Kozieradka na włosy - wcierka, efekty. Jak stosować?

Kozieradka na włosy – hamuje wypadanie, pobudza wzrost, łagodzi łojotok, likwiduje łupież. Wcierka z kozieradki ma same zalety, a w dodatku jest bardzo tania. Zobacz, jakie efekty daje, jak ją przygotować i jak stosować.

kozieradka-na-wlosy

Kozieradka na włosy

Kozieradka na włosy stosowana jest od pokoleń, będąc jedną z tych roślin zielnych, które najlepiej osadziły się w naszej kulturze i tradycji medycyny ludowej. Kozieradka pospolita, zwana też koniczyną grecką, greckim sianem lub boską trawką (łac. nazwa: Trigonella foenum-graecum) wywodzi się z Azji i basenu Morza Śródziemnego. Należy do rodziny bobowatych Fabaceae. Jest rośliną jednoroczną; dorasta do 60 centymetrów. Surowcem zielarskim kozieradki są nasiona oraz kwitnące ziele: Semen et Herba Trigonellae (seu Foenugraeci). Dlaczego wykorzystuje się kozieradkę na włosy? Jakie ma właściwości? W jakiej formie można ją stosować?

Właściwości kozieradki na wypadanie włosów

Kozieradka na wypadanie włosów, a także w dziesiątkach innych celów leczniczych i kosmetycznych, wykorzystywana jest ze względu na bogactwo zawartych w niej składników i przypisywane im właściwości. Koniczyna grecka często określana jest mianem rośliny śluzowej. Ma to związek z bardzo wysoką zawartością śluzu polisacharydowego, sięgającą aż 40 procent.

Oprócz tego w kozieradce znaleźć można:

  • saponiny sterydowe (diosgenina, tigogenina, yamogenin, gitogenina),
  • witaminy (między innymi karoten, B1, D, PP, F, H),
  • składniki mineralne (żelazo, selen fosfor, potas, magnes, krzem wapń),
  • tłuszcze i białka,
  • olejki eteryczne, flawonoidy, fitosterole, alkaloidy i wiele innych związków.

Wcierka z kozieradki

Kozieradkę na włosy stosujemy w postaci wcierki, czyli kuracji, której istotą jest dostarczanie substancji leczniczych wprost na skórę głowy w celu jej odżywienia i pobudzenia lub zahamowania określonych procesów.

Wcierka z kozieradki stosowana jest przede wszystkim jako środek ograniczający wypadnie włosów. Wykorzystywane w tej materii jest działanie zawartych w niej składników mineralnych, takich jak selen, potas, magnes i krzem, a także fosfolipidów wzmacniających i przyspieszających odbudowywanie się zniszczonych błon komórkowych. Cennym elementem jest też m.in. karoten, czyli prowitamina A, która uchodzi za tradycyjny i skuteczny środek zapobiegający przetłuszczaniu się skóry głowy. Znaczącą rolę odgrywa także śluz, który nadaje włosom zdrowy i lśniący wygląd.

Wcierka z kozieradki – efekty stosowania

Kozieradkę stosować można na każdy typ włosów – proste, kręcone, suche, zniszczone, długie, krótkie, kobiece, męskie. Jakich można się spodziewać efektów wcierki z kozieradki?

Uważa się, że wcierka z tego ziela:

  • widocznie zmniejsza wypadanie włosów,
  • stymuluje porost nowych i przyspiesza wzrost starych włosów. daje zauważalny efekt „baby hair”, czyli świeżo wyrośniętych, krótkich włosków,
  • hamuje łojotok, zwalcza łupież,
  • nawilża skórę głowy oraz włosy,
  • nadaje włosom połysku i gładkości,
  • zwiększa elastyczność, sprężystość i wytrzymałość włosów,
  • zapobiega rozdwajaniu się końcówek,
  • ułatwia rozczesywanie włosów.

Jak stosować wcierkę z kozieradki?

Jak stosować wcierkę z kozieradki? Instrukcja obsługi jest wyjątkowo prosta. Najlepiej jest nanieść ją na wysuszone lub delikatnie mokre włosy, dokładnie wmasowując w skórę na całej powierzchni. Dobrze jest przy tym przeczesywać włosy grzebieniem.

W dalszej kolejności na głowę zakładamy czepek lub owijamy ją ręcznikiem na około 30 minut (plus-minus 10 minut, wedle uznania i własnych doświadczeń). Na koniec wcierkę spłukujemy letnią wodą i myjemy włosy naturalnym szamponem. Należy przy tym pamiętać, że wcierka z kozieradki może powodować reakcję uczuleniową. Zatem przed nałożeniem na całą głowę, warto przeprowadzić test na małym wycinku skóry.

Kozieradka na włosy – przepis na wcierkę

Wcierkę z kozieradki najczęściej przygotowuje się samodzielnie. Najprostszy przepis nie wymaga niczego więcej, poza nasionami kozieradki oraz wrzątkiem. Wystarczy wsypać 1 łyżkę sproszkowanych nasion do kubka i zalać około 150 ml gorącej wody. Po przestygnięciu, wywar odcedzamy przez drobne sitko. Mikstura jest gotowa do użycia. Możliwe jest też wykonanie bardziej zaawansowanej wcierki, z użyciem innych tradycyjnych środków zielarskich, na przykład olejku arganowego.

Preparat można przyrządzić mieszając ze sobą:

  • sproszkowane nasiona kozieradki (1 łyżka),
  • olejek arganowy (1 łyżka),
  • jogurt naturalny (5 łyżek),
  • letnia woda (50 ml).

Ile kosztuje kozieradka na włosy?

Podstawowy surowiec zielarski, jakim są nasiona kozieradki, można kupić w sklepie ze zdrową żywnością lub w aptece za około 2-3 złote (opakowanie o wielkości 50 gramów). Należy przy tym pamiętać, że do wykonania wcierki na włosy użyć należy nasion sproszkowanych. W praktyce oznacza to konieczność zmielenia surowca na przykład w młynku do kawy lub pieprzu. Ewentualnie można nabyć produkt zmielony przez producenta, który będzie nieznacznie droższy. Do przeprowadzenia całej kuracji mogą być potrzebne 2-3 opakowania (wcierkę stosuje się codziennie przez minimum 3 tygodnie), co oznacza, że przy wyborze najprostszej receptury, łączny koszt terapii nie powinien wynieść więcej niż 10 złotych.

Autor: Piotr Brzózka

Czytaj też:

 

Źródła:

  • Magdalena Kilar, Janusz Kilar, Henryk Różański, Wykorzystanie kozieradki pospolitej (Trigonella foenum-graecum L.) w zielarstwie i fitoterapii, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Stanisława Pigonia w Krośnie.
  • Barbara Król-Kogus, Badania składu chemicznego i aktywności biologicznej surowca krajowego Foenugraeci Semen. Gdański Uniwersytet Medyczny, Wydział Farmaceutyczny, Gdańsk 2016

Piotr Brzózka

Piotr Brzózka

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.