Uczulenie na słońce u dzieci - objawy i leczenie

Uczulenie na słońce u dzieci to dość powszechna przypadłość. Delikatna skóra dziecka reaguje bowiem w szczególny sposób na promieniowanie słoneczne. Nie tylko jest bardziej narażona na oparzenia słoneczne, ale też bardziej podatna na uczulenie. Jakie są objawy uczulenia na słońce u dzieci? Jak leczyć fotodermatozy u dziecka?

 Uczulenie na słońce u dzieci

Uczulenie na słońce u dzieci - przyczyny

Uczulenie na słońce u dzieci w języku medycyny to fotodermatoza dziecięca. Fotodermatoza to reakcja skóry na promieniowanie słoneczne, które nie szkodzi zdrowym osobom. By zrozumieć czym jest uczulenie na słońce, trzeba w pierwszej kolejności dostrzec różnicę pomiędzy alergią a oparzeniem słonecznym. Oparzenie słoneczne to reakcja skóry u zdrowej osoby na zbyt długą ekspozycję na słońce lub efekt zbyt silnego promieniowania UV. Uczulenie na słońce natomiast to reakcja skóry na taką dawkę promieniowania, która nie powoduje żadnej reakcji u większości osób. Ze względu na przyczyny, specjaliści wyróżniają kilka rodzajów uczulenia na słońce u dzieci:

  • diopatyczne uczulenie na słońce - to uczulenie od słońca o nieznanej przyczynie, samoistne, ten typ fotodermatoz dotyka szczególnie dzieci;
  • gzogenne uczulenie na słońce - uczulenie wywołane czynnikami zewnętrznymi takimi jak leki, kosmetyki czy zioła;
  • uczulenie na słońce metaboliczne - uczulenie związane z zaburzeniami metabolizmu.

Lekarze pediatrzy i dermatolodzy najczęściej diagnozują u dzieci idiopatyczne oraz egzogenne uczulenie na słońce. Do idiopatycznego uczulenia na słońce u dzieci dochodzi najczęściej wczesną wiosną, przy pierwszym zetknięciu się dziecka ze słońcem po zimie. Wpływ na ten rodzaj uczulenia może mieć niedostateczna ilość melaniny w organizmie.

Egzogenne uczulenie na słońce może przybrać postać reakcji fototoksycznej lub reakcji fotoalergicznej. Reakcja fototoksyczna jest najczęściej wywołana przez kosmetyki. Przykładowo tego typu uczulenie na słońce u dziecka może wywołać składnik kremu do opalania w reakcji na promienie słoneczne. Reakcję fototoksyczną można poznać po charakterystycznych ciemnych plamach na ciele dziecka.

Zupełnie inaczej wygląda na skórze reakcja fotoalergiczna. Przybiera ona postać swędzącej wysypki. Reakcję fotoalergiczną wywołują najczęściej leki zażywane przez dziecko. Składnik leku pod wpływem słońca staje się dla organizmu alergenem, a układ odpornościowy próbuje go zwalczyć. Stąd wspomniana wysypka na skórze dziecka i świąd, nazywane w nomenklaturze medycznej alergicznym wypryskiem lub alergicznym zapaleniem skóry.

Sprawdź: Uczulenie na słońce - objawy, jak leczyć?

Objawy uczulenia na słońce u dzieci

Objawy uczulenia na słońce u dzieci nie różnią się od objawów uczulenia słonecznego u osoby dorosłej, mogą jedynie być bardziej intensywne. Symptomami uczulenia na słońca są następujące reakcje skórne: 

  • wysypka,
  • zaczerwienienie skóry,
  • przebarwienie na skórze,
  • pęcherzyki na skórze,
  • grudki,
  • opuchlizna,
  • swędzenie,
  • łuszczenie się naskórka.

Wymienione objawy zwykle występują w tych miejscach na ciele, które są szczególnie narażone na działanie promieniowania słonecznego, a więc na twarzy, karku, ramionach i dekolcie. Pierwsze objawy pojawiają w ciągu doby po ekspozycji na słońce. Fotoalergii dziecięcej może towarzyszyć gorączka, dreszcze, biegunka, ból głowy, zapalenie spojówek.

 Czytaj też: Fotodermatoza - jak leczyć fotodermatozę?

Uczulenie na słońce u dzieci - jak leczyć

Leczenie uczulenia na słońce u dzieci jest zależne przede wszystkim od jego przyczyny. Jeśli na skórze wystąpiła pokrzywka w przebiegu fotodermatozy idiopatycznej, w złagodzeniu objawów pomogą okłady z kwasu borowego. Kwas borowy wykazuje działanie antyseptyczne i wysuszające. Na pokrzywkę można także zastosować maść na uczulenie słoneczne z cynkiem oraz wapno. Jeśli objawem uczulenia jest łuszcząca się skóra, wystarczy stosowanie kremu z pantenolem lub alantoiną.

Zobacz również: Promieniowanie UV - na czym polega? Indeks i szkodliwość

W przypadku reakcji fototoksycznej wystarczy wyeliminować czynnik, który ją wywołał, by pozbywać się dolegliwości skórnych. Reakcja fotoalergiczna jest zwykle leczona lekami przeciwhistaminowymi podawanymi w chorobach alergicznych. Uczulenie na słońce u dziecka powinno przebiegać pod kontrolą lekarza pediatry lub dermatologa.

Dzieci uczulone na słońce powinny unikać promieniowania słonecznego. Jeśli jednak ekspozycja na słońce jest nieunikniona, to rodzice powinni pamiętać o smarowaniu dziecka kremami z filtrem, najlepiej SPF 50. W czasie najsilniejszego promieniowania słonecznego, czyli między godziną 11 a 15, dzieci nie powinny wychodzić z domu, a jeśli to konieczne w tylko w nakryciu głowy.

Zobacz też: Wysypka od słońca - jak leczyć? Co na wysypkę od słońca? 

Piotr Brzózka

Piotr Brzózka

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.