Korzeń lukrecji – właściwości, przeciwwskazania, działanie

Znany od wieków korzeń lukrecji to nie tylko substancja słodząca, ale również składnik często wykorzystywany w kosmetyce czy medycynie. Jakie ma korzeń lukrecji właściwości i działanie? W jakich przypadkach warto po niego sięgnąć?

korzen-lukrecji

Korzeń lukrecji

Historia korzenia lukrecji sięga czasów starożytnych. Dawniej stosowano go w przypadku przeziębień, dolegliwości przewodu pokarmowego, chorób wątroby i stanów zapalnych. Dziś jest kojarzony przede wszystkim ze słodyczami o czarnym kolorze i specyficznym smaku.

Jednak substancje bioaktywne obecne w korzeniu lukrecji wciąż znajdują zastosowanie w leczeniu najróżniejszych dolegliwości. Sproszkowany korzeń lukrecji stosowany jest także jako zdrowsza substancja słodząca. Znajdująca się w nim glicyryzyna jest bowiem pięćdziesięciokrotnie słodsza od niezdrowego białego cukru.

W stanie dzikim lukrecja występuje w Azji Mniejszej, Azji Środkowej i południowych częściach Europy. Uprawiana jest między innymi w Hiszpanii czy w Polsce. Surowcem leczniczym jest korzeń rośliny, który po okorowaniu i wysuszeniu ma żółty kolor, jest bezwonny, a w smaku bardzo słodki i lekko palący.

Czytaj także: Dziewanna - właściwości, zastosowanie i działanie

Korzeń lukrecji – właściwości

Znajdujący się w korzeniu kwas glicyryzynowy, kojarzony często przede wszystkim jako słodzik, posiada także właściwości wiązania wody w skórze. Dzięki temu sprawdza się również jako składnik nawilżający. Jedną ze składowych kwasu glicyryzynowego jest kwas glicyretynowy. Oba związki odpowiadają za działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, przeciwwirusowe, przeciwłojotokowe, antyalergiczne, immunostymulujące, antyoksydacyjne i łagodzące korzenia lukrecji.

Inne składniki występujące w korzeniu lukrecji to flawonoidy, kumaryna, fitosterole, asparagina, oraz w śladowych ilościach olejek eteryczny, związki lipidowe, kwasy organiczne, betaina, cholina, aminokwasy i sole mineralne. Związki te wspomagają działanie głównego składnika, czyli kwasu glicyryzynowego i tworzą kompleks o większej aktywności biologicznej niż czysty wyizolowany kwas.

Czytaj również: Rokitnik (pospolity, zwyczajny) - formy, właściwości

Korzeń lukrecji – zastosowanie

Z korzenia lukrecji przygotowuje się odwary oraz ekstrakty. Składnik znajduje zastosowanie także w produkcji tabletek i suplementów diety w postaci kapsułek. Produktów na bazie lukrecji nie powinno się podawać dzieciom do 4. roku życia. Osoby chorujące przewlekle przed zastosowaniem medykamentów z lukrecją powinny natomiast skonsultować się z lekarzem. Produktów zawierających wyciąg z rośliny nie powinno się stosować przez dłużej niż cztery tygodnie. Lukrecja może bowiem doprowadzić do arytmii serca, podwyższenia ciśnienia czy zatrzymania płynów w organizmie.

Korzeń lukrecji - działanie i właściwości lecznicze

Preparaty z lukrecją stosuje się na wiele problemów oraz aby wspomóc organizm. 

