Parafina - na dłonie, do ucha, na zaparcia. Zastosowanie

 Parafina

Parafina to produkt wszechstronny, ponieważ znajduje zastosowanie zarówno w kosmetyce, jak i w medycynie. Parafina ciekła może być używana na dłonie, by nawilżyć skórę oraz wzmocnić paznokcie. Olej parafinowy wlany do ucha powoduje, że uszy się odtykają, a małżowina czyści w sposób naturalny. Parafina nadaje się również do picia oczyszczając przewód pokarmowy i likwidując zaparcia. A to nie wszystkie zalety parafiny.

Parafina - co to jest?

Co to jest parafina? Bezbarwny, bezzapachowy i bezsmakowy olej parafinowy to mieszanka ciekłych węglowodorów. Parafina stanowi produkt uboczny powstały w wyniku destylacji ropy naftowej.

Okazuje się, że parafina to substancja całkowicie bezpieczna, w dodatku wpływająca na poprawę zdrowia i urody w sposób wielowymiarowy. Parafina wykazuje szereg właściwości zdrowotnych i pielęgnacyjnych, do których należą:

  • nawilżenie, nawodnienie skóry (np. parafina na dłonie);
  • wzmocnienie płytki paznokcia;
  • usunięcie czopa woskowego z ucha oraz odetkanie ucha (np. parafina do ucha);
  • przeczyszczenie układu trawiennego (np. parafina na zaparcia);  
  • rozgrzanie ciała;
  • rozluźnienie mięśni i stawów;
  • poprawa krążenia krwi;
  • nasilenie procesu gojenia ran.

Parafina wchodząc w kontakt z ciepłem ciała człowieka zwraca mu je z naddatkiem. Stąd przyjemne uczucie rozluźnienia i rozgrzania w czasie trwania kuracji parafinowej. Dzięki tej dobroczynnej wyższej temperaturze krew krąży prawidłowo, a specyfiki kosmetyczne szybciej wchłaniają się w skórę.

Parafina na dłonie

Zabieg parafinowy, który szczególnie przypadł do gustu paniom, to parafina ciekła polana na dłonie. Takie SPA dla rąk przynosi wiele korzyści, takich jak np. poprawa nawilżenia skóry dłoni, które ulegają przesuszeniu, polepszenie stanu paznokci, które przestają się rozdwajać po parafinie.

Parafina ciekła na dłonie sprawia, że skóra robi się sprężysta i jedwabista, ewentualne przebarwienia nie są tak widoczne, a kondycja cery staje się wyraźnie lepsza. Niewątpliwie, skoro parafina działa nawilżająco, stanowi produkt odmładzający. Ważne jest jednak to, by odpowiednio dobrać rodzaj zabiegu parafinowego do typu skóry, a także do potencjalnych chorób.

Czytaj też: Olej z ogórecznika - właściwości, zastosowanie na twarz

Zabieg parafinowy na dłonie

Parafinę na dłonie można także użyć w domu. W tym celu trzeba podgrzać olej parafinowy do temperatury około 50-55 stopni Celsjusza (bądź roztopić parafinę stałą). Zanim parafina pokryje dłonie powinno się je odpowiednio przygotować, czyli:

  • oczyścić,
  • zdezynfekować,
  • wypeelingować,
  • posmarować wybranym produktem kosmetycznym, który dzięki parafinie szybciej i dogłębniej trafi do skóry.

Kiedy parafina będzie miała właściwą ciepłotę (dobrze wcześniej to sprawdzić żeby się nie poparzyć), należy kilkakrotnie zanurzyć w niej dłonie aż po nadgarstki, a następnie – owinąć w foliowe woreczki i przykryć frotowym ręcznikiem (lub wsadzić dłonie do specjalnych frotowych rękawic) na kwadrans. Po tym czasie skóra dłoni stanie się miękka i gładka. Taki zabieg można też zastosować na stopy.

Czytaj także: Nafta - kosmetyczna, oczyszczona. Skutki uboczne, efekty

Parafina do ucha

Parafina zastosowana do ucha może także okazać się pomocna. W sytuacji silnego zabrudzenia uszu, przy trudnościach w usunięciu czopa woskowego, którym mogą towarzyszyć nieprzyjemne szumy w uszach, niedosłuch, a nawet ból ucha, przychodzi na ratunek parafina.

Wystarczy podgrzać ją do temperatury ok 36,6 stopni C i zapuścić po kilka kropel do wnętrza ucha. Parafina powinna wypłynąć usuwając nieczystości oraz powyższe dolegliwości. Taki zabieg można profilaktycznie wprowadzić do swojej łazienki i stosować go np. raz w tygodniu. Nie należy zapominać przy tym, że dbałość o higienę uszu obowiązuje codziennie i wystarczy użyć zwykłej wody oraz mydła, by cieszyć się czystymi uszami.

Sprawdź: Masło shea - właściwości, stosowanie na włosy i twarz

Parafina na zaparcia

Parafina posiada na swoim koncie także właściwości przeczyszczające. Aby ułatwić wypróżnianie, żeby pozbyć się zalegających w układzie pokarmowym złogów stanowiących tłuszcz i niestrawione resztki jedzenia, a także by poddać się procesowi odtruwania organizmu, należy przyjmować parafinę doustnie.

Jak działa parafina na zaparcia? Żołądek jej nie trawi więc olej parafinowy dostaje się do jelit w stanie niezmienionym, zapewniając odpowiedni poślizg i miękkość masom kałowym. Parafina delikatnie wzmaga ochotę na wypróżnienie (do którego dochodzi zwykle po kilku godzinach od przyjęcia oleju parafinowego). Dawkowanie określa się na 1-3 łyżek stołowych dziennie, przyjmowanych na czczo lub wieczorem.

Parafina - przeciwwskazania

Nie wszyscy jednak powinni stosować parafinę zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Do przeciwwskazań do wykonywania zabiegów parafinowych należą poniższe schorzenia:

  • osteoporoza
  • egzema;
  • grzybica skóry lub paznokci;
  • świeże, nie zagojone rany i blizny;
  • problemy związane z układem krążenia;
  • ostre stany zapalne stawów;
  • owrzodzenia skóry. 

Zobacz: Olej lniany - właściwości, zastosowanie na włosy i twarz

 

Olga Tomaszewska

Olga Tomaszewska

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.