Jak długo można żyć z migotaniem przedsionków?

Jak długo można żyć z migotaniem przedsionków? Kilka sekund, kilka miesięcy, kilka lat, przez dekady – każda z tych odpowiedzi może być prawdziwa. Rokowania są przy tym bardzo niepewne. Migotanie przedsionków generuje bowiem ryzyko wystąpienia udaru. Poprzez leczenie można obniżać prawdopodobieństwo śmierci, ale nie jest możliwa redukcja zagrożenia do zera.

jak-dlugo-mozna-zyc-z-migotaniem-przedsionkow

Jak długo można żyć z migotaniem przedsionków?

Odpowiedź na pytanie, jak długo można żyć z migotaniem przedsionków, uzależniona jest od dziesiątek czynników. Patogeneza, przebieg, powikłania oraz metody leczenia migotania przedsionków stanowią złożony konglomerat zmiennych.

Osoba cierpiąca na migotanie przedsionków w określonych sytuacjach może umrzeć w ciągu kilku najbliższych sekund, jak też cieszyć się względnie normalnym życiem przez lata, a nawet dekady, przy wciąż jednakże ciążącym nad nią ryzyku potencjalnie śmiertelnych konsekwencji, takich jak udar niedokrwienny mózgu.

Jak długo można żyć z migotaniem przedsionków w podeszłym wieku?

Pierwszą zmienną, którą należy wziąć pod uwagę formułując rokowania jest wiek pacjenta. Migotanie przedsionków jest schorzeniem, które w zdecydowanej większości przypadków dotyka osoby starsze, po 60 roku życia. W grupie seniorów najstarszych, po ukończeniu 80 lat, odsetek chorych sięga 8-9 proc., zaś w populacji 85+ - kilkunastu procent.

Osłabienie, naturalne procesy starzenia się komórek, współwystępowanie innych groźnych chorób, kumulacja czynników ryzyka z przeciągu całego życia - to wszystko sprawia, że prawdopodobieństwo nagłego zgonu w ciągu kilku najwyżej lat jest duże. Oczywiście najważniejszą determinantą jest wiek sam w sobie – po przekroczeniu granicy 80 lat trudno o wiarygodne rokowania w perspektywie wieloletniej niezależnie od występowanie zaburzeń w pracy serca.

Na łamach Chest Journal opublikowano badania podsumowujące 2-letnią obserwację pacjentów w wieku 85 +, cierpiących na migotanie przedsionków. W czasie badania, na inne, dowolne choroby i zaburzenia zmarło 17 procent z nich. Natomiast u przeszło 5 procent wystąpił udar mózgu. Dodatkowo 2 procent pacjentów zmarło na związane z migotaniem krwawienia.

Jak długo można żyć z migotaniem przedsionków po ablacji?

Do istotnych zmiennych, jeśli chodzi i rokowania, należy sposób leczenia. W terapii migotania przedsionków stosje się zarówno środki farmakologicznie, jak i metody inwazyjne, z zakresu kardiochirurgii. Jednym z nich jest ablacja serca, czyli zabieg wypalenia ognisk arytmii w sercu za pomocą prądu o częstotliwościach radiowych.

Z dostępnych badań wynika, że tzw. śmiertelność okołozabiegowa (a więc zgon następujący bezpośrednio w wyniku zabiegu) odnotowywana jest w 2 przypadkach na 1000 (0,02 proc). W ciągu 30 dni umiera 0,06 proc. pacjentów, zaś późniejsze zgony, które można powiązać z samym zabiegiem, to około 0,07 proc. przypadków. Ryzyko jest więc znaczne, ale wiedzieć należy, że zabieg ablacji aż o 50 procent obniża ryzyko zgonu z powodu udaru w stosunku do pacjentów leczonych metodami farmakologicznymi i w jeszcze większym stopniu w odniesieniu do tych osób, które leczone nie są w ogóle.

Jak długo można żyć z migotaniem przedsionków i innymi chorobami?

Rokowania często też zależą od przyczyn zaburzenia. Należy wiedzieć, że migotanie przedsionków powodowane jest określonymi schorzeniami i dysfunkcjami, często z nimi współwystępując.

Do najpoważniejszych należą:

  • miażdżyca,
  • choroba wieńcowa,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • cukrzyca,
  • niewydolność serca,
  • nadczynność tarczycy,
  • otyłość.

Każda z nich z osobna jest związana z określonym ryzykiem potencjalnie śmiertelnych powikłań, które to ryzyko dodatkowo rośnie w zestawieniu z będącym ich następstwem migotaniem. Nie jest jednak możliwe określenie dokładnych rokowań bez uwzględnienia wszystkich zmiennych, takich jak wiek, zaawansowanie choroby, sposób leczenia.

Jak długo można żyć z migotaniem przedsionków nie wiedząc o chorobie?

Migotanie przedsionków jest schorzeniem podstępnym. Jest to rodzaj arytmii serca o potencjalnie śmiertelnych powikłaniach (związanych głównie z ryzykiem wystąpienia udaru). Chorzy często jednak nie wiedzą, że mają do czynienia z aż tak poważną dolegliwością. Przez długie lata objawy migotania mogą być albo niezauważalne, albo mało charakterystyczne, a przez to lekceważone i zrzucane na karb innych, mniej poważnych zaburzeń (np. na tle nerwicowym).

Należą do nich:

  • lekki ból w klatce piersiowej,
  • uczucie duszności,
  • kołatanie serca,
  • zawroty głowy,
  • nudności, wymioty,
  • uczucie lęku.

Obserwując tego typu objawy należy zgłosić się na badania kontrolne, które wykażą ich przyczynę. Wykrycie migotania przedsionków, w szczególności w sytuacji, kiedy uda się określić przyczynę arytmii, pozwoli na skuteczniejsze ograniczanie zasięgu zaburzenia.

Autor: Piotr Brzózka

Czytaj też:

Źródła:

  • Mariusz Bryl: Z jakim rokowaniem wiąże się migotanie przedsionków u osób w wieku ≥85 lat?, Termedia, za: Y. Yamashita, Y.Hamatani, M. Esato M, Clinical characteristics and outcomes in extreme elderly (age ≥ 85 years) japanese patients with atrial fibrillation: the fushimi af registry; Chest. GS/MB
  • Łukasz Januszkiewic, Długoterminowe rokowanie pacjentów po ablacji migotania przedsionków, Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, za: RJ. Hunter, RJ. Schilling, Long-term outcome after catheter ablation for atrial fibrillation: safety, efficacy and impact on prognosis. Heart 2010; 96

Piotr Brzózka

Piotr Brzózka

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.