Kosmetyki do opalania - dla dzieci, alergików i innych

Kosmetyki do opalania powinny zapewnić skórze ochronę przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego. Promieniowanie UV poza tym, że pozostawia na skórze opaleniznę, może poważnie szkodzić zdrowiu. Jakie kosmetyki do opalania warto kupić? Jaki skład mają naturalne kosmetyki do opalania, a jakie dermokosmetyki do opalania?

kosmetyki-do-opalania (1)

Kosmetyki do opalania - dlaczego trzeba je stosować?

By zrozumieć, dlaczego dobre kosmetyki do opalania należy bezwzględnie spakować do walizki, wybierając się na wakacje do ciepłych krajów, trzeba wiedzieć, jakie szkody może wyrządzić brak ochrony przed promieniowaniem słonecznym.

Promieniowanie słoneczne dzieli się na promieniowanie ultrafioletowe (UV), promieniowanie podczerwone oraz światło widzialne. Kosmetyki do opalania powinny chronić przed promieniowaniem UV - ten rodzaj promieniowania jest groźny dla naszego zdrowia.

Promieniowanie ultrafioletowe dzieli się na trzy pasma - promieniowanie UVA, UVB i UVC. Promieniowanie UVA stanowi około 95 procent promieniowania UV docierającego ze Słońca, bez względu na porę roku i pogodę. Promieniowanie UVB stanowi około 5 procent promieniowania, które dociera do Ziemi. Ostatnie, promieniowanie UVC, nie dociera w ogóle do naszej planety.

Promieniowanie UVB, mimo, że dociera na Ziemię w zaledwie kilku procentach, ma największy wpływ na ludzi. Ten rodzaj promieniowania jest odpowiedzialny za opalanie skóry, za oparzenia słoneczne i zmiany nowotworowe spowodowane nadmierną ekspozycją na słońce. Promieniowanie UVB ma także wpływ na zawartość witaminy D3 w ciele człowieka.

Promieniowanie UVA co prawda nie jest w stanie wywołać oparzenia słonecznego, ale wnika ono w głębokie warstwy skóry. Ten rodzaj promieniowanie uwalnia wolne rodniki, a zatem odpowiada za procesy starzenia się skóry. Z promieniowaniem UVA mają do czynienia miłośnicy opalania się w solariach.

Zobacz też: Samoopalacz - jak działa i jak nakładać? Zmywanie

Kosmetyki do opalania z filtrami UV

Jak można się uchronić przed szkodliwym działaniem promieniowania UV? Zakładając okulary przeciwsłoneczne, nosząc nakrycia głowy i smarując ciało kosmetykami do opalania. W aptekach oraz drogeriach można znaleźć różnego rodzaju kosmetyki do opalania - kremy, balsamy, olejki, spraye, aerozole. One wszystkie zawierają filtry UV - chemiczne lub fizyczne.

Kosmetyki do opalania z chemicznym filtrem UV zawierają związki chemiczne, m.in. oktokrylen, drometrizol czy trisiloksan, które pochłaniają promieniowanie UVA i UVB. Wymienione związki chemiczne dodatkowo redukują wolne rodniki, przez co spowalniają procesy starzenia się skóry. Osoby opalające się w solariach powinny wybierać kremy do opalania z filtrami chemicznymi. 

Kosmetyki do opalania, które zawierają fizyczne (mineralne) filtry UV (dwutlenek tytanu, tlenek cynku) uchodzą są mniej skuteczne, ale nie powodują reakcji alergicznych, co zdarza się w przypadku kosmetyków z filtrami chemicznymi. Minusem kremów z filtrem mineralnym jest to, że mogą wybielać skórę.

Ostatnio modne naturalne kosmetyki do opalania zawierają właśnie filtry fizyczne, a dodatkowo są wzbogacone olejami roślinnymi, które pozostawiają na skórze tłusty film ochronny. Osoby o wrażliwej skórze, skłonnej do alergii powinny wybierać kosmetyki do opalania z takim filtrem. Również kosmetyki do opalania dla dzieci i dermokosmetyki do opalania zawierają filtry mineralne.

Wybierając dobry kosmetyk do opalania, warto zwrócić uwagę na sposób jego aplikacji. Przykładowo, kosmetyki do opalania w sprayu powinny wybierać osoby o cerze tłustej i trądzikowej, gdyż nie będą one zatykać porów. Gęste kremy i balsamy są raczej przeznaczone dla osób, które mają skórę suchą lub odwodnioną.

Sprawdź: Olejek do opalania – jak wybrać najlepszy olejek?

Kosmetyki do opalania a SPF

Szukając dobrego kosmetyku do opalania, należy też zwrócić uwagę na wskaźnik SPF (Sun Protection Factor) podany na opakowaniu. Generalnie zasada jest taka: im wyższy wskaźnik SPF, tym lepsza ochrona przed promieniowaniem. Przykładowo, zestaw kosmetyków do opalania z filtrem SPF10 pochłania 85 procent szkodliwego promieniowania, a z filtrem SPF30 - 97 procent.

Kosmetyki do opalania należy dobierać do karnacji i opalenizny. Dla osób o wrażliwej skórze i jasnej karnacji, przeznaczone są kosmetyki do opalania dla alergików ze wskaźnikiem SPF50. Wysoki filtr powinny mieć także kosmetyki do opalania dla dzieci, warto kupować te stworzone z myślą o nic, zmniejsza się wtedy ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej. Osoby o ciemnej karnacji mogą wybierać te z mniejszym faktorem. 

Kosmetyki do opalania należy aplikować równomiernie na skórę około 15 minut przed planowaną ekspozycją na słońce. Po okołu dwóch godzinach ciągłego opalania należy wetrzeć w skórę kolejną warstwę. Po kąpieli w wodzie również należy ponownie wsmarować w skórę kosmetyk do opalania. Nawet mając wodoodporne olejki czy kremy do opalania, warto dla lepszej ochrony powtórzyć aplikację po wyjściu z wody.

Zobacz: Uczulenie na słońce u dzieci - objawy i leczenie

 

Piotr Brzózka

Piotr Brzózka

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.