  • Lepsze trawienie – lukrecja dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym regeneruje błony żołądka. Preparaty z lukrecją zaleca się przy dolegliwościach żołądkowo-jelitowych, zatruciach pokarmowych, w przypadku zgagi i wrzodów,
  • Kaszel i astma – substancje ukryte w lukrecji wykazują działanie przeciwzapalne i rozkurczowe, dlatego stosuje się je na zapalenie migdałków, zapalenie oskrzeli i astmę. Lukrecja to także doskonały środek wykrztuśny – łagodzi chrypę i suchy kaszel.
  • Menopauza – substancje zawarte w lukrecji mogą zmniejszyć częstotliwość i intensywność uderzeń gorąca u kobiet w czasie menopauzy.
  • Wrzody żołądka i dwunastnicy – odwar z korzenia lukrecji jest pomocniczo stosowany przy leczeniu tych schorzeń. Lukrecja regeneruje podrażnioną śluzówkę i przyspiesza gojenie się wrzodów żołądka i dwunastnicy.
  • Wątroba – związki zawarte w lukrecji działają ochronnie na wątrobę. Zapobiegają między innymi chorobie stłuszczenia wątroby, stosuje się je także w terapii toksycznego i wirusowego zapalenia wątroby.
  • Choroby skóry – produkty zawierające korzeń lukrecji stosuje się zewnętrznie w przypadku atopowego zapalenia skóry i egzemy. Zaczerwienienia, swędzenie i obrzęk powinny się zmniejszyć przy regularnym stosowaniu preparatów.

Sprawdź: Szałwia lekarska - właściwości. Czy można ją pić?

Korzeń lukrecji – przeciwwskazania

Stosowanie lukrecji nie jest zalecane u każdego chorego, cierpiącego na wyżej wspomniane choroby, dlatego przed jej przyjęciem warto skonsultować się z lekarzem. Poza tym lukrecji nie powinno się stosować w przypadku:

  • ciąży i podczas karmienia piersią,
  • nadciśnienia tętniczego,
  • niewydolności nerek,
  • kamicy żółciowej,
  • marskości wątroby,
  • choroby wątroby połączonej z zastojem żółci,
  • zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej,
  • stosowania leków moczopędnych, antyarytmicznych, sterydowych.

Korzeń lukrecji w kosmetyce

Składniki zawarte w korzeniu lukrecji mają właściwości zatrzymujące wodę w tkankach, a co za tym idzie także nawilżające i kojące skórę. Z tego powodu kosmetyki pielęgnacyjne na bazie lukrecji polecane są posiadaczom skóry suchej i wrażliwej. Lukrecja zmniejsza zaczerwienienia skóry i wzmacnia naczynia krwionośne, dlatego produkty zawierające zioło polecane są również posiadaczom cery naczynkowej. Właściwości bakteriobójcze lukrecji sprawiają, że preparaty na jej bazie będą idealne również dla cer tłustych i trądzikowych. Dodatek rośliny można znaleźć również w kremach przeciwzmarszczkowych. Dzięki właściwościom antyoksydacyjnym reguluje i uelastycznia ona skórę.

Lukrecja, ze względu na działanie przeciwłojotokowe i antyzapalne, jest również składnikiem szamponów do włosów zniszczonych. Suszony korzeń lukrecji wpływa także na stan zębów. Dowiedziono, że roślina hamuje rozwój próchnicy, dlatego coraz częściej można ją znaleźć w pastach do zębów i płynach do płukania jamy ustnej.

Czytaj też: Kocanka – właściwości lecznicze i zastosowanie

Wywar z lukrecji

Wywar z korzeni lukrecji stosowany jest pomocniczo przy leczeniu wrzodów żołądka i dwunastnicy. Regularnie pity łagodzi podrażnienie żołądka i ułatwia gojenie się ran. Przygotowanie specyfiku jest banalnie proste. Pół łyżki suszonego korzenia (około 3,5 g) należy zalać szklanką zimnej wody, a następnie gotować pod przykryciem około 5-7 minut. Po ugotowaniu odwar należy odstawić do przestudzenia na około 10 minut i przecedzić. Ciepły wywar należy pić dwa razy dziennie.

Korzeń lukrecji - gdzie kupić?

Gdzie kupić korzeń lukrecji? Jest dostępny w aptekach lub sklepach internetowych. Jego cena waha się w zależności od pojemności opakowania od kilku do kilkunastu złotych.

Zobacz: Łopian (korzeń łopianu) - właściwości lecznicze, działanie

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.