Co na ból zęba? Tabletki, czosnek, olejek goździkowy

Ból zęba uchodzi za jeden z najsilniejszych bólów fizycznych, jakich możemy doświadczyć w życiu. Takiego zdania są zwłaszcza te osoby, którym dokuczał ból zęba po leczeniu kanałowym, z którym nie radziły sobie żadne środki przeciwbólowe. Sprawdź, co na ból zęba jest skuteczne.

 co-na-bol-zeba

Pulsujący ból zęba, ćmiący, a może chroniczny?

Ostry, nagły, ćmiący, przeszywający, chroniczny, pulsujący – stomatolodzy wyróżniają kilkanaście rodzajów bólów zęba. To, jaki ból odczuwamy, zależy przede wszystkim od jego przyczyny oraz okoliczności, w których pojawiają się dolegliwości bólowe. Nagły, przeszywający i krótkotrwały ból zęba występujący w czasie jedzenia zimnych lub gorących posiłków jest związany z nadwrażliwością zębów, która jest efektem ubytków w szkliwie lub recesji dziąseł.

Stale nawracający i ćmiący ból zęba ma zwykle związek z próchnicą lub mechanicznym urazem. Chroniczny i pulsujący ból zęba może wskazywać na rozwijające się procesy zapalne np. na zapalenia miazgi. Stan ten jest powikłaniem nieleczonej próchnicy. Tego rodzaju ból bywa też objawem źle przeprowadzonego leczenia kanałowego. Natomiast bardzo silny ból zęba z opuchlizną twarzy sugeruje zapalenie tkanek okołowierzchołkowych lub ropień zębowy – taki stan wymaga natychmiastowej interwencji lekarza stomatologa.

Ból zęba po leczeniu kanałowym

Leczenie kanałowe (endodontyczne) przeprowadza się u pacjentów z zapaleniem miazgi lub tkanek okołowierzchołkowych. Polega na usunięciu miazgi zębowej oraz wypełnieniu kanałów. Miazgę można usunąć po uprzednim zatruciu zęba, czyli dewitalizacji lub w znieczuleniu miejscowym. Jeszcze do niedawna dewitalizacja była powszechnie stosowaną metodą i wiązała się z silnym bólem spowodowanym uśmiercaniem miazgi pastą zawierającą paraformaldehyd.

Obecnie odchodzi się od dewitalizacji na rzecz tzw. ekstyrpacji, czyli wyłuszczenia miazgi w znieczuleniu. Po leczeniu kanałowym mogą występować dolegliwości, bóle, ale nie powinny utrzymywać się dłużej niż dwa tygodnie. Jeśli ból zęba po leczeniu kanałowym nie ustępuje, może to oznaczać, że kanały nie zostały odpowiednio wypełnione lub pacjent ma dodatkowe kanały, które także wymagają wypełnienia. Wówczas konieczne jest wykonanie zdjęcia RTG i w razie konieczności powtórzenie leczenia endodontycznego.

Co na ból zęba?

Co na ból zęba stosują Polacy? Sposoby na ból zęba są różnorakie. Na ból zębów zwykle w pierwszej kolejności sięgamy po ogólnodostępne leki przeciwbólowe nieopioidowe, takie jak:

  • paracetamol,
  • niesteroidowe leki przeciwzapalne:

 

- kwas acetylosalicylowy,

- ibuprofen,

- naproksen,

- ketoprofen,

- diklofenak.

Leki nieopioidowe poradzą się z bólem o małym lub średnim natężeniu, ale w przypadku silnego bólu, któremu towarzyszy stan zapalny, i inne poważne dolegliwości np. ropień zęba czy zapalenie miazgi nie wystarczą. 

Tabletki na silny ból zęba

Silny ból zęba można zwalczyć dostępnymi na receptę lekami opioidowymi, które mają silne działanie przeciwbólowe. Do tej grupy leków należą:

  • kodeina,
  • tramadol,
  • morfina,
  • fentanyl,
  • metadon,
  • loperamid,
  • buprenorfina.

