Dziewanna – właściwości, zastosowanie i działanie

 Dziewanna


Dziewanna od wieków jest wykorzystywana w celach leczniczych. Ziele dziewanny stosuje się przede wszystkim na choroby górnych dróg oddechowych i dróg żółciowych. Jeśli dokucza Ci suchy kaszel lub ból gardła, pomoże Ci syrop z dziewanny. Działanie dziewanny doceniają także młode kobiety, które nieregularnie miesiączkują. Jakie jeszcze ma dziewanna właściwości lecznicze, co jeszcze można zażywać poza syropem z dziewanny na kaszel?

Dziewanna

Dziewanna to roślina należąca do rodziny trędownikowatych. Występuje w wielu gatunkach. Wyróżniamy:

  • dziewannę drobnokwiatową,
  • dziewannę wielokwiatową,
  • dziewannę pospolitą,
  • dziewannę fioletową,
  • dziewannę firletkową, kutnerowatą i inne.

Większość gatunków dziewanny to rośliny lecznicze, ale niektóre są uprawiane jako rośliny ozdobne. W zielarstwie najczęściej używa się dziewanny wielokwiatowej i drobnokwiatowej. Ziele dziewanny rośnie na ubogich, gliniastych glebach. Przeciętnie dorasta do 1 - 1,5 metra, jednak jeśli trafi na żyzną glebę, może osiągnąć nawet 2,5 metra.

Dziewanna – właściwości

Dziewanna właściwości lecznicze zawdzięcza zawartym w niej flawonoidom o działaniu przeciwzapalnym i antyoksydacyjnym, garbnikom o działaniu bakteriobójczym oraz saponinom, znanym z działania przeciwzapalnego i moczopędnego. W zielarstwie wykorzystuje się przede wszystkim kwiat dziewanny, właściwości lecznicze bowiem kryją się w zwłaszcza w żółtych, delikatnych płatkach.

Sprawdź: Siemię lniane - właściwości i przygotowanie

Dziewanna – zastosowanie

Dziewanna stosowana jest przede wszystkim na choroby górnych dróg oddechowych. Ziele dziewanny ma właściwości przeciwzapalne, rozluźniające i rozrzedzające flegmę, dlatego jest z powodzeniem stosowane w formie syropu na kaszel, na astmę i zapalenie oskrzeli. Dziewanna sprawdza się także przy nieżytach żołądka, biegunce i kolce jelitowej.

Znalazła także dziewanna zastosowanie zewnętrze - w postaci okładów na rany, oparzenia, stłuczenia, odleżyny czy odczyny alergiczne. Takie okłady z dziewanny działają antybakteryjnie oraz łagodzą podrażnienia.

Czytaj także: Zioła i rośliny na przeziębienie jakie wybrać?

Kwiat dziewanny  zastosowanie

W ziołolecznictwie wykorzystuje się kwiat dziewanny, najczęściej w formie syropu, naparu i olejku. Najwięcej właściwości leczniczych dziewanny zachowamy, jeśli sporządzimy z niej napar lub olejek.

Napar przyrządzamy z suszonych kwiatów dziewanny. Jedną łyżkę należy zalać dwiema szklankami wrzącej wody i parzyć pod przykryciem przed około 10 minut. Poleca się pić pół szklanki takiego naparu dziennie. Do tak przygotowanej esencji można dodać miód i cytrynę.

Z kwiatu dziewanny można także przygotować olej. Do jego wykonania potrzeba dwóch garści świeżych kwiatów oraz dwóch szklanek oliwy z oliwek. Kwiaty wkładamy do słoika, zalewamy oliwą i zostawiamy na dwa tygodnie. Pamiętajmy, żeby słoik pozostawić niedokręcony. Po dwóch tygodniach należy odcedzić kwiaty. Olej nadaje się do użytku zewnętrznego. Stosuje się go na rany, oparzenia, a także można wlać odrobinę olejku do kąpieli, jeśli cierpimy na bóle reumatyczne.

Zobacz: Czarnuszka – właściwości lecznicze i zastosowanie

Syrop z dziewanny działanie

W aptekach znajdziemy też syrop z dziewanny na kaszel. Syrop z dziewanny ma działanie przeciwzapalne i rozrzedza flegmę zalegającą w gardle. Taki syrop poleca się osobom chorym na zapalenie górnych dróg oddechowych, zwłaszcza skarżących się na suchy kaszel i ból gardła.

Dziewanna działanie

Dziewanna jest także wykorzystywana w kosmetyce, zwłaszcza na cerę i włosy. Odwar z kwiatów dziewanny można stosować do przemywania twarzy. Nawilży on cerę i przyczyni się do zmniejszenia wyprysków. Napar z dziewanny można także stosować jako płukankę na włosy. Nada im blask, połysk, miękkość, a także wzmocni cebulki włosów.

Z dziewanny można zrobić nalewkę i stosować zewnętrznie jako tonik do twarzy lub doustnie jako środek na przeziębienie, kaszel czy chrypę. Aby otrzymać nalewkę, wystarczy dwie szklanki kwiatów zalać 0,5 litra wódki. Do wykonania domowych kosmetyków z dziewanny można wykorzystać zarówno świeże kwiaty, jak i suszone. 

Czytaj też: Rumianek – właściwości. Na co pomaga rumianek?

 

 

Piotr Brzózka

Piotr Brzózka

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.