Korzyści ze stosowania tamponów probiotycznych

Dokuczają Ci infekcje pochwy? Masz problem, jak zaaplikować probiotyk w trakcie okresu lub po prostu masz dosyć ich stosowania? Rozwiązanie może stanowić tampon probiotyczny. Co to jest? Jak działa? Czy jego stosowanie jest bezpieczne? Tego dowiesz się z artykułu.

Grzybica pochwy - problem większości kobiet
Grzybica pochwy zwana jest inaczej drożdżycą lub kandydozą, w 90% przypadków spowodowaną przez gatunek Candida albicans. Z problemem tym spotka się w ciągu całego swojego życia nawet 75% kobiet, najczęściej w wieku 15-45 lat, bądź gdy stosują wkładkę wewnątrzmaciczną. Grzybica nawraca w przypadku cukrzycy (cukier jest pożywką dla grzybów), infekcji HIV lub stosowania określonych leków (np. na nowotwory).

Kobiety dotknięte grzybicą pochwy skarżą się na ból pochwy i warg sromowych, ponadto na obrzęk, świąd i pieczenie. Charakterystyczna jest wydzielina na bieliźnie zwana serowatą: grudkowata, o konsystencji twarogu, która nie daje zapachu. Nieprzyjemne symptomy sprawiają, że kobieta musi udać się do ginekologa oraz rozpocząć leczenie. Jednak można tego uniknąć.

 

Bakteryjne zapalenie pochwy
Jest nieco rzadsze niż kandydoza, dotyka do 37% kobiet. Przyczyna to zachwianie prawidłowej flory bakteryjnej. Dochodzi do niej na skutek niewystarczającej higieny partnerów seksualnych oraz dopochwowego stosowania leków (antybiotyków i środków odkażających).

Nieprzyjemny zapach zepsutych ryb i szarobiaławe upławy to najczęstsze objawy bakteryjnego zapalenia pochwy. Nieleczone może prowadzić do zajęcia wyższych pięter układu moczowo-płciowego, sepsy, a u kobiet w ciąży do przedwczesnego pęknięcia pęcherza płodowego lub poporodowego zapalenia macicy. Kobiety dotknięte tym schorzeniem kierują do ginekologa, który przepisuje antybiotyki doustnie, a czasem również dopochwowo.

 

Czym są tampony probiotyczne?
Wyglądają jak zwykły tampon i równie dobrze spełniają jego funkcję, pochłaniając płyn menstruacyjny. Jednakże to nie koniec ich możliwości. Gdy zaaplikujesz tampon probiotyczny, po 90 minutach uwalnia on bakterie probiotyczne, czyli tak zwane probiotyki. Pewnie kojarzysz je, bo lekarz pierwszego kontaktu zaleca je w trakcie i po kuracji antybiotykiem. Jednakże flora jelitowa nie jest jedyną, która cierpi po Twojej chorobie. Jest nią również flora bakteryjna pochwy. Stąd większe ryzyko grzybicy czy infekcji po kuracji antybiotykiem.

Dzieje się tak, ponieważ we florze bakteryjnej brakuje tak zwanych dobrych bakterii. W takiej sytuacji złe bakterie dochodzą do głosu i opanowują florę bakteryjną pochwy. Tampon probiotyczny może Cię przed tym uchronić. Wystarczy, że zastosujesz go w trakcie okresu. Efekty zauważysz już po pierwszej aplikacji, maksymalnie po 3-4 kolejnych okresach. Co najważniejsze, unikniesz dyskomfortu związanego ze stosowaniem probiotyków dopochwowych. Nie będziesz musiała o nich pamiętać. Wystarczy, że zastosujesz tampon probiotyczny.

Jeżeli już jesteś w trakcie kuracji antygrzybiczej lub antybakteryjnej, możesz stosować tampony probiotyczne jako uzupełnienie w trakcie menstruacji. A jeśli masz problem z nieprawidłowym pH pochwy podczas nawracających infekcji, to rozwiązanie okaże się równie skuteczne.

Jednocześnie zadbasz o dwie sprawy - o ochronę w trakcie okresu i prawidłową florę bakteryjną pochwy. I to bez niedogodności związanych ze stosowaniem podpasek, przeciekaniem czy martwieniem się, że widać je przez ubranie.

 

Jakie bakterie zawierają tampony probiotyczne?
Przykładowo tampony probiotyczne Ellen zawierają mieszankę 3 rodzajów bakterii z rodziny Lactobacillus zwaną Lacto Naturel (LN):

  • Lactobacillus gasseri Ln40
  • Lactobacillus fermentum Ln99
  • Lactobacillus Rhamsonus Ln13.

 

Jak stosować tampony probiotyczne?
Jak już pisaliśmy, moc bakterii probiotycznych uwalniają już po 90 minutach, dlatego stosuj tampon przez co najmniej 2 godziny, aby mogły zadziałać w pełni. Po maksymalnie 8 godzinach zmień tampon. Zaleca się aplikacje tamponów probiotycznych co najmniej 3 razy dziennie przez co najmniej 3 dni okresu.

 

Czy stosowanie tamponów probiotycznych jest bezpieczne?
Grupa ekspertów z Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego postanowiła sprawdzić bezpieczeństwo stosowania tamponów probiotycznych Ellen na podstawie dostępnych badań naukowych. Dowiedziono w nich, że stosowanie tamponów probiotycznych wiąże się z potencjalnymi korzyściami.

W trakcie miesiączki we florze bakteryjnej pochwy dochodzi do wielu zmian. Mogą one prowadzić do rozwoju infekcji bakteryjnych bądź grzybiczych. Naukowcy badają bezpieczeństwo stosowania tamponów menstruacyjnych już od ponad 60 lat. Natomiast według badań stosowanie tamponów probiotycznych prowadzi do zagnieżdżenia się korzystnych bakterii w pochwie. Bakterie te poprawiają stosunek liczby dobrych bakterii do złych bakterii i nie stanowią zagrożenia dla naturalnie występujących dobrych bakterii. Nie zmieniają również pH pochwy.

Podsumowując, oto korzyści ze stosowania tamponów probiotycznych:

  • zapobieganie dyskomfortowi w pochwie po częstym korzystaniu z basenu,
  • utrzymanie korzystnego działania leków o działaniu antybakteryjnym i antygrzybiczym,
  • zapobieganie nawrotom infekcji bakteryjnych i grzybiczych,
  • zapobieganie nierównowadze we florze bakteryjnej pochwy po leczeniu antybiotykami.

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.