Należy jednak pamiętać, że ból zęba bezwzględnie wymaga wizyty u dentysty. Środki przeciwbólowe powinno się zażywać jedynie doraźnie, aby uśmierzyć ból w trakcie oczekiwania na wizytę u stomatologa. Nawet jeśli uda nam się opanować ból lub samoistnie ustąpi, nie odwlekajmy wizyty. Ból z pewnością wróci i może być znacznie silniejszy.  

Naturalny lek na ból zęba

Bolący ząb to bardzo nieprzyjemne uczucie. Co działa przeciwbólowo? Jeśli dokucza nam lekki ból zęba, można spróbować go uśmierzyć domowymi sposobami. Zwolennicy medycyny naturalnej polecają goździki, gdyż zawierają one eugenol – organiczny związek chemiczny o działaniu przeciwbólowym oraz antyseptycznym. Ból zęba można złagodzić, rozgniatając goździk i przykładając go do bolącego zęba. Można także wykorzystać olejek goździkowy i posmarować nim ząb.

Inną domową metodą na ból zęba są ziołowe płukanki. Zalecana jest zwłaszcza szałwia, która wykazuje działanie odkażające i przeciwzapalne. Szałwię można kupić w aptece lub sklepie zielarskim i płukać jamę ustną ciepłym lub zimnym naparem. Podobnie działanie wykazuje rumianek. Do przygotowania płukanek przeciwbólowych można też wykorzystać olejki eteryczne. Wzorem producentów past do zębów i płukanek, warto sięgnąć po olejek z drzewa herbacianego lub eukaliptusowy. Należy pamiętać aby po ekstrakcji zęba nie stosować płukanek.

Pomocna w zniwelowaniu bólu zęba bywa też jodyna do płukania ust, która zadziała dezynfekująco. Z jodyny można wykonać płukankę, rozpuszczając kilka kropel w szklance wody. Jodyną można także nasączyć wacik i przyłożyć go do zęba. Domowe sposoby na ból zęba to np. ząbek czosnku. Czosnek polecany jest na ból zęba, ponieważ działa przeciwbakteryjnie, jak naturalny antybiotyk. Czosnek pomaga w zabijaniu bakterii odpowiedzialnych za powstawanie płytki nazębnej. Rozgnieciony ząbek czosnku należy przyłożyć na okolicę bolącego zęba. Płukanie jamy ustnej również może być pomocne w przypadku bólu zęba. W tym celu można użyć np. wody utlenionej. Ma właściwości przeciwzapalne.

Podsumowując kluczową zasadą jest dbanie o prawidłową higienę jamy ustnej. Przykładowo na wrażliwe dziąsła czy na nadwrażliwość zębów, mogą wystarczyć domowe sposoby, lub odpowiednie pasty do zębów, czy płyny do płukania jamy ustnej, które łagodzą ból i posiadają właściwości antybakteryjne. Jeśli natomiast pojawia się stan zapalny jamy ustnej, nie tak łatwo samodzielnie uśmierzyć ból zęba. Warto wówczas rozważyć wizytę w gabinecie stomatologicznym, zanim rozwiną się poważne bóle zębów.

Autor: Joanna Woźniak

Czytaj:

Bibliografia:

  • Jańczuk Z., Kamczarek U., Lipski M., Stomatologia zachowawcza z endodoncją, Warszawa 2014.
  • Krupiński J., Metody i zasady leczenia endodontycznego. Leczenie endodontyczne na jednej wizycie (cz. I.), Poradnik Stomatologiczny Nr 5/2002.
  • AF, Sprawdzone domowe metody na nagły ból zęba, https://dentonet.pl/najlepsze-domowe-metody-na-bol-zeba/.

Joanna Woźniak

Joanna Woźniak

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.