Jak objawia się alergia na kota? Sposoby leczenia

Alergię na kota ma prawie 14 proc. Polaków. Kocie alergeny uchodzą za wyjątkowo silne i powodują wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Sprawdź, jak objawia się alergia na kota oraz jak należy ją leczyć.

 alergia-na-kota

Alergia na kota w liczbach

Alergia na kota jest jedną z najczęstszych alergii w Polsce. Szacuje się, że nadwrażliwość na kocie alergeny wykazuje 14 proc. Polaków. Co więcej, z każdym rokiem liczba osób uczulonych wzrasta - w ciągu ostatnich dziesięciu lat wzrosła niemal trzykrotnie. Zdaniem ekspertów ma to związek z tym, że coraz chętniej trzymamy koty w domach. Z badań przeprowadzonych przez ISAAC (The International Study of Asthma and Allergies in Childhood) wynika, że nawet 30 proc. polskich rodzin posiada kota.

W zależności od rejonu Europy, koty są obecne w 5-50 proc. gospodarstw domowych. Liczby zdają się potwierdzać tezę stawianą przez alergologów od dawna – kocie alergeny należą do najbardziej uczulających alergenów na świecie. Uczulają częściej i silniej niż alergeny psa, a dodatkowo prawie 10 razy mniejsze od alergenów roztoczy kurzu domowego, co sprawia, że z łatwością unoszą się w powietrzu i rozprzestrzeniają po otoczeniu. Ponadto kocie alergeny przyklejają się do przedmiotów i w ten sposób są roznoszone po całym środowisku człowieka. Trafiają do miejsc publicznych, w których nie przebywają koty i potrafią potrafią wywołać reakcję uczuleniową u osoby, które nie trzyma w domu zwierząt.

Objawy alergii na kota

Alergolodzy wyróżniają osiem kocich alergenów. Najsilniejszym jest Fel d 1 – białko obecne w ślinie, sierści i skórze kota. Jeśli dostanie się do organizmu alergika wywołuje szereg objawów chorobowych, takich jak:

  • katar,
  • łzawienie oczu,
  • kichanie,
  • świąd oczu,
  • kaszel,
  • duszność,
  • świszczący oddech,
  • pokrzywka skórna,
  • świąd skóry,
  • rumień.

Kocie alergeny często wywołują alergie krzyżowe – oznacza to, że osoba uczulona na kota może mieć objawy alergii po zetknięciu się z innymi alergenami. Przykładowo, częstym objawem alergii na kota są bóle brzucha po zjedzeniu mięsa wieprzowego. U osób silnie uczulonych może także wystąpić wstrząs anafilaktyczny po ugryzieniu przez kota.

Alergia na kota – co robić, gdy masz kota w domu?

Jeśli objawy alergii są dotkliwe, a badania diagnostyczne wykażą nadwrażliwość na kocie alergeny, lekarz z pewnością zaleci pacjentowi unikanie ekspozycji na alergeny. Osoby, które trzymają kota w domu stają wówczas przed niezwykle trudnym wyborem. Muszą wziąć pod uwagę rozłąkę z ukochanym zwierzakiem. Wielu alergików w takiej sytuacji woli latami znosić objawy chorobowe niż szukać pupilowi nowego domu. Co zrobić, jeśli mamy kota w domu i za nic nie chcemy go oddać?

Istnieje kilka sposobów na zmniejszenie objawów alergii. Po pierwsze – kastracja kota. Z badań wynika, że stężenie Fel d 1 jest mniejsze w domach, w których przebywają wykastrowane koty. Po drugie – częste mycie kota znacząco zmniejsza ilość kocich alergenów w powietrzu, niemniej efekt utrzymuje się przez 2-3 dni. Po trzecie wreszcie, kocie alergeny łączą się drobinkami kurzu, dlatego alergik powinien często odkurzać mieszkanie, najlepiej specjalnym odkurzaczem wyposażonym w filtr antyalergiczny.

Objawy alergii na kota można złagodzić poprzez pozbycie się z domu przedmiotów, na których osiada kurz, takich jak firanki, zasłony, dywany. Osoby, które zastanawiają się nad poszukaniem pupilowi nowego domu powinny mieć na uwadze fakt, że usunięcie kota z domu wcale nie zagwarantuje, że objawy alergii znikną raz na zawsze. Kocie alergeny są bowiem obecne także w przestrzeni publicznej. Reakcja alergiczna może wystąpić w pracy, szkole lub w komunikacji miejskiej.

Jakie stosuje się leki na alergię na kota?

Leczenie alergii polega na unikaniu kontaktu z alergenem oraz stosowaniu leków, które łagodzą objawy. W przypadku alergii na kota stosuje się leki przeciwhistaminowe, glikokortykosteroidy oraz kromoglikan sodu.

Alergia na kota a odczulanie

Pacjenci z poważnym przebiegiem alergii, u których leczenie środkami farmakologicznymi nie przynosi oczekiwanych rezultatów, mogą poddać się immunoterapii, czyli odczulaniu. Immunoterapia polega na stopniowym podawaniu osobie uczulonej coraz większych dawek wyciągów alergenowcyh aż do osiągnięcia takiej dawki, która zniesie objawy chorobowe.

Wyciągi alergenowe można podawać w podskórnych iniekcjach, doustnie lub podjęzykowo. Terapia odczulająca trwa średnio od 3 do 5 lat.

Autor: Joanna Woźniak

Czytaj też:

Bibliografia:

  • Buczyłko K., Alergeny kota: nie tylko Fel d 1, Alergia 3/2017.
  • Ukleja-Sokołowska N., Bartuzi Z., Nowoczesna diagnostyka alergii na psa i kota, Alergia Astma Immunologia 2016, 21 (2): 81-87.

Joanna Woźniak

Joanna Woźniak

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.