąseł - leki bez recepty, leczenie, objawy

 

 

Piotr Brzózka

Piotr Brzózka

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.