Jak odróżnić wirusowe zapalenie gardła od bakteryjnego?

kobieta podczas badania laryngologicznego

 

Zapalenie gardła zwykle zaczyna się nieprzyjemnym swędzeniem lub drapaniem, które szybko może przerodzić się w silny ból, utrudniający dziecku przełykanie. To jedna z najczęściej nawracających chorób, dlatego bardzo ważna jest odpowiednia profilaktyka. Zapalenie gardła może mieć podłoże wirusowe lub bakteryjne.

Każdy człowiek choć raz przechodził swoim życiu zapalenie gardła, które zwykle jest sygnałem zbliżającej się infekcji. Do najczęstszych objawów tego schorzenia należą:

  • pieczenie i drapanie w gardle,
  • trudności i ból podczas przełykania i mówienia,
  • chrypka,
  • dyskomfort związany z suchością w obrębie gardła i jamy ustnej,
  • piekący obrzęk w okolicach gardła.

U większości dzieci i dorosłych zwykle występuje wirusowe zapalenie gardła. Spoglądając w głąb jamy ustnej łatwo zauważyć zaczerwienioną i podrażnioną błonę śluzową oraz przekrwione migdałki. Na migdałkach mogą wystąpić malutkie pęcherzyki wypełnione płynem zwanym wysiękiem surowiczym. W leczeniu wirusowego zapalenia gardła zaleca się przyjmowanie leków przeciwzapalnych, które uśmierzą ból i zmniejszą obrzęk. Gardło można także przepłukiwać naparami ziołowymi. Schorzenie to trwa średnio 5-7 dni.

Bakteryjne zapalenie gardła, czyli popularna angina, to przede wszystkim ciemne zabarwienie błony śluzowej gardła, również przekrwione migdałki lecz z białym nalotem. Język zaś pokrywa szary nalot. Jeśli tym objawom towarzyszy podwyższona temperatura ciała, która sięga powyżej 38°C,  należy natychmiast udać się do lekarza. Angina to poważna choroba, która może powodować szereg powikłań. Bakteryjne zapalenie gardła często leczy się antybiotykiem.

Pierwsze zapalenie gardła bardzo często zwiastuje kolejne, a liczne terapie wyniszczają organizm dziecka. W tym względzie bardzo ważna jest profilaktyka, która pozwoli uniknąć kolejnych infekcji. Właśnie dlatego powstał ENTitis owoc wieloletniej pracy naukowców, którzy wyizolowali z jamy ustnej zdrowego dziecka specjalny szczep probiotyczny Streptococcus salivarius K12, produkujący lantybiotyki hamujące wzrost drobnoustrojów patogennych, odpowiedzialnych za infekcje gardła. Badania nad tym szczepem trwały ponad 30 lat. Okazuje się, że tylko 2% populacji ludzkiej posiada specyficzny szczep Streptococcus salivarius K12, który pozwala zachować zdrowie jamy ustnej i gardła. Teraz dzięki ENTitis każdy ma szansę na skuteczną profilaktykę w nawracających infekcjach gardła.


Artykuł sponsorowany

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.