Domowe sposoby na zimową pielęgnację dłoni

 Domowe sposoby na zimową pielęgnację dłoni

Czerwone, spierzchnięte - często tak prezentują się nasze dłonie zimą. Na szczęście istnieją proste domowe sposoby, aby przywrócić im piękny wygląd.

Dbanie o dłonie o tej porze roku powinno skupiać się przede wszystkim na ochronie ich przed zimnem. Gdy temperatura spada poniżej 15°C, obowiązkowo nośmy rękawiczki bawełniane, jeśli termometr wskaże poniżej zera – wełniane, a przy siarczystych mrozach rękawice z kożuszkiem; najlepiej z jednym palcem, bo wtedy nie będą uciskały palców i można nimi w środku swobodnie poruszać, gdy jest siarczysty mróz.

Sprawdź, jak powinna wyglądać: Pielęgnacja skóry zimą

Zabiegi ochronne na dłonie

Po każdym umyciu rąk smarujmy je na zmianę kremem tłustym ochronnym i nawilżającym. Takich skóra dłoni potrzebuje zimą najbardziej. Balsam, którym warto kilka razy dziennie nawilżać skórę (i jednocześnie ją odżywiać), możemy przygotować z soku z połowy cytryny, łyżeczki miodu i trzech łyżek ciepłego mleka. Składniki mieszamy, a emulsję przechowujemy w lodówce.

Zobacz: Kosmetyki do pielęgnacji dłoni

Wyciąg z cytryny ma lekkie działanie nawilżające. Pod jego wpływem lekko poszarzała skóra odzyskuje świeży wygląd i jaśniejszy koloryt. Dlatego stosuje się ją w preparatach likwidujących przebarwienia na dłoniach. Z kolei mleko i miód zawierają całą armię cennych witamin i pierwiastków. Dzięki zawartości kwasów tłuszczowych mleko regeneruje naskórek i odbudowuje naturalny płaszcz lipidowy skóry. Kwas mlekowy złuszcza zrogowaciały naskórek, zwęża pory, delikatnie rozjaśnia skórę i działa antybakteryjnie. Pamiętajmy, że olejek cytrynowy jest fototoksyczny i nie wolno stosować go na skórze bezpośrednio przed wyjściem na słońce lub do solarium.

Kiedy wychodzimy na mróz, nasze ręce potrzebują nie tylko kosmetyku chroniącego przed zimnem, ale też przed słońcem. To promienie UV i zmiany hormonalne są odpowiedzialne za powstawanie ciemnych plam na naszych dłoniach, które dodają lat bardziej niż zmarszczki. Przebarwienia powstają, gdy komórki barwnikowe zaczynają produkować więcej barwnika niż inne.

Jeśli już mamy ciemne plamy na dłoniach, aby się nie powiększyły, za każdym razem przed wyjściem z domu smarujmy dłonie kremem z wysokim faktorem ochronnym – co najmniej 20. Może to być kosmetyk do ciała lub przeznaczony specjalnie do rąk. Płytkie przebarwienia można usunąć za pomocą dostępnych w aptekach kremów wybielających lub maski z zielonego ogórka i kąpieli w soku z cytryny. Pół ogórka miksujemy i kładziemy na dłoniach na kwadrans. Potem wcieramy w nie sok z połówki cytryny. Zabieg powtarzamy co dwa dni.

Delikatnie rozjaśnić dłonie i wyrównać ich koloryt pomoże również maseczka z kurkumy, która dodatkowo działa kojąco na podrażnienia, przyspiesza gojenie się ran, ma właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne.

Aby ją przygotować, bierzemy po łyżeczce kurkumy, miodu, jogurtu naturalnego i wszystkie składniki łączymy, dokładnie mieszając przez dwie minuty. Maseczkę nakładajmy na pięć minut co dwa tygodnie.

Sprawdź też: Płyn do dezynfekcji rąk i ran - czym odkazić? Środki

Zabiegi regeneracyjne na dłonie

Kiedy skóra rąk robi się szorstka, po dokładnym umyciu nacierajmy ją przez kilka minut sokiem z cytryny, a następnie wklepujemy kilka kropel kosmetycznej oliwki. Kurację należy powtarzać kilka razy dziennie przez kilka dni. Zawarta w cytrynie witamina C poprawia mikrokrążenie, przyspiesza regenerację naskórka i uszczelnia naczynia krwionośne. Można też zastosować witaminę C w kropelkach. Wystarczy smarować nią dłonie przez kilka dni, aby zyskały ładny wygląd i stały się delikatne w dotyku. Dodatkowo na noc można robić kompresy pielęgnujące z maści z witaminą A. Po posmarowaniu rąk zakładamy na dłonie plastikowe rękawiczki (takie, jakich używa się do farbowania włosów), a na to jeszcze dodatkową parę bawełnianych.

Autor: Marzena Maciejczyk 

Czytaj też: Parafina - na dłonie, do ucha, na zaparcia. Zastosowanie

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.