Jak wyciągnąć kleszcza? Usuwanie kleszcza

 Jak wyciągnąć kleszcza

Jak wyciągnąć kleszcza – to kluczowe pytanie, w sytuacji gdy nasza skóra stała się celem ataku tego niebezpiecznego pajęczaka. A zatem -  jak usunąć kleszcza?

Odpowiedź: jak najszybciej i w całości. Usuwanie kleszcza jest czynnością czysto mechaniczną, ale wymagająca wiedzy, doświadczenia i sprawności manualnej. Niezbędny będzie też przyrząd do usuwania kleszcza. Zapomnijmy o „tradycyjnych” metodach, takich jak smarowanie masłem. Za ich sprawą wyciąganie kleszcza może się zamienić w prawdziwy dramat.

Jak wyciągnąć kleszcza – czym jest kleszcz?

Żeby odpowiedzieć na pytanie, jak wyciągnąć kleszcza, istotna jest wiedza na temat jego budowy.

Kleszcze są niewielkimi pajęczakami o rozmiarach do 4 milimetrów. Mają owalny kształt i składają się z dwóch zasadniczych części. Pierwszą z nich jest aparat gębowy, służący do ssania krwi, wyposażony w ząbki umożliwiające wbicie się i utrzymanie w skórze żywiciela. Druga część kleszcza to odwłok, pierwotnie niewielkich rozmiarów, mający jednak możliwość znacznego rozciągnięcia się w miarę wypełniania się zapasami wyssanej krwi.

Kleszcze wpuszczają do krwiobiegu żywiciela niebezpieczne toksyny, które w konsekwencji mogą prowadzić do rozwoju chorób takich, jak borelioza. Dlatego ważne, by w przypadku ukąszenia kleszcza reagować niezwłocznie – każda minuta zwiększa ryzyko zakażenia. A zatem – jak usunąć kleszcza w sposób szybki i bezpieczny?

Kup teraz: Produkty po ukąszeniu oraz przeciw owadom

Jak wyciągnąć kleszcza – jak atakuje kleszcz?

Zanim powiemy, jak wyciągnąć kleszcza, wyjaśnić jeszcze należy, w jaki sposób kleszcz gnieździ się w ciele człowieka czy zwierzęcia. Otóż kleszcze , w oczekiwaniu na ofiarę, przebywają w trawach i na liściach niskich drzew oraz krzewów. Żywicieli wypatrują reagując na wydzielany przez nich dwutlenek węgla. Po przeskoczeniu na ciało żywiciela, przez pewien czas utrzymują się na jego powierzchni, nie wbijając zębów w skórę. To ostatni moment na usuwanie kleszcza w sposób całkowicie bezinwazyjny, jednym pstryknięciem palca.

Niestety, jest to moment, który łatwo przeoczyć. Kleszcze przemieszczając się po ciele docierają w końcu do miejsc docelowych – ciemnych, wilgotnych, miękkich i mocno ukrwionych. Zazwyczaj są to pachy, pachwiny, zgięcia pod łokciami i kolanami. Tam wbijają się w skórę. Tego też zazwyczaj nie poczujemy, ponieważ kleszcz wstrzykuje ofierze niewielką dawkę substancji o działaniu znieczulającym. Od tego momentu wyciąganie kleszcza staje się zadaniem dla wprawnych i doświadczonych rąk, najlepiej by należały one do pielęgniarki lub lekarza.

Czytaj też: Leki przeciwzapalne - jakie tabletki wybrać? Bez recepty

Jak wyciągnąć kleszcza samodzielnie?

Co zrobić, gdy pod ręką nie ma fachowej pomocy? Jak wyciągnąć kleszcza samodzielnie? Usuwanie kleszcza jest czynnością czysto mechaniczną. Kleszcza należy sprawnym, pewnym ruchem wykręcić wzdłuż osi wkłucia. Nie ciągnąć, nie zgniatać, a właśnie wykręcić.

Do usuwania kleszczy stosuje się specjalne szczypce, w najgorszym razie - zwykłą pensetę. Pamiętajmy jednak, że pensetą łatwo jest kleszcza zgnieść, co utrudni wyciągnięcie intruza. Po zakończonej operacji upewniamy się, czy kleszcz został usunięty w całości – powinniśmy wyjąć wystający na zewnątrz odwłok wraz z aparatem gębowym zanurzonym w skórę. Usuwanie kleszcza kończymy przemywając środkiem odkażającym niewielką ranę, która pozostała w miejscu ukąszenia. Oczywiście wyciągniętego kleszcza zabijamy.

Sprawdź też: Pięciornik - właściwości. Maść pięciornikowa, wyciąg

Przyrząd do usuwania kleszczy

Przyrząd do usuwania kleszczy, czyli niewielkie szczypce przystosowane to tego typu zabiegów, dostaniemy w aptece. Oprócz szczypiec, w sprzedaży są też inne urządzenia do walki z kleszczami, na przykład miniaturowe pompki do odsysania toksyn z miejsca ukąszenia. Tradycyjny przyrząd do usuwania kleszczy, czyli szczypce, kosztuje zazwyczaj kilkanaście złotych.

Usuwanie kleszcza - jak tego nie robić?

Jak usunąć kleszcza, by sobie nie zaszkodzić? To, w jaki sposób przeprowadzimy usuwanie kleszcza, ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia i bezpieczeństwa. Zdecydowanie odradzamy, by do wyciągania kleszcza zabierać się na przykład z cążkami do obcinania paznokci.

W ten sposób możemy jedynie odciąć odwłok, zostawiając wewnątrz główkę. Większych szans na sukces nie gwarantuje też przystąpienie do sprawy z gołymi rękoma, czyli próba wyciągnięcia kleszcza paznokciami. Nieskuteczne są również  „tradycyjne” sposoby na kleszcza, takie jak smarowanie masłem czy innym tłuszczem. Wbrew obiegowym opiniom, kleszcz sam nie wyjdzie ze skóry za ich sprawą, co więcej – pokrywając jego odwłok od zewnątrz, odetniemy mu dopływ powietrza. Kleszcz zareaguje na to głębszym wniknięciem w skórę i wpuszczeniem w nią jeszcze większej ilości toksyn.

Zobacz też: Preparaty na komary i kleszcze

 

 

 Polecane produkty

 

 

 

 

 

Piotr Brzózka

Piotr Brzózka

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.